Život plný nečekaných událostí může být velice vzrušující. Pokud s sebou však přináší i nečekané výdaje, může být i velice vyčerpávající. Právě v takových chvílích se mnozí z nás rozhodnou pro půjčku. Půjčky totiž nabízejí rychlé a pohodlné řešení. Ale ne všechny jsou výhodné. V tomto článku si přiblížíme, jak nenaletět na nevýhodné půjčky na internetu.
Pečlivě zvažte své potřeby a možnosti
Než začnete na internetu hledat vhodnou půjčku, pečlivě zvažte své finanční potřeby i možnosti. Stanovte si, kolik peněz potřebujete, kde vezmete na splácení i za jak dlouho byste takovou půjčku chtěli doplatit. Opravdu se nemůžete nyní uskrovnit a je tedy nezbytná půjčka ihned? Nezvládnete své potřeby uspokojit z rezerv, které máte?
Myslete i na dlouhodobé dopady na vaši finanční situaci. Připravte si rezervní plán pro případ, že na splácení půjčky nebudete mít dostatek prostředků. Neočekávané situace se totiž mohou přihodit vždy a mít plán B vám pomůže vyhnout se potenciálním problémům s případným nesplácením půjčky včas.
Prověřte si důvěryhodnost poskytovatele půjčky
Než se rozhodnete pro konkrétního poskytovatele půjčky, prověřte si jeho důvěryhodnost. Existuje mnoho podvodných stránek, které se snaží využít neblahé finanční situace každého z nás. Zkontrolujte, zda má poskytovatel půjčky oficiální licenci a jestli ho registrovaly i příslušné finanční orgány.
Přečtěte si recenze od ostatních klientů. Jak při zřizování půjčky daná finanční instituce komunikovala? Zvládli si klienti vše vyřídit z pohodlí domova, nebo museli na pobočku? Jak byli celkově spokojení? Díky těmto otázkám si uděláte dobrou představu o tom, jaké zkušenosti s danou finanční institucí mají ostatní. Bývá to velmi dobré vodítko, které vám může ukázat, zda se právě tady o půjčku vyplatí požádat.
Zjistěte si úrokové sazby a poplatky
Jakmile si vyberete vhodný finanční ústav, věnujte dostatek času prostudování všech důležitých aspektů. Soustřeďte se jak na úrokové sazby, tak i na poplatky kolem půjček. Některé finanční instituce sice lákají na nízké úrokové sazby, ale zároveň také účtují vysoké poplatky. Proto se vždy dívejte na obojí.
Určitým vodítkem vám může být hodnota RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. RPSN vám v procentech řekne celkové náklady půjčky v přepočtu na roční bázi. Je velmi dobrým ukazatelem výhodnosti půjčky, rozhodně přesnějším než pouhá úroková sazba. Ale ani tento ukazatel nedokáže pojmout vše, co vás může v průběhu splácení potkat. Zahrnuje totiž pouze nutné náklady na půjčku.
Ověřte si podmínky splácení
Jedním z klíčových faktorů při výběru půjčky je také režim splácení. Ujistěte se, jakým způsobem můžete půjčku splácet, kolikrát měsíčně a kolik splátek celkem za celou životnost půjčky máte před sebou.
Některé půjčky jsou navíc velmi flexibilní a nabízejí i možnost odložení splátek v případě nepředvídaných událostí. Zkontrolujte si, zda jsou tyto možnosti obsažené i v podmínkách půjčky, kterou jste si vybrali. A pokud to tak není, pečlivě zvažte, zda byste takovou službu ocenili. Pokud ano, poohlédněte se po jiném poskytovateli.
Zajímejte se o možnosti předčasného splacení. Ač vaše finanční situace nyní nemusí vypadat růžově, během několika týdnů se může změnit. Třeba se ocitnete v situaci, kdy budete chtít půjčku doplatit. Pak je dobré vědět, jak na to i kolik vás předčasné splacení bude stát.
Než podepíšete smlouvu, přečtěte si ji důkladně od začátku do konce. Dbejte na to, aby všechny dohodnuté podmínky byly jasně uvedené. Snažte se porozumět všemu, co je ve smlouvě napsané. A pokud máte nějaké otázky, neváhejte se zeptat.
Chraňte své osobní údaje
Při online žádosti o půjčku poskytujete finančnímu ústavu některé osobní údaje. Mějte však na paměti, že vás seriózní poskytovatelé nikdy nebudou žádat o příliš citlivé informace. Rozhodně nikam nezadávejte svá hesla k bankovním účtům nebo PIN k platební kartě.
Dále se ujistěte, že je připojení k webové stránce poskytovatele půjčky zabezpečené a že se jedná o reálnou instituci i webovou platformu. Podvodníci jsou v posledních měsících obzvláště vynalézaví, a tak i velmi obezřetný člověk může naletět. Pokud se vám nepozdává URL adresa webu, doména či cokoliv jiného, ověřte si, že se za danou finanční instituci pouze někdo nevydává.
A obezřetní buďte i v případě sjednávání půjčky, během něhož si bankéř po telefonu ověřuje vaše údaje. Ani v tomto případě nesdělujte žádná hesla, přihlašovací údaje či PINy. Neposílejte žádné poplatky na číslo účtu, které vám nadiktuje, nepřihlašujte se na stránky, které zní pochybně. I tohle všechno může být podvod.
Buďte prostě zdravě obezřetní. Můžete si totiž ušetřit spoustu starostí, nervů a ve většině případů i nemálo peněz. Nic z toho, co uvádíme, totiž nejsou smyšlené historky, ale reálné situace, ke kterým již u nás v České republice došlo. Nebuďte tedy dalším z napálených a věnujte dostatek času vyhodnocení možných rizik a tomu, jak nenaletět.
Vyřízení půjčky na internetu totiž může být velmi efektivním řešením při finančních potížích. Ušetří váš čas i peníze. Je však nezbytné být i dostatečně ostražitý a rozvážný. Pečlivě prostudujte podmínky, úrokové sazby i poplatky. A nezapomeňte prověřit i důvěryhodnost URL adresy a samotného poskytovatele. Jen tak si s největší pravděpodobností vyberete půjčku, která vám dobře poslouží. A pravděpodobně to pak bude i půjčka, která bude skutečně v souladu s vašimi potřebami a schopností splácet. Buďte obezřetní a svou peněženku pečlivě chraňte.