Také slýcháte věty o tom, že můžete mít na svém domě něco zadarmo? O dotacích pravidelně slýcháváme a čteme ve zprávách, ale možná vás ani nenapadlo, že by se něco takového mohlo týkat přímo vás. Pojďme se dotacím podívat na kobylku!
Druhy dotací
„Slyšel jsi to? Karel požádal o dotaci a ty solární panely mu proplatili!“
„Víš, že by ta tvoje rekonstrukce domu mohla být skoro zadarmo?“
Tyto a podobné diskuze slýcháme poměrně často a ze všech stran. Jak to ale s dotacemi vlastně vůbec je?
Máte chuť pustit se do zkoumání problematiky dotací, ale tak trochu váháte, ze kterého konce za to vlastně vzít? Začněme rozdělením dotací do dvou základních kategorií: dotace obecné a dotace účelové.
Dotace obecné jsou, jak už název napovídá, dotace, které lze využít na financování poměrně širokého spektra služeb či věcí. Ty můžeme rozdělit na dotace se spoluúčastí a dotace bez spoluúčasti.
Naproti tomu dotace účelové slouží pouze konkrétnímu účelu. Sem patří dotace paušální, kdy žádáte o fixní částku, a dotace výkonové, kdy, jak už tušíte, může být částka určená podle výkonu.
Konkrétní dotace pro rok 2024
Teorie zní suchopárně – praxe vás určitě potěší mnohem víc. V letošním roce můžete využít více než deset dotací, konkrétně až čtrnáct, které výrazně uleví vaší kapse. O jaké státní dotace tedy jde?
-
Dotace na fotovoltaiku
Pusťme se do toho rovnou od tématu souvisejícího s takzvaně zelenými energiemi, které hýbou naší společností. Díky programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci na domácí fotovoltaickou elektrárnu, která bude napojená na distribuční soustavu. Energie, kterou vám slunce vyrobí, bude využívaná ve vašem domě, ale pokud jí bude nadbytek, poputuje do společné sítě.
-
Dotace Dešťovka 2024
Vesele nazvaná dotace vás odmění za zachytávání a využívání dešťové, ale také odpadní vody. Ušetříte tak pitnou vodu, a zároveň svou peněženku. Jako ve všech případech i tady ovšem zvažte, jestli se vám instalace potřebných zařízení skutečně vyplatí. Podle odborníků je jímání dešťové vody výhodné skoro ve všech případech, nicméně u splachování pročištěnou odpadní, takzvanou „šedou“ vodou, si tím nejsou tak docela jistí.
-
Dotace na novostavbu 2024
Jestliže se chystáte stavět, je dobré vědět, že můžete díky této dotaci ušetřit. Platí to pro novostavby rodinných domů a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a na nákup bytu v novém bytovém domě. Budete-li ve své novostavbě klást důraz na použití energií z obnovitelných zdrojů, můžete získat částku až ve výši 535 000 Kč, u bytových domů až 150 000 Kč za byt.
-
Dotace na kotle, tepelná čerpadla a kamna
Tady platí nejen to, že můžete zažádat o dotaci, ale zároveň byste měli myslet na včasnou výměnu neekologického kotle 1. nebo 2. emisní třídy, pokud jím doma ještě topíte – jestli tak neučiníte do prvního září 2024, hrozí vám pokuty až do výše padesáti tisíc korun, a to opakovaně.
-
Dotace na přípravu teplé vody
Chystáte se koupit nový systém na ohřev vody a využít přitom solární panely nebo tepelné čerpadlo? Zvažte žádost o tuto dotaci, která vám může ušetřit až 60 000 Kč.
-
Dotace na zateplení
Máte starší nemovitost a rádi byste jí vdechli nový život? Podstatnou změnu přináší zateplení. Je to úspora samo o sobě, a když k tomu přidáte ještě státní dotaci, budete nejspíš příjemně překvapení. V rámci programu Oprav dům po babičce můžete zpětně získat až 50 % výdajů, a to až do výše 1 000 000 Kč.
-
Dotace na zateplení pro nízkopříjmové domácnosti
Jestli u vás doma občas musíte řešit každou korunu nebo dokonce přichází ke slovu půjčka od přátel či půjčka na účet, den vám rozjasní tato dotace. Platí pro domácnosti, v nichž žijí starobní nebo invalidní důchodci (musí jít o všechny členy domácnosti) nebo domácnosti, které mají nárok na příspěvek na bydlení. Dotaci v tomto případě můžete čerpat předem a její celková výše se může vyšplhat až ke 100 % nákladů.
-
Dotace na rolety a žaluzie
Uvažujete už nějakou dobu, že se plácnete přes kapsu a pořídíte si venkovní žaluzie? Mít v noci opravdu tmu, lepší ochranu proti případným nezvaným návštěvníkům… Ale ta cena… S touto dotací vás to plácnutí se přes kapsu bude bolet o něco méně. Podmínkou ovšem je, že systém musí disponovat pohyblivými prvky, které vám umožní nastavovat úroveň zastínění.
-
Dotace na zelenou střechu
Uvažujete-li nad pořízením zelené střechy, tato dotace vám umožní získat až tisíc korun na metr čtvereční, a to až do výše sta tisíc korun.
-
Dotace na elektromobilitu
Nejspíš jste si všimli, že společností hýbe téma elektromobility – pořídit elektromobil či nepořídit? Jestli se klaníte spíše k prvnímu táboru, můžete využít dotaci na pořízení dobíjecí stanice.
-
Dotace na automobil
Pokud si elektromobil skutečně pořídíte, nebudete platit dálniční poplatky a můžete zdarma parkovat v Praze i v zónách s placeným parkováním.
Další případ tvoří těžce hendikepovaní, kterým stát přispívá na motorové vozidlo částkou v rozmezí 100 000–200 00 Kč.
Peníze na pořízení nového auta získají od státu i pěstouni, kteří mají v péči alespoň tři děti. Výše příspěvku činí 70 % pořizovací ceny.
-
Příspěvek pro začínající podnikatele
V tomto případě jde o zřízení pracovního místa za účelem podnikání. Úřad práce tedy může rozhodnout o příspěvku určeném na pořízení nezbytného vybavení pracovního místa pro začínající OSVČ. Je ovšem nutné, abyste byli v evidenci úřadu práce a žádost podepsali ještě před zahájením podnikání.
O výši příspěvku rozhoduje úřad práce, nicméně v okresech s nižší nezaměstnaností, než je celorepublikový průměr, můžete získat až 200 000 Kč.
Co vy a dotace?
Výše uvedený výčet není kompletním seznamem všech dostupných dotací, jde pouze o vybrané a nejfrekventovanější. Budou pro vás některé z nich relevantní? V tom případě neváhejte podat žádost – je to trocha papírování, ale určitě se vyplatí.