Prázdniny jsou skvělé na zážitky, ale náročné pro bankovní účet. Právě léto je obdobím, kdy nejčastěji vyrážíme na dovolenou. A chceme si ji také náležitě užít, takže utrácíme. Po dovolené zjistíme, že jsme narušili svůj rodinný rozpočet a musíme rychle znovu do práce, abychom díru v rozpočtu zalepili. Co kdybychom to letos zkusili jinak?
Finanční plán na dovolenou je nezbytností
Pozitivní zážitky a požitky vedou k nadměrnému utrácení. Na tom se shodnou i psychologové. Když je nám totiž dobře, do peněženky a na účet tolik nehledíme. Dokonce nemáme ani výčitky z případného půjčování peněz. A právě léto je v tomto směru rizikovým obdobím roku.
Jenže po dovolené přijde probuzení do reality a my najednou bojujeme s tím, abychom se znovu dostali do finanční pohody. Jestliže se však chcete takovéto situaci vyhnout, můžete si na letní dovolenou nastavit finanční limit. Avšak i přesto je možné užít si spoustu zábavy i nezapomenutelné zážitky. Jak na to?
Nastavte si rozpočet
Je na vás, kolik peněz vyčleníte na letní dovolenou. Rozhodně byste však měli počítat s tím, že nelze jít do mínusu. Měli byste mít nastavenou takovou částku, aby vám stále na účtu zůstávaly finance pro případ nouze. A rozhodně by vám měly zůstat i peníze, které budete potřebovat po návrat z dovolené. Jakou částku si můžete dovolit utratit, abyste si nemuseli půjčovat nebo sahat do úspor?
Při sestavování rozpočtu letní dovolené byste měli mít jasnou představu o veškerých svých výdajích. Započítejte veškeré poplatky cestovní kanceláři, případně letenky, ubytování nebo pohonné hmoty, pojedete-li autem. Dále připočítejte jídlo, pití, místní dopravu, poplatky za nejrůznější aktivity (například vstupenky do muzea, exkurze, poplatek na koupaliště), nákupy suvenýrů, zábavu a další. Zároveň je vhodné cílovou částku ještě navýšit alespoň o deset procent, abyste měli i nějaké peníze navíc.
Jestliže vám peníze zbydou, je to v pořádku. Neměli byste se však dostat do situace, kdy by vám finanční prostředky scházely. V případě, že by se to stane, můžete v nouzi využít například některý z on-line finančních produktů bankovních či nebankovních institucí. Vyhnout byste se však měli produktům, jako je půjčka bez registru.
Plaťte v hotovosti
Utrácet na dovolené je samozřejmě v pořádku, ale stále bychom měli mít výdaje pod kontrolou. Není totiž žádoucí utratit všechno, co u sebe máte. Zároveň omezení výdajů rozhodně neznamená, že musíte eliminovat zábavu nebo případné zážitky.
Sestavený rozpočet vám může dovolenou ještě vylepšit, jelikož vás nutí plánovat, vymýšlet a propočítávat veškeré aktivity, po kterých na dovolené toužíte. Navíc budete mít jistotu, že vás dovolená nezruinuje. Třeba vám nakonec i nějaké peníze navíc zbydou a budete je moci použít koncem prázdnin na další dovolenou nebo delší výlet.
Když na dovolené bude využívat hotovost, budete o svém utrácení mnohem více přemýšlet. Také budete muset mít všechno dobře spočítané, abyste s penězi vyšli. Přiložit kartu je totiž příliš jednoduché a rovněž nebezpečné, pokud máte tendence utrácet.
Myslete na poplatky
Počítáte s tím, že výběry z bankomatů bývají v zahraničí zpoplatněné? Máte připravené finance na případné příplatky na letišti? Tušíte, kolik vás budou stát data navíc u vašeho mobilního operátora, případně roaming? Nezbytné je i cestovní pojištění, pokud vyrážíte do zahraničí. Případně pojistka na auto, jedete-li vlastním vozem. V takovém případě si připravte i peníze na dálniční poplatky. Jestliže budete ubytovaní v hotelu nebo v penzionu, počítejte i takzvanou pobytovou turistickou taxou.
Právě vynechání takových poplatků z rozpočtového plánování dovolené patří mezi nejčastější chyby při plánování rodinných financí.
Za zábavu na dovolené se dá ušetřit
Letní dovolená je pochopitelně o zážitcích a o zábavě. Když už jste na nějakém místě poprvé v životě, máte chuť zajít se podívat do muzea nebo s dětmi navštívit třeba místní zoologickou zahradu. Předtím, než to uděláte, si však zjistěte podrobnosti.
Často jsou k mání bezplatné akce či aktivity. Případně určité dny v týdnu, kdy je zvýhodněný vstup nebo dokonce vstup zdarma například do botanické zahrady, místních zábavních parků nebo zoo. Veškeré informace můžete najít už předem na webu.
Ideální dny pro odjezd na dovolenou
Jestliže odstartujete letní dovolenou o víkendu, bude vás to s největší pravděpodobností stát mnohem více. Přičemž za nejdražší den se v tomto směru považuje sobota. Ideální dny pro odjezd či odlet na dovolenou jsou úterý, středa, případně i čtvrtek. Dražší je také začátek školních prázdnin. Naopak nejvýhodnější bývá v tomto směru poslední srpnový týden.
Ušetřit se dá i tím, že se vyhnete nejvytíženějším a nejoblíbenějším destinacím. Sem patří Mallorca, Tenerife, Bulharsko, Egypt, Turecko a pochopitelně i Chorvatsko či Itálie. A značný finanční obnos můžete uchránit i tím, že vyměníte ostrovy za pevninu nebo za pobřeží někde ve vnitrozemí.
Vyhněte se kreditním kartám
I když je dovolená o odpočinku, relaxaci a dobrodružství, vždy byste měli myslet na to, co přijde, až to celé skončí. Nabytý dluh na kreditní kartě po skončení dovolené přeci řešit nechcete.
V případě, že už předem budete vědět o nutné půjčce na dovolenou, měli byste ji řešit rozhodně promyšleně a včas. Zajděte do své banky nebo si sami najděte nejvýhodnější produkt na trhu a půjčte si předem. S tím, že budete mít jasně dané, za jak dlouho peníze splatíte. Půjčku na letní dovolenou byste měli splatit nejpozději do listopadu.