Přijít o zaměstnání jednoznačně patří k těm nejnáročnějším okamžikům, kterým člověk během svého života musí čelit. Obzvláště, jde-li, jak se říká, o blesk z čistého nebe. Období po výpovědi je totiž plné nejen osobní, ale zejména finanční nejistoty. S našimi praktickými tipy se však poperete i s touto výzvou bez ztráty hvězdičky.
Zhodnoťte svou finanční situaci
Prvním krokem je získání představy o tom, jak moc nastalá situace reálně ovlivní váš život. Vytvořte si seznam, do kterého zaneste veškeré nezbytně nutné pravidelné výdaje jako je nájem, služby, jídlo, ale také případná pojištění či splátky půjček nebo hypotéky. Sepište si také souhrn peněžních prostředků, jimiž v daný okamžik skutečně disponujete.
Zohledněte zároveň i odpovědi na následující otázky:
- Jak vysoké bude vaše odstupné?
- Jak dlouho předpokládáte, že budete při nejhorším scénáři bez zaměstnání?
- Jakou finanční podporu dostanete od Úřadu práce? Máte na ni vůbec nárok?
- Máte finanční rezervu, kterou můžete kdykoliv použít, nebo třeba investice s vysokou likviditou, které byste v případě nejvyšší nouze mohli zpeněžit?
Pro většinu z nás je ztráta zaměstnání a finanční výzvy, které ji mnohdy následují, obrovským strašákem. Díky střízlivému zhodnocení vaší situace a uvědomění si, kde si můžete alespoň dočasně trochu utáhnout opasek, se vám v noci jistě bude lépe spát. Budete totiž vědět, na čem jste, což je vždy lepší varianta než nejistota.
Výpověď vám může otevřít dveře k novým příležitostem
Když člověk dlouhá léta pracuje v prostředí, které ho příliš nemotivuje se posouvat kupředu, je přirozené, že tak trochu usne na vavřínech. Proto můžete výpověď ze starého zaměstnání brát do jisté míry i jako pozitivní výzvu, díky které máte možnost a důvod se opět trochu profesně posunout a doběhnout vlak, který vám v daném oboru možná o pár zastávek ujel.
Příležitostí k absolvování nejrůznějších druhů kurzů, které vám při pohovorech během hledání nové práce přinesou body navíc, je mnoho. A kdo ví, možná nastal ten pravý čas si splnit staré sny a úplně změnit profesi nebo třeba razantně vylepšit úroveň cizích jazyků. Úřad práce také za splnění určitých podmínek nabízí zaregistrovaným uchazečům o zaměstnání možnost výběru z poměrně širokého spektra rekvalifikačních kurzů zdarma.
Každou snahu o své profesní i osobnostní vylepšení samozřejmě nezapomeňte uvést do svého životopisu. Zvýšíte tím své šance na úspěch během výběrových řízení. Díky takovýmto plusovým bodům ale můžete dostat i lepší finanční ohodnocení v případě, že danou práci získáte.
Hledání nové práce
Díky zhodnocení své finanční situace už víte, jaké možnosti máte, a tedy i to, jak urgentně musíte řešit hledání nového zaměstnání. Na Úřad práce by měl po výpovědi zavítat každý. A to bez ohledu na to, zda má nadýchaný finanční polštář nebo se naopak kvůli výpovědi dostal do situace, kdy se i ne zrovna doporučovaná půjčka bez registru jeví jako řešení finančního stresu.
Úřad práce vám totiž v mnoha ohledech může výrazně pomoci. Konkrétně třeba s platbou zdravotního a sociálního pojištění, poskytnutím dávek v nezaměstnanosti, hledáním nového místa, a konečně také s již zmíněnými kurzy. Abyste na pomoc a služby této instituce měli nárok, musíte však splnit několik podmínek. Například zaregistrovat se do evidence uchazečů o zaměstnání do 3 pracovních dnů od ukončení pracovního poměru a docházet na pravidelné schůzky na úřad.
Mimo to je ale samozřejmě nejlepší možností hledání práce po své vlastní ose. Aktualizujte svůj životopis i údaje na profilu platformy LinkedIn a začněte prohledávat internetové servery s nabídkami práce. Na pohovorech byste pak měli být proaktivní, otevření a přirozeně sebevědomí.
Nejlepší obrana proti finančnímu stresu je finanční gramotnost
Výpověď ze zaměstnání bývá často nenadálá. I na takové životní situace se však můžete minimálně z praktického hlediska dopředu připravit, a zamezit tak tomu, aby vám způsobily ekonomický nebo jiný stres. Mít finanční rezervu je klíčové pro každého, kdo chce pociťovat finanční svobodu a nemuset se obávat nečekaných výdajů či výpadku části příjmu domácnosti.
Důležitým prvkem této rovnice je dobrá finanční gramotnost. Zjednodušeně řečeno je potřeba znát nejen nezbytné základy každodenního finančního fungování, jako třeba to, jak neutratit víc než vyděláte nebo jak nenaletět při zřizování půjčky. Finančně gramotný člověk by měl ovládat i schopnost efektivního spravování svých peněz.
Sem patří tvorba rozpočtu domácnosti a krátkodobé i dlouhodobé plánování výdajů. Finanční gramotnost, potažmo dodržování jejích zásad je moudrou investicí, která se vám vyplatí nejen během krocení finančního chaosu v období ztráty zaměstnání.
Diverzifikace příjmů
Způsobem, kterým období bez zaměstnání můžete zvládnout mnohem elegantněji, je také diverzifikaci příjmů. Přesto, že přijdete o pravděpodobně hlavní zdroj svých příjmů, díky diverzifikaci vás tato situace ekonomicky nezasáhne tak dramaticky, jako kdybyste na výplatu ze zaměstnání spoléhali jako na výhradní příjem. Možností, jak si vytvořit vedlejší příjmy je mnoho.
Lidé, kteří na to mají kapacitu, si mnohdy najdou brigádu. Současná digitální doba přeje i lidem, kteří si rádi přivydělají bez nutnosti opustit domov. Nabídek na online přivýdělky z domova nikdy nebylo více.
V rámci diverzifikace je ale vhodné také investovat. A to ideálně do projektů s krátkodobým až střednědobým zhodnocením nebo do produktů s vysokou likviditou. Oblíbené je proto investování do P2P půjček, akcií, dluhopisů či dividendových fondů s pravidelnou výplatou renty z výnosů.
Vydělávat ale můžete také kupříkladu prodejem svých autorských textů, fotografií nebo hudby. A pokud máte nějaké hobby, které by se dalo zpeněžit, jděte do toho. Nečekejte však na výpověď. Různorodé vedlejší příjmy je potřeba rozvíjet dlouhodobě, abyste si potvrdili jejich stabilitu.