Vstup do dospělosti mnohým z nás přináší spoustu výzev. Ať už to je osamostatnění se, pořízení si vlastního bydlení, první pracovní zkušenosti nebo správa vlastních financí. Mladí lidé čelí řadě nástrah, které je mohou přivést do finančních problémů. V tomto článku se podíváme na ty nejčastější finanční chyby a také na to, jak se jim vyhnout.
Základní povědomí o financích
První chybou, které se mladí často dopouštějí, je podcenění významu finančního vzdělání. Ačkoliv se v této otázce školní systém již velmi dynamicky mění, stále ještě řada mladých lidí nemá dostatečné znalosti směřující k tomu, aby zvládli efektivně spravovat své finance. To je nezřídka přivádí ke špatným finančním rozhodnutím, která se následně jen velmi obtížně napravují.
Jak se toho vyvarovat? Jednoduše investujte čas do svého finančního vzdělání. Čtěte knihy, sledujte videa nebo se účastněte kurzů, které vám pomohou lépe porozumět vašim financím. Čím více budete vědět o správě peněz a o tom, jak efektivně spořit či investovat, tím lépe budete čelit finančním výzvám, které život přináší.
Plánování rozpočtu
Mnoho (nejen) mladých lidí také bohužel nemá přehled o svých příjmech a výdajích, což vede k tomu, že se svými penězi hospodaří neefektivně. Bez dobře sestaveného rozpočtu je totiž velmi snadné utrácet peníze za zbytečnosti a následně obtížně hledat finanční prostředky na to, co nutně potřebujete uhradit.
Proto je velmi důležité naučit se vytvářet měsíční rozpočet, který vám pomůže sledovat vaše příjmy a výdaje. Výdajovou stránku rozpočtu si rozdělte na různé kategorie (bydlení, jídlo, zábava, spoření apod.) a držte se stanovených limitů, které si pro tyto kategorie určíte. Existuje mnoho aplikací, které vám mohou s rozpočtováním pomoci, takže se je určitě nebojte využít.
Stejně tak vás efektivní správě financí může naučit i kvalitní finanční poradce. Svěřte se mu se svou finanční situací a požádejte ho o to, aby vás naučil základy finančního plánování a navrhl vhodné způsoby, jak spořit. Po několika setkáních se rozhodně budete cítit jistější v kramflecích a bezesporu si osvojíte správné návyky, které vás snadněji dovedou k vašim finančním cílům a dobrému finančnímu zdraví.
Tvorba rezerv
Mladí lidé se také často zaměřují na aktuální potřeby a ignorují důležitost spoření a investování do budoucnosti. Tento přístup pak vede k tomu, že se nedostatečně připraví na nečekané životní situace, jako je ztráta zaměstnání nebo zdravotní problémy. Navíc přicházejí o možnost vybudovat si stabilní finanční základ na později.
Doporučení je nasnadě… Začněte s pravidelným spořením co nejdříve, i když se jedná o malé částky. Zvažte možnosti investování – například do podílových fondů nebo akcií, které vám mohou pomoci zhodnotit vaše úspory v dlouhodobém horizontu. Stanovte si konkrétní finanční cíle, díky kterým udržíte motivaci a disciplínu. Čím dříve s tvorbou finančního polštáře začnete, tím dříve svých cílů dosáhnete.
Rozdělte si tyto cíle na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé a podle toho si vyberte i finanční nástroje, které jsou k tomuto účelu vhodné. Na krátkodobé spoření to bude spořicí účet, termínovaný vklad nebo fondy peněžního trhu, na dosažení střednědobých a dlouhodobých cílů už můžete využít i dynamičtější a pestřejší nabídku různých fondů.
Financování bydlení
Další častou chybou je nedostatečné porozumění nákladům, které se pojí s bydlením. Mnoho mladých lidí si neuvědomuje, kolik stojí v globálu nájem, pořízení si vlastního bydlení nebo kolik stojí hypotéka. A to především v dlouhodobém horizontu a nejen z hlediska měsíčních splátek, ale také z hlediska úroků, pojištění a dalších nákladů. Tento nedostatek informací pak může vést k problémům při plánování osobního rozpočtu i v plnění jejich finančních cílů.
Před tím, než se rozhodnete pro jakékoliv řešení ohledně bydlení, seznamte se se všemi možnostmi a také s parametry případného úvěru. Pro hypotéky můžete využít různé online kalkulačky, poraďte se s finančním poradcem nebo nechte si vypracovat několik nabídek od různých bank. Co se hypoték týče, mějte na paměti, že i malé rozdíly v úrokových sazbách mohou znamenat značnou úsporu peněz.
Nástrahy půjček
Jednou z nejčastějších chyb mladých je i impulsivní využívání rychlých půjček. Ty totiž mohou vypadat jako jednoduché řešení, když chybí peníze na nečekané výdaje nebo když toužíte po novém telefonu. I zde je však nutné přemýšlet a důkladně si propočítat, zda půjčku budete moci splácet, a to bez většího zásahu do rozpočtu.
Než se rozhodnete pro půjčku, zvažte všechny dostupné možnosti. Začněte určitě budováním finanční rezervy na nečekané výdaje a v situacích, které by pro vás opravdu znamenaly finanční krizi, sáhněte po kvalitní půjčce s dobrými podmínkami. Například taková půjčka ihned může poskytnout řešení.
Finanční chyby mladých týkající se půjček mohou v některých extrémních případech vést dokonce k tak hlubokému zadlužování se, že je jen velmi obtížné se z této situace dostat. Jakmile se jednou roztočí dluhová spirála, potřebujete pevnou vůli, abyste se z ní dostali. Proto se snažte do této životní fáze optimálně vůbec nedostat.
Finanční chyby, které v mládí uděláte, mohou mít dlouhodobé důsledky, ale s dostatkem informací, pečlivým plánováním a pevnými zásadami se jim můžete vyhnout. Buďte proaktivní a začněte se o své finance starat už dnes. I když to zpočátku budou pouze malé krůčky, postupně vás dovedou k cílům, které jste si stanovili.
A až jednou založíte rodinu a pustíte se do výchovy svých dětí, předáte jim skvělé návyky, které v budoucnu jistě ocení.