Slůvko inflace se v poslední době skloňovalo snad ve všech médiích. Je to téma, o kterém nás zpravuje nejen televize a internet, ale především téma, které přímo i nepřímo ovlivňuje náš život. Jak ale vlastně inflace funguje? A co je pravdy na tom, že v některých případech je dokonce výhodná?
Co je inflace?
Inflace představuje růst cen – a to s sebou nese oslabení měny, v našem případě koruny. V praxi to znamená, že za konkrétní částku, dejme tomu třeba sto korun, si s rostoucí inflací koupíte čím dál tím méně věcí nebo služeb.
Může to znít strašidelně, ale inflace je vlastně pro ekonomiku naprosto běžný a přirozený jev. To samozřejmě platí jen tehdy, není-li příliš vysoká. V takovém případě ovlivňuje chod ekonomiky negativně a přináší s sebou samé nejistoty.
Jak to funguje? Ve zkratce vede snížení hodnoty financí ke snížení ceny dluhopisů, akcií i dalších aktiv. To následně způsobí strach a větší opatrnost mezi lidmi – obávají se investovat a spořit, zato hromadí zboží, protože se obávají, že bude ještě dražší. Ve výsledku je takového zboží nedostatek, protože ho spotřebitelé skoupili.
Může se inflace dostat do záporných čísel?
Ano, inflace se může dostat i do záporných čísel. V takovém případě nastává opak inflace, tedy deflace. Dochází k ní ale jen zřídka, protože se proti ní banky snaží zavčasu preventivně zakročit. Většinou k ní došlo pouze ve velmi vyspělých státech, a to ještě na velmi krátkou dobu. Pro spotřebitele to bylo krátkodobě příznivé, protože za služby a věci platili méně, avšak výrobci si v takových chvílích zoufají.
Pro otevřené ekonomiky je deflace vlastně vcelku nebezpečná věc, protože dojde ke snížení ceny zahraničních měn, a tedy zlevnění dovozového zboží. To vede k poklesu zahraniční poptávky a růstu nezaměstnanosti, protože se tolik nevyrábí. Centrální banky tedy většinou dbají na to, aby byly kurzy cizích měn stále dostatečně vysoké, aby předešly dlouhodobé deflaci, která může vyústit až v deflační spirálu (neboli deflační past).
Jak se inflaci bránit?
Vliv inflace na hodnotu peněz je zkrátka nezpochybnitelný fakt. První obranou proti inflaci je protřídění položek v každodenních nákupech – jednoduše vyškrtnout všechno, co nutně nepotřebujeme. Jak ale postupovat dál? Existuje ještě chytřejší způsob, jak se s inflací vyrovnat?
Jedním z osvědčených způsobů boje s inflací je investování. Základním krokem by mělo být založení spořicího účtu, pokud ho ještě nemáte. Na účtu běžném totiž peníze ztrácí na hodnotě úplně stejně, jako kdybyste je měli jen schované pod polštářem. Spořicí účty nabízejí lepší úrok, a tím vás proti inflaci brání.
Jestliže chcete, aby vaše peníze dokonce ještě vydělávaly, pusťte se do investování. V souvislosti s inflací se často řeší, jak investovat do nemovitostí. Jde totiž o poměrně bezpečnou investici. Na vyšší zájem o koupi nemovitostí ovšem pružně reagují ti, kteří je prodávají, a to rostoucí cenou.
Investovat však můžete i do řady jiných komodit, než jsou nemovitosti. Vždy ovšem myslete na to, že ať už si budete takzvané investiční portfolio skládat sami, nebo s pomocí odborníka, mělo by být dostatečně bohaté a diverzifikované.
Obáváte-li se, že ze spořicího účtu nebudete moci peníze v případě potřeby ihned vytáhnout, stačí najít banku, která s tím nemá problém. V dnešní době je jich naštěstí už většina. V případě dalších typů investic však raději počítejte s tím, že budete na peníze chvilku čekat, a mějte pro všechny případy část financí jako rezervu pro okamžité použití třeba právě na některém ze spořicích účtů.
Jaký vliv má inflace na dluhy?
Má-li z inflace někdo užitek, pak to jsou dlužníci. Zatímco na úspory má inflace vliv negativní, jakmile dojde na dluhy, působí docela opačně. Inflace totiž hodnotu dluhu vlastně sníží.
Nezáleží potom, je-li to hypotéka, půjčka od známého nebo třeba půjčka ihned. Čím vyšší je inflace, tím nižší bude váš dluh. Neznamená to, že budete splácet méně peněz, až tak kouzelná inflace není, nicméně reálná hodnota dluhu nižší bude.
Kde všude inflaci ohlídat?
Úspory a dluhy nejsou jedinými položkami, které je v rámci inflace dobré opečovávat a kontrolovat. Pokud například vlastníte nemovitost a máte ji pojištěnou, kontrolujte pravidelně právě pojištění.
Rostoucí inflace totiž může za to, že dochází k podpojištění – hrozí tedy, že v případě nehody a následného uplatnění pojistky byste mohli být nemile překvapení. Řešit to lze pravidelnou kontrolou nebo například sjednáním smlouvy s indexací, kdy pojišťovna ohlídá vliv inflace za vás.
Dobrý sluha, ale zlý pán
Toto pořekadlo má snad univerzální platnost. Uplatnit ho můžeme i na inflaci: jestliže jen pasivně vyčkáváme a syslíme si vydělané peníze na obyčejném účtu, inflace nám coby zlý pán velmi pravděpodobně ukáže, že vyděláním peněz to celé teprve začíná. Je dobré si uvědomit, že když máme to štěstí a nežijeme od výplaty k výplatě, měli bychom se o své finance poctivě starat.
Inflace se stále vyvíjí a nikdo nedokáže přesně odhadnout, jaká bude za pár let. Rozhodně se nenechte zbytečně poplašit děsivými prognózami a neukvapujte se v úpravách svého finančního plánu. Na druhou stranu ale neusínejte na vavřínech a pamatujte na to, že i malá inflace je přece jen pořád inflace, tedy pokles hodnoty peněz, a i taková malá inflace vám z vašich úspor postupně ukrajuje, byť nikterak nárazově.
Inflace zkrátka není nic nadpozemského. Je to jen další faktor, s nímž musíme počítat ve svém finančním plánu. Potom není třeba se jí obávat.