Půjčka ihned

Poplatky kolem půjček: Znáte je všechny?

By 13. 12. 202320 prosince, 2023No Comments

S využíváním vybraných finančních služeb se pojí nejrůznější poplatky. Půjček se toto téma pochopitelně týká ve velké míře. Platíme nejen za nejrůznější úkony a transakce, ale značnou roli hrají také poplatky, úroky, případně skryté platby. Pokud se tedy chystáte některý z úvěrových produktů využít, je rozhodně na místě, abyste měli přehled a v této oblasti se vyznali.

Půjčky využívá většina lidí

Nejrůznější půjčky či spotřebitelské úvěry jsou dnes zcela běžnou záležitostí. Půjčujeme si na nový automobil, na ledničku, pračku nebo třeba na rekonstrukci kuchyně.

Výjimkou stále nejsou ani ti, kdo si půjčují třeba na dovolenou nebo na nákup vánočních dárků. Často se bohužel ale také stává, že se někteří kvůli neschopnosti splácet dostávají do finančních problémů.

Jestliže se tedy pro půjčku rozhodneme, mělo by to být z vážného důvodu. A zároveň bychom měli konečnou nabídku, kterou se chystáme podepsat, důkladně zvážit, pročíst si pořádně smlouvu a v případě nejasností se poskytovatele půjčky doptat na všechno, co nám není jasné. Teprve pak můžeme dokument o úvěru stvrdit svým podpisem.

Půjčka není zadarmo

Stejně jako jiní podnikatelé, i finanční instituce chtějí zisk. Je tedy logické, že za vypůjčení peněz budete muset nějaké peníze zaplatit. A zde právě přichází složitá situace: Jaké jsou vlastně poplatky kolem půjček a jak se v nich vyznat? Která půjčka je pro nás nejvýhodnější? A kterému poskytovateli zaplatíme nejméně?

Bohužel, žádný univerzální návod neexistuje. Každá, ať už bankovní či nebankovní instituce má své podmínky a zároveň může poskytovat ještě individualizované nabídky na míru. Pokud máte dobrou bonitu i úvěrovou historii, nejspíše vám poskytovatel půjček může nabídnout nižší úvěrovou sazbu, než nabízí oficiálně všem ostatním.

Spočítejte si celkovou výši půjčky

Jestliže potřebujete využít služeb finanční instituce, která poskytuje úvěrové produkty, je nutné zjistit si veškeré náklady s půjčkou spojené. Především v oblasti financí totiž nic nebývá tak, jak se na první pohled tváří. Poradíme vám, jak získat dobrou půjčku a nenaletět.

Bývá běžné, že člověk nejprve míří do své vlastní banky, kde má účet, na který mu pravidelně chodí peníze. Pochopitelně tam jde s vidinou, že mu „domácí“ banka nabídne nejvýhodnější produkt.

Ale toto už dávno neplatí. Mnohem výhodnější může být například půjčka od nebankovního poskytovatele. Oblíbená je například půjčka ihned, která má tu výhodu, že ji celou vyřídíte on-line a nemusíte nikam chodit.

Dávejte si pozor na poplatky

S půjčkami se obecně pojí mnoho poplatků. Nenechte se zmýlit, pokud vám některá finanční instituce bude nabízet půjčku bez zbytečného placení navíc.

Možná bude osvobozená například od poplatku za poskytnutí nebo za předčasné splacení. Zároveň však může být za vyšší úrok a vyšší bude i RPSN, tedy pro vás bude ve výsledku takový produkt zcela nevhodný.

A jaké jsou nejčastější poplatky?

  • Poplatek za posouzení nebo zpracování žádosti

    Takový poplatek má spousta bankovních i nebankovních poskytovatelů. Avšak ne všechny! A dávejte si dobrý pozor, protože některé finanční instituce mohou tento poplatek účtovat i v případě, že bude žádost zamítnutá.

  • Poplatek za poskytnutí půjčky

    Jde o vcelku běžný poplatek jak v bankovním, tak i nebankovním sektoru. Pochopitelně jej finanční instituce účtuje jen v případě schválené žádosti. Tuto částku platíte pouze jednorázově. Někdy je možné poplatek zakomponovat do poskytnuté částky a tedy jej splatíte postupně, v pravidelných měsíčních platbách.

  • Poplatek za vedení úvěrového účtu

    Jde o pravidelný měsíční poplatek, avšak není obvyklý vždy a u všech finančních institucí. Jestliže je po vás poskytovatel požaduje, budete jej hradit každý měsíc společně se standardní splátkou půjčky.

  • Poplatek za mimořádnou splátku

    Přistály vám na účtu peníze navíc, se kterými jste nepočítali, a rádi byste jimi tudíž umořili alespoň část úvěru? U některých finančních institucí budete za tento úkon platit, a někdy i nemalé peníze. Možná zjistíte, že se vám vůbec nevyplatí mimořádnou splátku půjčky posílat a bude lepší, když peníze navíc necháte „odpočívat“ například na spořicím účtu.

  • Poplatek za předčasné splacení

    Podobná situace může nastat i v případě, že se rozhodnete doplatit úvěr v celé výši. Poskytovatel tak po vás může chtít nejen poplatek za předčasné splacení, který rozhodně nemusí být malý, ale požadovat může i další administrativní náklady spojené s předčasným ukončením. Než úvěrovou smlouvu podepíšete, na předčasné splacení se rozhodně zeptejte.

Na co si dávat pozor?

Jak se vyhnout nevýhodným půjčkám? Poplatky za úvěr jsou neoddělitelnou součástí procesu výpůjčky peněz a mohou se mezi nimi ukrývat i položky, které nejsou obvyklé, přesto jsou legální.

Vždy se proto na všechno předem ptejte a nikdy nepodepisujte úvěrovou smlouvu, aniž byste si ji důkladně přečetli. A to zejména vše, co je psáno jako dodatek tím nejmenším písmem. Podepisujete veškerý text, který je ve smlouvě uvedený!

Když budete vyhodnocovat, zda si u daného poskytovatele půjčku vezmete či nikoliv, musíte brát v potaz nejen poplatky, ale také úroky a pochopitelně RPSN. Právě roční procentní sazba nákladů v sobě zohledňuje veškeré finanční aspekty půjčky, jako jsou administrativní poplatky, poplatky za posouzení žádosti nebo za správu úvěru, pojištění, provize a podobně.

Jestliže si stále nejste jistí tím, kde nebo u koho je pro vás nejvýhodnější o půjčku žádat, najděte si dobrého finančního poradce. Ten má skvělý rozhled na celém finančním trhu a je schopný nabídnout vám zajímavou půjčku přímo na míru. Třeba i bez zbytečných poplatků a plateb navíc.

Call Now Button