O nutnosti učit děti finanční gramotnosti již od útlého věku rodiče dobře vědí. Současná digitální doba však vyžaduje, abychom své potomky vzdělávali také v oblasti finančního chování na internetu. Hranice bezpečí na internetu je totiž čím dál tenčí a nebezpečí je pro děti kvůli jejich důvěřivosti a naivitě obtížně odhalitelné. Takže, jak chránit finance před podvodníky?
Ochrana osobních a internetových údajů
Ochrana osobních údajů při online platbách je klíčová pro zajištění bezpečnosti finančních transakcí na internetu. Prvním pravidlem, které byste svému potomkovi v tomto ohledu měli předat, je nutnost používat pouze věrohodné webové stránky se zabezpečeným připojením https://. S tím by vám měly pomoci bezpečnostní funkce, kterými v dnešní době disponuje většina internetových vyhledávačů.
Každé dítě by taktéž mělo vědět, že má používat komplikovaná hesla při registraci uživatelských účtů nejen na sociálních sítích, ale také na e-shopech nebo třeba v online hrách, kde často děti utrácejí své kapesné. Všeobecně se také doporučuje nepoužívat při provádění online transakcí či během přihlašování do internetového bankovnictví či elektronických peněženek veřejně dostupné wifi připojení. S jejich zabezpečením si totiž často dokáže poradit i hacker začátečník.
Mezi základní vědomosti dětí pak rozhodně musí spadat to, že by nikdy neměly posílat kopie svých osobních dokumentů, ale ani údaje z platebních karet nikomu, kdo je o to požádá. Pokud už je potřeba někam zaslat fotku občanského průkazu nebo cestovního pasu, musí jít o zabezpečený kanál. Nejčastěji se k tomu využívá speciální aplikace nebo funkcionalita na oficiálním webu toho, kdo o vaše osobní údaje žádá. Citlivé údaje se nikdy neposílají prostřednictvím e-mailu nebo snad dokonce sociálních sítí.
Jděte příkladem a trpělivě vysvětlujte
Je známou věcí, že děti se nejvíce naučí tím, že takzvaně odkoukávají chování dospělých ve svém okolí. A to platí pro děti od batolecího věku až po teenagery. Sednout si proto s dítětem k počítači a ukázat mu základy bezpečného používání internetu přímo v reálu je skvělým nápadem. Otevřete internetové bankovnictví a vrhněte se na vysvětlování jednotlivých úkonů a pojmů, které se v rámci online bankovnictví nejčastěji vyskytují.
Proberte společně i to, že se v životě dospělých mohou objevit situace, kdy je potřeba si půjčit peníze. I v internetovém prostředí se ovšem najdou podvodníci nabízející pochybné úvěry s nehoráznými podmínkami. Starší děti už by proto měly rozumět tomu, že jakákoliv půjčka na účet nebo jiný typ finančního úvěru s sebou nese i zátěž v podobě úrokové sazby, která by měla být co nejnižší.
Až si budete pořizovat něco na internetu, přizvěte k online nákupu i svého potomka. Ukažte mu, že internetové vyhledávače nabízejí nejrůznější výsledky vyhledávání vámi preferovaného výrobku, a že ne za každou online nabídkou stojí důvěryhodný prodejce. Na inzertních stránkách s použitým zbožím najdete mnoho příkladů pochybných nabídek, které vám poslouží jako skvělý odstrašující příklad pro účely budování finanční obezřetnosti vašeho dítěte.
Bezpečné platební metody
Chcete-li naučit své děti, jak bezpečně nakládat se svěřenými finančními prostředky online, téma bezpečných platebních metod na internetu vás jednoduše nemine. První a velmi důležitý krok je obeznámení dětí s tím, jak fungují kreditní a debetní karty, které při platbách na internetu používáme úplně nejčastěji. Nezapomeňte připomenout ani nutnost ochrany osobních a platebních údajů při uskutečňování těchto transakcí.
Dále je dobré vašim potomkům představit elektronické peněženky jako je kupříkladu PayPal nebo čím dál populárnější Klarna. Právě tyto nástroje totiž přinášejí bezpečné prostředí pro internetové platby, aniž by bylo nutné sdílet citlivé bankovní či osobní údaje. Chraňte děti i finance před podvodníky také tím, že dětem poskytnete více možností bezhotovostních plateb jako efektivní alternativu ke klasickým platebním kartám.
Vynechat byste však neměli ani možnost pohodlné mobilní platby prostřednictvím aplikací jako jsou Apple Pay nebo Google Pay. Výhodou většiny těchto online platebních nástrojů je možnost reklamace transakcí v případě, že vám obchodník objednané zboží nedodá. Pokud k takové situaci dojde a prodejce ani nereaguje na vaše výzvy, v mnoha případech je možné požádat zákaznickou podporu těchto platebních platforem o vrácení peněz. Platbu lze často také odložit a uskutečnit až ve chvíli, kdy máte zboží v ruce.
Lehká kontrola není na škodu
Říká se, že polovinou úspěchu rodičovství je dokázat si s dětmi vytvořit vztah založený na důvěře. Děti by tak měly vědět, že i v případě, že udělají chybu nebo špatné rozhodnutí, nemusí se obávat se s rodiči o tuto zkušenost podělit, a třeba si i říci o radu či jiný druh pomoci s řešením nepříjemné situace. Toto nastavení je velmi nápomocné také při učení dětí finanční gramotnosti. Ve chvíli, kdy za vámi vaše dítko přijde s tím, že mu z účtu zmizelo víc peněz, než mělo, proto zachovejte klidnou hlavu.
I když jste svému potomkovi předali veškeré rady, jak se chovat na internetu bezpečně, a měl by tedy vědět všechno včetně toho, jak nenaletět při zřizování půjčky, až o ni bude jednou žádat, pravděpodobně nastane moment, kdy stejně někomu naletí. A je to přirozené. Internetoví podvodníci totiž při vymýšlení nových a promyšlenějších triků rozhodně nezahálejí.
Proto není na škodu mít zdravou kontrolu nad financemi a internetovým chováním vašich dětí. Nemusíte si rovnou pročítat konverzace svých polodospělých potomků. S jejich vědomím však můžete občas nakouknout do jejich internetového bankovnictví nebo do výpisu transakcí v elektronických peněženkách, které pro online platby používají.