I když máme sestavený rozpočet a zacházíme s penězi nejlépe, jak dovedeme, finanční stres nás i přesto může někdy dohnat. Mezi hlavní stresory patří neplánované výdaje, nečekaná nemoc nebo úraz či propuštění z práce. Zvlášť v dnešní době vysoké inflace je nutné finance opatrně přerozdělovat, abychom neskončili s nulou na účtu.
Finanční nestabilita ovlivňuje zdraví
Finanční úzkost nebo finanční stres dokáže naši psychickou pohodu doslova otočit vzhůru nohama. A může vést dokonce i k fyzickým problémům, jako jsou problémy se spánkem, bušení srdce nebo vysoký krevní tlak. Někdy může být dokonce tak vysilující, že nejsme schopní v běžném životě normálně fungovat.
Podle psychologů je finanční stres mnohem víc než jen běžná starost o naše finance. Jde o úzkost, která v našem životě ovlivňuje spoustu dalších věcí a může nám přinést i pocit absolutního selhání. Příkladem finančního stresu je starost o nedostatek peněz, kterými bychom poplatili běžné životní náklady.
Ale nemusí jít jen o nedostatek. Finanční úzkost se může objevit i ve chvíli, kdy se snažíme ušetřit každou korunu a máme strach s každým vydáním. Případně obavy o to, že můžeme o všechno přijít. Snažíme se šetřit doslova každý halíř a stále máme pocit, že máme velice málo.
Zkrátka veškeré negativní emoce spojené s penězi nám mohou způsobovat neklid, obavy a narušovat náš každodenní život.
Finanční stres a strach
Existuje mnoho spouštěčů, které mohou finanční stres či finanční úzkost přivodit. Mezi ty nejběžnější patří například potenciální ztráta zaměstnání, špatná investice, zbytečné nákupy nebo nedostatečná finanční gramotnost. A také předpokládané negativní finanční tlaky, jako je například očekávané vyúčtování energií.
O jaký spouštěč by mohlo jít právě u vás, nelze jednoznačně uvést, neboť každý je zvyklý na něco jiného a má odlišný vztah k penězům. Jestliže jste například vyrůstali v rodině, kde se neustále řešil nedostatek financí nebo se rodiče zadlužovali, pak jste si možná do dospělosti s sebou odnesli strach z nedostatku či strach z dluhů. A tak vám finanční stres může způsobit například i nákup drahých vstupenek na koncert oblíbené kapely nebo víkendový výlet s rodinou. Zjednodušeně řečeno jste více ostražití a bojíte se, abyste nedopadli jako vaši rodiče.
Dalším důvodem může být i nyní stále vysoká inflace. Je totiž hodně stresující přemýšlet o tom, kolik vyděláme a jakou částku následně dáme za jídlo a běžný život.
Příznaky finančního stresu
Finanční stres ale mohou přinášet také dluhy. Ať už jde o vyčerpanou kreditní kartu, bankovní úvěr nebo je ve hře půjčka bez registru. Díky ní jsme mohli získat potřebné finance i bez prověřování v registrech klientských informací, rozhodně je ale nutné i tak splátky pravidelně posílat na umoření půjčených financí.
To, že nás pohltil finanční stres nebo jsme propadli finanční úzkosti můžeme zjistit tak, že špatně spíme, jsme nervózní či nahněvaní, máme strach i výkyvy nálad. S rodinnými příslušníky se hádáme o penězích, jsme unavení a máme třeba i bolesti nebo cítíme píchání u srdce. Držíme se dál o ostatních a máme pocit viny, když peníze utrácíme. Byť je to třeba i za věci k životu nutné.
Tyto reakce na finanční stres jsou naprosto normální, avšak v dlouhodobém horizontu mohou negativně ovlivňovat náš život a naše fyzické i psychické zdraví. Může se objevit třeba i panická ataka nebo deprese. Někteří lidé v tomto stavu snadno propadají alkoholu či jiným návykovým látkám.
Finanční stres má své řešení
Chcete-li se zbavit finančního stresu či eliminovat finanční úzkost, je nutné nejprve identifikovat, co vaše negativní rozpoložení způsobuje. Jedním z hlavních důvodů může být nedostatečná finanční gramotnost, což má poměrně snadné řešení.
Chcete-li zjistit, jak zvýšit finanční gramotnost, přihlaste se například na speciální vzdělávací kurzy. A vůbec se nestyďte, rozhodně tam nebudete jediní. Naopak je dobře, že se o toto téma zajímáte a máte chuť se v této oblasti vzdělávat. Naučíte se, jak správně sestavit rodinný rozpočet nebo jak spořit. Celkově budete mít po kurzu finance lépe pod kontrolou, což vám hodně uleví. Zajímavé mohou být také některé online kurzy nebo video návody či přednášky.
Dalším důvodem může být finanční chyba v minulosti. Nemá však smysl se vracet zpátky, potřebujete se posunout dál a svoji aktuální situaci co nejoptimálněji vyřešit. Jestliže jste si nabrali příliš mnoho půjček, je důležité jednu po druhé nyní splatit. Pokud si nebudete vědět rady, zkontaktuje finančního poradce, který vám navrhne nejvhodnější postup.
Finanční stres řešte včas
Jestliže vaše aktuální finanční situace ovlivňuje jakýmkoliv způsobem vaše zdraví nebo vztahy, je nejvyšší čas s tím něco udělat.
V první řadě si začněte uvědomovat své emoce. Zapište si vše, co cítíte ve spojení s penězi. Poznamenejte si své obavy a rovněž i problémy, které je nutné co nejdříve řešit. Vzhledem k tomu, že finanční stres a finanční úzkost negativně ovlivňují zdraví, je nutné o sebe v tomto směru více dbát.
Jezte zdravou, vyváženou stravu a pravidelně cvičte nebo se jinak hýbejte. Jestliže jste v permanentním stresu, měli byste do života zavést protiopatření. Tedy dostatek odpočinku i relaxaci. Žádné finanční problémy si nenechávejte jen sami pro sebe, vše řešte se svým partnerem nebo s rodinou. Mohou vám pomoci vaši situaci vyřešit nebo vám alespoň poskytnou podporu.
Také byste si měli upravit svůj rozpočet. Napište si příjmy a rovněž veškeré výdaje. Zjistěte, kde můžete ušetřit, případně, jaké položky jste schopní zcela vyškrtnout.