S příchodem nového člena rodiny se naše životy mění. S tímto oslňujícím momentem přichází i celá řada nových povinností, radostí, ale také výdajů. Je to velký zásah do finančního rozpočtu, který, chtě nechtě, musíme zvládnout. Jak na to, abychom se z příchodu nového člena do rodiny mohli jen a jen radovat?
Jak se dívat na výdaje spojené s narozením dítěte
Příprava na příchod nového člena rodiny zahrnuje plánování a pochopení potenciálních nákladů, které mohou vzniknout. Ať už jde o první dítě nebo další přírůstek do rodiny, je důležité si uvědomit, jak velké změny to přinese do rodinného rozpočtu.
Každá maminka si umí představit, jakou výbavičku bude potřeba pro dítě pořídit. Na začátku jsou to pleny, oblečení, ze kterého dítě v prvním roce života rychle vyroste, kočárek, autosedačka, postýlka a její příslušenství…
Ale tyto náklady jsou jen špičkou ledovce. S příchodem nového člena rodiny se zvyšují i další běžné životní náklady, jako je jídlo, energie, voda, ale také náklady na zdravotní péči. Velmi málo léků pro děti totiž hradí pojišťovny, ať už jde o léky na alergie, nebo třeba antibiotika. Také jsou na zvážení různá nadstandardní očkování.
Podle statistik se průměrné náklady na výchovu dítěte od narození do dospělosti pohybují okolo 2 milionů korun. Ačkoli tato částka může na první pohled vypadat ohromná, je důležité si uvědomit, že se nejedná o jednorázový výdaj, ale o náklady, které jsou rozložené do celých 18 let, a to navíc ne úplně pravidelně.
Navíc, pokud plánujete kvalitní vzdělání pro svého potomka, je důležité začít uvažovat o šetření na středoškolské a vysokoškolské fondy. Tyto náklady novopečení rodiče často opomíjejí a pak zjistí, že finance na vzdělávání v rozpočtu chybí. Máme sice státní školství, ale ani to se neobejde bez výdajů, ať už mluvíme o učebnicích a dalších potřebách do výuky, přípravných kurzech, nebo ubytování v místě školy.
A co třeba sport? Pokud dítě bude bavit některá sportovní disciplína, i tudy půjdou velké náklady na vybavení, kurzy, soustředění atd. A takhle bychom mohli počítat u jakéhokoliv koníčka či nadání, které se u dítěte dříve či později projeví.
Sestavte si rozpočet a načrtněte finanční plán, který zohledňuje nové náklady
Je nutné začít s vytvářením rozpočtu, případně rozpočet předělat. Vizualizace vašich příjmů a výdajů vám pomůže zjistit, jaké finanční změny můžete očekávat. Vyberte nějakou efektivní metodu sledování svých financí. Může to být klasická excelová tabulka, mobilní aplikace nebo cokoli, co vám vyhovuje. Následně začněte sledovat své výdaje a příjmy. Pamatujte, že musíte zahrnout i jednorázové náklady, jako je vybavení dětského pokoje, kočárek, autosedačka a také pravidelné náklady, jako jsou pleny, jídlo, dětské oblečení, případně náklady na hlídání či soukromé jesle.
Ve druhé fázi je důležité začít spořit. Nejen pro neočekávané náklady, ale také na budoucí výdaje spojené s výchovou dítěte. Je dobré mít finanční rezervu, která pokryje alespoň tři měsíce vašich běžných výdajů. Tato úspora vám poskytne jistotu a klid v případě, že by se něco nečekaného stalo.
Posledním, ale v žádném případě méně důležitým krokem je začít spořit přímo pro vaše dítě. Ačkoli to může znít předčasně, čím dříve začnete, tím lépe. Můžete zvážit možnosti spoření a investování přímo pro dítě. Konzultujte své představy s investičním specialistou, který má přehled o všech možnostech jak pro jednorázové, tak pravidelné spoření pro děti. Naspořené peníze pak vaše dítě může použít na vzdělání, první auto, svatbu nebo start do života.
Úprava priorit i pojistných smluv
Dalším krokem je změna finančních priorit. Narození dítěte často znamená, že některé věci, které jsme dříve považovali za důležité, už nebudou tak podstatné. Místo toho se naše finanční cíle a priority budou více soustředit na aktuální potřeby našeho dítěte, ale i na jeho budoucnost, ať už blízkou, nebo vzdálenější.
Příchod dítěte je také vhodnou příležitostí k přehodnocení našeho pojistného krytí. Pokud ještě nemáte životní a úrazové pojištění, nyní je ten správný okamžik si ho zřídit. Nikdy nevíte, co se může přihodit. A přijít o příjem živitele rodiny, byť třeba i jen na pár týdnů či měsíců, by v rodině s malými dětmi a druhým rodičem na rodičovské dovolené asi nebylo úplně příjemné. Lepší je tedy mít kvalitní životní pojištění, než aby nám tyto výpadky musela pokrýt nějaká půjčka bez registru.
A pokud již pojištění máte, je teď vhodná chvíle kontaktovat svého finančního poradce a smlouvy zrevidovat. Přece jen budete mít po příchodu dítěte na svět trochu jiné priority i výdaje,ale i příjmy a potřeby.
Rekapitulace finančního plánu by měla být pravidelnou součástí našeho života. Je důležité sledovat, jak se naše finance vyvíjejí, a pokud je to nutné, přizpůsobovat náš rozpočet a finanční cíle.
Nezapomínejte se radovat
Narození dítěte je nepochybně jednou z nejkrásnějších etap v našem životě. Ačkoliv se jedná o velký finanční závazek, správným plánováním a disciplínou můžeme docílit vytouženého přání. Tedy, aby bylo rodičovství především obdobím plným pohody, lásky a radosti.
Pamatujte, že každá rodina je jedinečná a co funguje pro jednu, nemusí fungovat pro druhou. Pozor na finanční stres, nebojte se tedy vyhledat pomoc u odborníka, pokud si nejste jistí, jak s finančním plánováním začít nebo pokračovat. A nezapomeňte, že ať už se rozhodnete udělat jakoukoli finanční změnu, klíčem je být konzistentní.
Doufáme, že vám tyto rady pomohou připravit se na příchod nového člena rodiny. S radostí vám přejeme hodně štěstí na této nové životní cestě.