Úvěr můžete obvykle využít de facto na cokoliv. Existují ovšem půjčky, jejichž podmínky i finální cena nejsou vyloženě nevýhodné, ba naopak dokážou příjemně překvapit. Takové půjčky mohou být skvělým řešením v určitých náročných situacích. V jakých případech je půjčka vhodnou volbou?
Kdy si jako řešení zvolit půjčku?
Než se pro půjčku rozhodnete, měli byste mít jistotu, že neexistuje žádné jiné řešení, které bude levnější. Zvážit byste měli, jestli bezúčelový úvěr skutečně potřebujete, nebo zda třeba neexistuje lepší, méně drahá varianta účelu půjčky. Pokud si například od bankovní či nebankovní instituce půjčujete na auto, popřemýšlejte, zda by vám nestačil starší ojetý vůz.
Zamyslete se také, zda si na danou věc například nemůžete půjčit od své rodiny či přátel. Máte-li dobré vztahy, nemusíte se bát, že by vás příbuzní za tento druh finanční pomoci odsuzovali. To, jak na rodinné dluhy společnost pohlíží, se v posledních letech, kdy Evropa čelí ekonomické krizi, také poměrně změnilo.
Bankovní či nebankovní půjčka je skvělým sluhou i pánem v případě, že máte stálý a pravidelný příjem, z něhož můžete každý měsíc postrádat částku ve výši splátky. Půjčku byste si neměli brát proto, že byste byli finančně takzvaně na suchu, ale proto, že potřebnou částku v dohledné době nemůžete dát dohromady naráz.
Koupě či rekonstrukce nemovitosti
Investice do nemovitostí je velkým tématem. Výhody tohoto způsobu investování jsou totiž četné. A to, ať už si byt, dům či třeba chalupu pořizujete za účelem vlastního užívání, nebo byste si prostřednictvím krátkodobého či dlouhodobého pronájmu nemovitosti rádi vytvořili spolehlivý pasivní příjem, který lze dál investovat tak, aby za vás pracoval a dále zhodnocoval vaše finanční prostředky.
Pokud totiž již své bydlení máte, ve většině případů se vám vyplatí si vzít hypoteční úvěr na další nemovitost, kterou můžete hned od začátku pronajímat. Nájmem pak pokryjete veškeré náklady na splácení hypotéky. Obávat se nemusíte ani změn úrokové sazby hypotéky na konci fixačního období. Nájmy se také přirozeně jednou za čas zvyšují, čímž pokryjete navýšenou splátku úvěru.
Narazíte-li na starší, zato však cenově dostupnou nemovitost v populární či nadějné lokalitě, nemusíte se obávat si vzít půjčku také na její rekonstrukci. Typicky jde o případy starých domů na okrajích metropolí, kam dojíždějí desetitisíce lidí za prací. V těchto oblastech totiž cena nemovitostí roste každým rokem. Ať už se tedy rozhodnete si dům ponechat pro vlastní žití, nebo jej pronajímat či případně prodat, neproděláte.
Zlepšení kreditního skóre
Vzít si bankovní či nebankovní půjčku je někdy dobrým nápadem i v případě, že ji reálně vůbec nepotřebujete. Že to nedává smysl? Vysvětlíme vám, že ano.
Pokud se chystáte pořizovat si vlastní bydlení a chcete jej zafinancovat hypotečním úvěrem, věřitel bude v rámci vaší žádosti podle zákona muset prověřit také vaši bonitu neboli kreditní skóre. Jde o soubor parametrů vypovídajících o tom, jak důvěryhodným klientem pro věřitele jste.
Kromě posuzování příjmů, výdajů, vzdělání, zaměstnání, rodinné situace, ale i dalších parametru, které se k vaší osobě vztahují, musí bankovní i nebankovní instituce prověřit také rejstříky dlužníků. Těch je hned několik, a ke každé osobě se v nich uchovávají informace o tom, jak se chovala v průběhu splácení předchozích závazků.
Pokud jste veškeré své předešlé dluhy spláceli tak, jak jste měli, nemusíte se ničeho bát. Při žádosti o hypoteční úvěr vám tato skutečnost přinese drahocenné bonitní body, a pravděpodobně dosáhnete také na lepší podmínky hypotéky.
Pro negativní záznam v registru dlužníků, který vaši bonitu v očích věřitele sníží, však stačí i jen pouhý odklad splátky nebo pozdější splacení dluhu na vaší kreditní kartě. Stejně negativní dopad na vaše kreditní skóre však bude mít i fakt, že jste si nikdy v životě půjčku nevzali. Bankovní či nebankovní instituce totiž v takovém případě nemá podle čeho posoudit, jak zodpovědně se při splácení pohledávek chováte.
Proto, chcete-li dosáhnout na co nejvýhodnější podmínky hypotéky, se často doporučuje posílení bonity perfektně splácenou půjčkou.
Splácení méně výhodných půjček
Jedním z nejčastějších důvodů, proč si lidé půjčují, je splácení dalších dluhů s vyšším úrokem. Existují případy, kdy se i velmi finančně gramotný člověk může dostat do situace, jejíž řešení vyžaduje urychlený přístup k finanční hotovosti. A to je bohužel někdy bez půjčky nereálné.
Jenže ne všichni mají tak dobré bonitní skóre, aby dostali půjčku s rychlým čerpáním a dobrou úrokovou sazbou. Proto si v případě urgentní potřeby peněz někteří lidé musí půjčit s vysokým úrokem. Jsou ale i lidé, kterým jejich špatná úvěrová historie znemožňuje čerpat jiný finanční produkt tohoto typu, než je půjčka bez registru, která je dnes již dokonce téměř mimo zákon. Najdete-li půjčku s výhodnější úrokovou sazbou, můžete ji použít pro splacení právě těchto ne příliš přátelsky nastavených úvěrů.
Lidé si ale krátkodobé půjčky berou i proto, aby konsolidovali dluhy z kreditních karet, kontokorentů a dalších mikropůjček. Pokud se však rozhodnete takto splácet jiné pohledávky, vždy si důkladně propočtěte, že částka, kterou tímto krokem ušetříte, bude vyšší než poplatky za předčasné splacení dluhu.