Finanční poradce pomáhá lidem spravovat peníze, nastavit rozpočet, může poradit se splácením půjček i s dosažením finančních cílů nebo s investicemi. Jeho služeb však nejčastěji využíváme, když si chceme vzít hypotéku nebo třeba úvěr na rekonstrukci bydlení. Jenže jak najít toho pravého finančního poradce a podle čeho se rozhodnout, zda je ten nejlepší?
Finanční poradce je základ
Nalezení toho správného finančního poradce je pro nás pochopitelně klíčové. Ve výsledku to totiž znamená, že nám tento člověk může pomoci ušetřit spoustu peněz. Nebudeme platit za služby, které nepotřebujeme, a můžeme se vyhnout i některým poplatkům, které bychom jinak hradit museli.
A navíc nám šikovný finanční poradce může ušetřit i spoustu starostí a stresu při vyřizování hypotéky. Ve výsledku nám kvalitní finanční poradce může nejen pomoci získat hypotéku, ale pomůže nám ji nastavit tak, abychom s jejím splácením neměli problémy.
Případně nám poradí i s investováním, abychom mohli vydělat více peněz a půjčku na bydlení třeba i rychleji splatit. Případně nám může pomoci sehnat dobré pojištění k hypotečnímu úvěru.
Kde finančního poradce najít?
Ne každý finanční poradce se specializuje na všechny oblasti finančního světa. Někdo se zaměřuje jen na klasické půjčky, spoření, tvorbu rozpočtů a nastavování finančních cílů, jiný je specialistou na hypotéky a další se zase nejlépe vyzná v investicích nebo v důchodovém připojištění.
Některý finanční poradce vám vyřídí úvěr na rekonstrukci bydlení. Ať už to bude bankovní nebo nebankovní půjčka, bude mít přehled o tom, která instituce vám nabídne nejlepší podmínky. Specialista na hypoteční úvěry by zase měl mít dokonale zmapovaný trh, co se hypoték týče.
Nejlepší volbou v takovém případě může být finanční poradce na doporučení, ať už od rodiny, přátel či kolegů. Pomohl s úvěrem na bydlení někomu z vašich blízkých nebo známých? Osobní reference jsou ty nejlepší, které můžete dostat.
Mnoho finančních poradců také nabízí své služby prostřednictvím inzerátů nebo přes sociální sítě. Mají třeba i zajímavé příspěvky. Jsou ale pro vás ti praví?
Jestliže vyberete náhodného finančního poradce, všímejte si, jak se chová na začátku komunikace. Jestliže vás již od začátku přesvědčuje o nějaké „své pravdě“ nebo vás nutí situaci řešit rychle a podepisovat nějaké nabídky a dokumenty, pak od něj dejte ruce pryč.
Finanční poradce by se měl nejprve zajímat o vás. Měl by se snažit zjistit aktuální situaci a měl by zmapovat vaši představu o tom, co chcete. A rovněž by měl mít záběr napříč celým spektrem bankovních i nebankovních domů. Celou vaši situaci by měl řešit s klidem a rozvahou. Vy sami byste pak od něj měli mít dostatek času na rozhodnutí. Rovněž by vám měl být schopný nabídnout nejvýhodnější finanční produkty na trhu.
Finanční poradce s hypotékou pomůže
Řeší-li se hypotéka, pozor na chyby! Finanční poradce by vás měl upozornit i na případná rizika nebo chyby při vyřizování hypotéky. Pokud si například občas rádi vsadíte na oblíbený sport, bude vaše vsazená částka vidět na účtu, což banky velice nerady vidí. I na tyto detaily by vás měl dobrý finanční poradce upozornit.
Kvalitní finanční poradce vám pomůže sehnat tu nejvýhodnější hypotéku, ale také za vás většinu věcí vyřídí. A pomůže vám snížit na minimum veškeré poplatky či další náklady, které jsou s tímto vyřizováním spjaté. Zmapuje celý trh a následně vám bude umět říct, která banka půjčí za nejvýhodnějších podmínek. Což je nesporná výhoda, jelikož kdybyste si měli všechno zjišťovat sami, zabere vám to neskutečné množství času.
Poradce má také k dispozici software, který mu umožní vyhledávat hypoteční nabídky mnohem rychleji a důkladněji. Díky školením se dozvídá i o novinkách nebo akcích, které se například ještě k širší veřejnosti nedostaly. Navíc za vás nebo s vámi pak celou žádost sepíše a pomůže vám proces vyřizování hypotéky urychlit.
Šikovný poradce umí dokonce vyjednat i o něco lepší úrokovou sazbu než banka oficiálně nabízí.
Hypotéka přímo v bance, nebo přes finančního poradce?
Nejčastějším argumentem, proč volit při vyřizování hypotéky finančního poradce, je ten, že vám umí nabídnout nižší úrokovou sazbu, než jakou byste získali v bance. To však nemusí být pravda vždy.
Při vyřizování hypotéky zkuste oslovit i svou „domovskou banku“, kde máte dlouhodobě účet, na který vám chodí příjmy. Nechte si namodelovat nabídku a teprve pak jděte k finančnímu poradci. Rozhodně se vyplatí mít více nabídek. Následně budete moci vybrat si to nejlepší, co vám trh nabízí.
Finanční poradce však oproti bance může být výhodnější z mnoha dalších důvodů. Spoustu „papírování“ zařídí za vás, budete mít kvalitní servis a nebudete tolik vystresovaní. Ať už vyřizováním žádostí, vypisováním dokumentů nebo komunikací s bankou.
Odměna finančnímu poradci
V České republice se finančnímu poradci za služby neplatí. Rozhodně to však neznamená, že by pracoval zadarmo. Ba právě naopak. Odměna za finanční poradenství funguje formou takzvaného provizního systému. To znamená, že finanční poradce získává peníze přímo od finančních institucí z poplatků, které jim na finálních produktech zaplatí klient. Zadarmo to tedy rozhodně není, jde o takzvané skryté poplatky.
Ty jsou však nejen pro samotného klienta, ale často i pro finančního poradce těžko čitelné. Nicméně tyto poplatky bývají vcelku dost vysoké, jelikož se platí nejen finanční poradce, ale často také případný prostředník a nakonec musí mít z hypotéky odměnu i sama finanční instituce.
Každopádně se vám ale kvalitní finanční poradce a jeho služby z dlouhodobého hlediska vyplatí.