Díky rekonstrukci domu si můžete zařídit příjemnější a pohodlnější bydlení a navíc tím zvýšíte celkovou hodnotu vaší nemovitosti. Největším problémem však bývá nedostatek financí. Na menší rekonstrukci si možná zvládnete našetřit, avšak na výraznější renovaci si už budete muset nejspíš peníze vypůjčit. Jak optimálně tedy rekonstrukci financovat, aby se vám to vyplatilo?
Starší nemovitost potřebuje rekonstrukci
Vysoké ceny nemovitostí nutí mnoho lidí, aby se zaměřili na levnější bydlení. Problém je však v tom, že při koupi staršího domu sice ušetříte na pořizovacích nákladech, následně se však budete muset připravit na to, že do nemovitosti bude nutné investovat další peníze i váš čas. Pokud jste manuálně zruční, můžete mnoho věcí sice opravit vlastnoručně a tudíž nízkonákladově.
V některých případech však budete potřebovat řemeslníky nebo odbornou firmu. Ať už se jedná o rekonstrukci střechy, komína, novou elektřinu v domě nebo třeba rozvod vodovodních trubek. V takovém případě se náklady na rekonstrukci mohou vyšplhat ne na desetitisíce, ale třeba i statisíce korun. Přesto jde o nutné zásahy, bez kterých by nebylo bezpečné dál v nemovitosti přebývat.
Rekonstrukci si dobře spočítejte
Existuje spousta možností, jak rekonstrukci domu financovat. Abychom však nešlápli vedle, je třeba si udělat důkladný průzkum trhu v oblasti půjček.
Nezbytný je i plán rekonstrukce domu. Musíme si spočítat, kolik materiálu či nového vybavení budeme potřebovat a jakou finanční injekci tedy bude nutné do našeho bydlení investovat.
Kvůli přetrvávající inflaci se dá navíc počítat s tím, že v průběhu času budou ceny stoupat. Je tedy důležité, abychom do svých finančních plánů pro rekonstrukci zahrnuli i nějakou rezervu. Ta by měla být ve výši minimálně deseti procent. Nevyužité peníze můžete mít zatím odložené například na spořicím účtu a sáhnete na ně teprve ve chvíli, kdy je budete skutečně potřebovat.
Náklady na rekonstrukci
Jestli má rekonstrukce domu a financování smysl a jaká varianta je nejlepší, závisí na celé řadě faktorů. A to včetně nákladů na dům, nákladů na projekt a také na vašem úvěrovém skóre. Většinou totiž platí jasná rovnice: čím lepší úvěrové skóre máte, tím výhodnější půjčku můžete získat.
Rovněž je nutné brát v úvahu to, zda je rekonstrukce nezbytná (třeba v případě zatékání do střechy či nefunkčního topení v domě), či zbytná (rekonstrukce koupelny nebo třeba zvelebení stávající kuchyně).
Možnosti financování rekonstrukce
Pochopitelně nejjednodušším způsobem financování rekonstrukce je platba pomocí uspořených peněz. Všechno zkrátka zaplatíme z peněz, které máme k dispozici a nebudeme nikomu nic dlužit.
Tato varianta však není možná vždy. A to hlavně v případě, že se jedná o finančně náročnější rekonstrukci.
Jaké možnosti se tedy nabízejí?
-
Půjčka od rodiny či přátel
Pokud si peníze potřebujete půjčit, zkuste se nejprve zeptat členů své rodiny, případně přátel. Domluvte si jasné podmínky splácení a rozhodně neprohloupíte, pokud společně sepíšete nějakou, byť jednoduchou smlouvu o vypůjčených prostředcích. Jestliže se domluvíte i na nějakých drobných úrocích, může být půjčka výhodná pro obě strany.
-
Neúčelový úvěr
Ať už bankovní či nebankovní, na účel půjčení financí se vás nikdo ptát nebude. Zajímat by vás měly především podmínky, za kterých vám finanční instituce peníze půjčí. I ve všech těchto případech bude vaše žádost podléhat schvalovacímu procesu.
Jestliže máte negativní záznamy v registrech dlužníků, možná se vám nabídne půjčka bez registru. Raději ale volte klasickou cestu. Někteří poskytovatelé dokážou nad menšími prohřešky přimhouřit oko.
-
Úvěr ze stavebního spoření
Máte-li založené stavební spoření a nějaký čas už na něj posíláte peníze, můžete požádat o úvěr. Ten vám finanční instituce může poskytnout až do výše 60 % z cílové částky. Na přesné podmínky úvěru se však poptejte u své stavební spořitelny či banky.
Výhodou úvěru se stavebního spoření jsou poměrně nízké úrokové sazby.
-
Refinancování hypotéky
Koupili jste si starší dům a po čase jste zjistili, že je nutné udělat celkovou rekonstrukci? Pak se vydejte do banky, ve které splácíte hypotéku, a domluvte se na jejím refinancování. Případně vám může pomoci šikovný finanční poradce. Ke své stávající hypotéce si jednoduše vezmete další peníze navíc.
Možné to ovšem je jen za určitých podmínek a mohou se vás týkat i některé sankce či poplatky. Hodně záleží, kdy jste si hypotéku brali. Spojte se proto se svým finančním poradcem nebo osobním bankéřem, který vás má na starosti, a zjistěte si možnosti. Pokud se například blíží konec fixace, refinancování by neměl být problém.
Splácet tedy budete vyšší částku, ale za rozumnou úrokovou sazbu, a navíc se vám platby rozloží do více let. I v tomto případě si však spočítejte, jak moc pro vás bude tento krok výhodný. Jestli totiž máte hypotéku založenou ještě v době, kdy se úroky pohybovaly kolem 2 %, myslete na to, že refinancováním vám vzrostou na hranici zhruba 5–6 %. Vyplatí se vám to?
-
Kreditní karta
Na první pohled nejméně výhodná forma výpůjčky peněz. Ale rozhodně to tak nemusí být. Kreditní karty totiž mají jakési bezúročné období, většinou třicetidenní či delší. Záleží na poskytovateli kreditní karty a jeho podmínkách.
Jestliže tedy rekonstruujete třeba koupelnu a víte, že budete schopní v tomto bezúročném období peníze na kreditní kartu vrátit, můžete ji bez obav využít. V takovém případě bude půjčka a pochopitelně i rekonstrukce výhodná. Bude totiž bezúročná.
Avšak v případě, že byste peníze na kreditní kartu vrátit nestihli, budete muset platit úroky, které v tomto případě bývají vysoké. Rekonstrukce by se vám pak pořádně prodražila. Proto pokud víte, že nebudete moci peníze během bezúročného období na kreditní kartu vrátit, nevyužívejte je!
A mimochodem, vyznáte se v terminologii odborných finančních výrazů?
Než kreditní kartu využijete, měli byste se podrobně seznámit s podmínkami jejího použití. Předem byste si měli všechno přesně spočítat, abyste nakonec nebyli něčím nepříjemně překvapení.