V naší zemi se po mnoho generací traduje, že mít vlastní bydlení je základ. Bez něj si nemůžete pořídit rodinu. V dnešní době je však situace jiná a stále více rodin se uchyluje spíše k nájemnímu bydlení. Co je tedy pro rodinu vlastně správné řešení a proč?
Ve vlastním, nebo v nájmu?
Vlastní bydlení je celoživotním cílem a snem pro mnoho rodin nejen v České republice. Vzhledem k aktuální ekonomické situaci však většina domácností s pořizováním bytu či domu váhá. A není se čemu divit.
Nejen úrokové sazby, ale také nemovitosti samotné se totiž stávají čím dál dražšími, a tedy i nedostupnějšími. Nad každým finančním rozhodnutím s dlouhodobým účinkem totiž visí obavy z poklesu příjmů domácnosti, ať už kvůli zhoršení ekonomiky nebo třeba vyhazovu ze zaměstnání. Pokud i vy právě zvažujete, zda je ve vaší situaci vhodnější volbou bydlení v nájmu, nebo zda byste se hypotéky měli přestat bát, pojďte se s námi na to podívat.
Výhody bydlení v nájmu
Mezi největší výhody bydlení v nájmu patří bezesporu flexibilita. Ať už máte nájemní smlouvu na dobu určitou či neurčitou, je změna bydliště o poznání jednodušší než v případě bydlení ve vlastní nemovitosti. Měníte zaměstnání, stěhujete se ke své drahé polovičce nebo čekáte dalšího člena rodiny, pro kterého budete potřebovat více prostoru? Stačí počkat na vypršení nájemní smlouvy nebo ji vypovědět a po uplynutí výpovědní lhůty, která obvykle trvá dva až tři měsíce, jste volní.
Příjemnou stránkou žití v nájmu je však i to, že náklady na opravy a údržbu nemovitosti hradí její majitel, nikoliv vy. Díky tomu se při bydlení v nájmu dá i mnohem lépe dodržovat rozpočtový plán výdajů domácnosti. Obzvláště, žijete-li v bytě, který elektronickými spotřebiči vybavil jeho majitel. V případě poruchy lednice vás tak nečeká desetitisícový výdaj ze spořícího konta ani bankovní či nebankovní půjčka ihned v případě, že žádné úspory nemáte.
To přináší nejen možnost vytvořit si nouzový finanční polštář nebo si třeba ušetřit na dovolenou či jistinu pro případný hypoteční úvěr. Peníze, které vám díky finančnímu plánování zbydou stranou, můžete například použít k vytvoření investičního portfolia.
Nevýhody bydlení v nájmu
Největším negativům žití v pronajaté nemovitosti vévodí protipól té největší výhody. Z flexibility totiž může pramenit nejistota. Stejně jako vy se totiž i pronajímatel může kdykoliv rozhodnout vaši nájemní smlouvu ukončit. A taková situace může nastat i v tom nejméně vhodném životním období.
Zároveň jako nájemník nikdy nevíte, kdy se majitel bytu či domu rozhodne vám zvýšit nájem. Existuje sice zákonem dané omezení hodnoty, o kterou lze nájem maximálně zvýšit, ale i tak jde o znatelné částky. Faktem je i to, že částkou, kterou každý měsíc platíte za nájem, byste mohli financovat své vlastní bydlení.
V pronajatém bytě také nemůžete dělat cokoliv, co si zamanete. Musíte totiž dodržovat podmínky uvedené v nájemní smlouvě. Velmi často se to týká zejména nemožnosti úprav v bytě nebo třeba toho, že si pronajímatel nepřeje, abyste v bytě chovali zvířecí mazlíčky. Neexistuje sice žádná zákonná opora pro to, aby majitel bytu zvířata výslovně zakázal kupříkladu v nájemní smlouvě, ale pokud si domů zvíře proti vůli majitele nemovitosti pořídíte, riskujete, že vám ukončí nájemní smlouvu.
Výhody vlastního bydlení
Říká se, že stěhovat se je horší než vyhořet. To kvůli stresu kolem hledání nového bytu, opravám škod, které přirozeně vznikly v průběhu toho, co jste byt obývali, obavám, aby vám pronajímatel vrátil celou kauci, balení veškerých věcí, stěhování a vybalování. Ale také kvůli obíhání úřadů, hledání škol, lékařů a volnočasových aktivit poblíž nového bydliště.
Důvodů, proč je stěhování otrava, je ještě mnohem více. S vlastním domem či bytem na to ale můžete zapomenout. Jistota, že vás nikdo z bytu nevyšplouchne, kdykoliv se mu zachce, je k nezaplacení. Svůj domov si navíc můžete upravit a zařídit přesně podle svých potřeb a představ, a nemusíte se omezovat tím, co vám dovoluje či naopak zakazuje nájemní smlouva.
S hypotékou máte také lepší možnost dlouhodobého finančního plánování. Změnou úrokové sazby se mohou vaše náklady na splácení hypotečního úvěru trochu zvýšit. Ne však tak razantně a nevyzpytatelně, jako tomu někdy je z rozmaru pronajímatelů. Koupě vlastní nemovitosti je také dobrou investicí do budoucna. Ceny bytů, ale i pozemků a domů totiž neustále rostou.
Nevýhody vlastního bydlení
Žijete-li v nemovitosti, kterou zároveň vlastníte, čeká vás v momentě nutnosti změny bydliště poměrně zdlouhavý a únavný kolotoč. Ať už se musíte stěhovat jinam z důvodu změny zaměstnání nebo třeba rozrůstání rodiny, budete pravděpodobně svůj dům či byt muset prodat. A pak se obvykle neobejdete bez pomoci realitního agenta a alespoň drobných úprav za účelem zatraktivnění nemovitosti pro případné zájemce. A to také není zadarmo.
Berete-li si na koupi vlastní nemovitosti hypotéku, je také potřeba disponovat určitými znalostmi nebo si zaplatit služby finančního odborníka, abyste se nakonec neupsali k ne příliš příznivému úvěru. I v tomto směru totiž čeká nejedna nástraha.
Proto, zalíbila-li se vám super výhodná hypotéka, pozor na chyby a chytáky, které se mohou v podmínkách úvěru skrývat. Mezi ně patří například příliš krátká doba fixace úrokové sazby nebo doslova šílené sankce za jakékoliv nadstandardní služby v rámci splácení. Typicky jde například o desetitisícové poplatky v momentě, kdy potřebujete odložit splátku nebo naopak chcete odeslat splátku mimořádnou, či doplatit úvěr předčasně.