Půjčka ihned

Kamarád chce, abych si pro něj vzal půjčku na své jméno. Na co si mám dát pozor?

By 8. 10. 202411 listopadu, 2024No Comments

Kamarád se ocitl v tíživé finanční situaci a obrátil se na vás s prosbou o pomoc. Postavil vás tím před velmi těžké dilema – věřit, či nevěřit? V dnešním článku se podíváme na tipy, které ochrání vaše přátelství i peníze.

Půjčka na dobré slovo

„Však se známe už tak dlouho, copak mi nevěříš?“ Tohle bývá jeden z nejčastějších argumentů, proč byste si měli vzít půjčku na své jméno za někoho jiného. Nemálo lidí si vezme půjčku, aby pomohli někomu z rodiny, kamarádovi nebo partnerovi. Velmi častým příkladem bývá, že jeden z partnerů už má stálou práci a příjem, zatímco druhý teprve studuje, takže se přímo nabízí vzít si půjčku spíše na pracujícího partnera.

Háček ovšem nastává v momentě, kdy dlužník začíná splácet čím dál laxněji, až na to zapomíná docela. Když potom ještě dojde k rozchodu nebo k úplnému přerušení kontaktu, osobě, která si na sebe půjčku vzala, zbývají obvykle jen oči pro pláč.

Problém totiž tkví v tom, že věřitel bude dluh vyžadovat po člověku, jehož jméno stojí ve smlouvě o daném úvěru – a to budete vy. Co je psáno, to je dáno, věřitele a posléze ani exekutora nic víc nezajímá. Ať už zvolíte jakoukoli půjčku (bankovní půjčka, půjčka ihned nebo jakákoli jiná varianta), rozhodně nespoléhejte jen na „dobré slovo“.

Co si nezapomenout ohlídat?

Půjčka pro kamaráda může sice vypadat na první pohled jako naprosto neškodná záležitost – vždyť se přece znáte už tak dlouho a Karel vždycky drží slovo. Jenomže peníze hýbou světem i lidskými pohnutkami, a tím pádem i lidskými vztahy, ať už chceme nebo nechceme.

Než cokoli komukoli přislíbíte, promyslete si dobře, jestli jste ochotní o danou částku v krajním případě (ke kterému bohužel dochází častěji, než by se mohlo zdát) přijít. Zamyslete se, proč si chce kamarád půjčit právě od vás – nejste třeba jen snadný terč?

Nebankovní instituce už dnes půjčují i lidem s dluhy, studentům i lidem s nepravidelnými příjmy, takže prakticky není důvod, proč byste na sebe měli riziko brát vy. Respektive důvod by tu byl: pro dlužníka je to pohodlnější, méně stresové a když si půjčí peníze od vás, dost možná je nebude muset nikdy splatit.

Druhou stranou mince je, že odmítnout prosbu příteli řada z nás tak docela nedokáže. Pokud už se rozhodnete vzít půjčku na sebe, proklepněte si kamaráda alespoň v Centrální evidenci exekucí a v Insolvenčním rejstříku. Na škodu není ani poptat se jeho dalších známých, jaké s ním mají ohledně financí zkušenosti, a koneckonců se zeptejte i jeho samotného, proč si pro svůj záměr zvolil právě vás, na co peníze potřebuje a jak přesně vám je bude vracet.

Někdo by mohl namítnout, že když má onen kamarád pořádné auto a chodí draze oblékaný, určitě bude mít i na splácení půjčky. Pak se ovšem nabízí otázka, jestli je to luxusní auto skutečně jeho a jestli za drahé obleky nedluží už někde jinde někomu jinému.

Pokud už jste naklonění půjčce, ale rádi byste to měli alespoň trošičku „pojištěné“, sepište s kamarádem smlouvu o půjčce, v níž budou uvedené veškeré podrobnosti – tedy jeho i vaše osobní údaje, výše úvěru, podmínky a četnost a výše splátek. Neopomeňte ani úroky – pokud se bude jednat o půjčku od nějakého poskytovatele, ať už bankovního či nebankovního, částka se navýší právě o úroky, které nemusí být právě nejmenší.

Na škodu nemusí být ani zástava, aby vám v případě problémů zůstalo alespoň něco málo.

Peníze je lepší do přátelství nezatahovat

Stará dobrá pravda zní, že pořádek dělá přátele, a to pořádek ve všech oblastech. Možná jste doposud byli ti nejlepší přátelé, ale peníze dovedou lidi rozkmotřit, než se nadějete. Třeba zjistíte, že kamarád potřebuje peníze půjčit v rámci takzvaného „dobrého dluhu“.

Nejspíš už jste slyšeli, že existují dobré a špatné dluhy. Ty dobré nám mají umožnit získat ve výsledku víc, než kolik do nich investujeme – třeba když si půjčíte na auto, začnete pracovat jako taxikář a investice se vám mnohonásobně vrátí. Na podobném principu funguje i hypotéka – než bychom dosáhli na vlastní bydlení, museli bychom spořit a ještě k tomu platit někomu jinému drahý nájem.

Investuje-li kamarád do „dobrého dluhu“ a peníze vám potom řádně vrátí, může to vaše přátelství utužit. Takových případů je však bohužel pravděpodobně spíš menšina. I přes všechny sepsané smlouvy a další opatření totiž stále platí, že jestliže dotyčný nic nemá, nedostanete z něj dluh ani vy, ani exekutor, a vy se můžete s půjčenými penězi rovnou rozloučit.

Pamatujte, že na prvním místě jste vždy vy. Pokaždé důkladně zvažte, komu, kolik, za jakých podmínek a jestli vůbec peníze půjčíte. Není to vaše povinnost, byť by dotyčný škemral a citově vydíral sebevíc.

Někdo namítne, že takové jednání je už trochu paranoidní, ale to jen do chvíle, než domnělý kamarád sbalí peníze z úvěru napsaného na vaše jméno do kapsy a zmizí neznámo kam, telefon mu záhadně přestane fungovat a nikdo z jeho známých nebude mít ani ponětí o tom, kam se tak mohl podít.

Dobří přátelé totiž především berou ohledy jeden na druhého a rozhodně není fér na někoho tlačit, aby se upsal k jakékoli půjčce. Bude-li váš kamarád o pomoc s půjčením peněz doopravdy stát, bezpečnější pro obě strany bude pomoci mu zvýšit finanční gramotnost, představit mu různé možnosti půjček a společně pak vybrat tu nejvhodnější. Nebudete pak mít špatné svědomí, že jste kamarádovi nepomohli, ani strach z toho, že se se svými penězi už nikdy neshledáte.

Call Now Button