Za školních let byl pro nás začátek školního roku obdobím těšení se, ale také stresu – noví učitelé, nové předměty, noví spolužáci, režim… Mysleli jsme si, že s příchodem dospělosti a nástupem do práce to pomine. Ale ono ouha: máte-li školní děti, nejspíš moc dobře víte, že právě onen stres zůstal, ba se dokonce rozrostl o strach, zda na to všechno budeme mít dost financí.
Velká radost i starost
Každý, kdo má děti, potvrdí jednu věc: mít děti je obrovský dar a radost, na druhé straně to s sebou přináší nemalou dávku starostí. S příchodem potomka se vlastně už nikdy nepřestaneme bát.
Bojíme se, aby byly děti zdravé a spokojené, bojíme se, jak zvládnou nástup do školky, nástup do školy, dospívání, hledání partnera… A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.
Rodiče, připravte peněženky
Malí i velcí školáci přinášejí první školní týden jeden lísteček za druhým. Poplatek na SRPŠ, peníze na sešity, příspěvek na učebnice, záloha na školní obědy… A nákupní šílenství začíná už poslední prázdninový týden.
To máme nové přezůvky, boty do tělocvičny, nové slušné podzimní boty a oblečení, aktovka se už trhala, takže je potřeba další a do aktovky nový penál, pastelky, pera, obaly na sešity, věci do výtvarné výchovy… Zkrátka jedna položka za druhou. Nebývají velké, ale stokrát nic umořilo osla. Desetikoruna k desetikoruně, stokoruna ke stokoruně a najednou zjistíme, že výdaje za srpen a září nebezpečně stoupají.
Jak se nezbláznit nejen z toho kolotoče, ale především ze všech poplatků a předplatných, které nás čekají? Ideální je s nadcházejícími výdaji počítat a mít dostatečnou rezervu.
Mohou nás však zaskočit situace, které jednoduše nelze dopředu předvídat. Jeden z partnerů onemocní a zůstane delší dobu na nemocenské, naráz vypoví službu třeba i několik domácích spotřebičů, šéf jednoho dne přijde a sdělí vám, že si máte hledat jinou práci a tak dál. Rezervy „na horší časy“ potom ubývají, až jednoho dne člověk zjistí, že už třeba není kde brát. Co pak?
Hlavně neztrácejte hlavu
Může to znít bláznivě – počítáte každou korunu a někdo vám radí, abyste zachovali chladnou hlavu? Jsou to ovšem právě klid a rozvaha, co vám pomůže z nepříjemné životní situace ven.
Jestliže jste kromě zaopatření školáčka či školáčků neměli žádné další neplánované výdaje, stačí, když budete pečlivěji zvažovat, co všechno v září a říjnu ještě potřebujete pořídit. Nákupy všeho, co prozatím tolik nehoří, zkuste rozložit do dalších měsíců.
Jestli vám na účtu zbývá posledních pár stokorun a výplata není přímo za rohem, není moudré pustit se do shánění vánočních dárků. S rozmyslem nakupujte také nutné položky – zkuste si jídelníček naplánovat podle aktuálních slev nebo třeba víc jezdit MHD namísto autem.
Pokud si budete přece jen muset nějaké peníze vypůjčit, pečlivě promyslete svou situaci a možnosti. Nemůže-li vám půjčit rodina, můžete zvážit například nějakou vhodnou půjčku. Půjčka na účet dorazí během několika hodin. Důležité je neusnout na vavřínech a pohlídat si všechny podmínky jejího splácení.
Jak šetřit rozpočet a nervy na začátku školního roku?
Začátek školního roku nepatří mezi neplánované výdaje a je tedy možné se na něj předem připravit. Vyzkoušejte následující tipy:
Odkládejte peníze do obálky. Dnes už není třeba pořizovat obálku papírovou, tuto funkci už nabízí většina bankovních účtů. Potom stačí jen pravidelně každý měsíc odložit třeba i jen malou částku právě do této obálky a nepočítat s ní v dalším plánování. Až na ni na konci srpna a v září přijde řada, bude to pro vás i vaši peněženku příjemná úleva.
Šetřit lze na spoustě dalších věcí. Kromě výše uvedeného plánování jídelníčku a sledování akcí hodně pomůže příprava jídla doma – když vynecháte obědy v restauracích a kávu si vezmete do termohrnku namísto toho, abyste si udělali příjemnou, ale bohužel také drahou zastávku v kavárně, zjistíte, že ušetříte překvapivé částky. Neznamená to, že už si nikdy nedáte nic dobrého v nějakém podniku, jen je dobré nenapínat aktuálně napnutý rodinný rozpočet ještě víc.
Plánujte také nákupy pro školáky. V dnešní době lze díky síle komunikačních sítí koupit i nové věci za zlomek jejich původní ceny – například oblečení nebo obuv. Jediné, co musíte pohlídat, je, abyste začali hledat včas. Procházení sociálních sítí samozřejmě stojí nějaký čas, ale řešíte-li každou korunu, určitě to stojí za vyzkoušení.
Odložte výdaje, které odložit lze. Vánoční dárky, návštěva zoologické zahrady, výlet do dinoparku nebo třeba koupě nových obrazů do obývacího pokoje, to všechno jsou výdaje, které počkají, až na ně ve vaší peněžence bude dostatek financí. Teprve pak si je s klidným svědomím důkladně vychutnáte.
Nezapomínejte na sebe
Třebaže si uvědomujete, že všechna ta tíha zodpovědnosti leží na vašich bedrech, dávejte si pozor na finanční stres. Nestyďte se obrátit na finančního poradce nebo psychologickou pomoc, pokud ucítíte, že se vám situace začíná vymykat z rukou. Do kolotoče dluhů se člověk může dostat rychleji, než by mu bylo milé.
Dopřejte si odpočinek a zkuste se na všechno dívat s nadhledem. Vzpomínky netvoří jen drahé zážitky – běžte se projít do přírody, povídejte si. Za pár let nám děti vyletí z rodného hnízda a byla by škoda, kdybychom na jejich školní léta vzpomínali jen jako na temné období plné stresu a obav.