Možná to také znáte: ani nemusí být pátek třináctého, a přece se všechno sype na hromadu jako domeček z karet. Zaměstnavatel vám oznámil, že vaše pozice bude nadbytečná, několik domácích spotřebičů se rozhodlo odejít do věčných lovišť a bez jídla také člověk nevydrží. Co pak?
Kde vzít peníze a nekrást?
Pro výše uvedené případy je naprosto ideální mít dostatečný finanční polštář – odkládat každý měsíc aspoň malou částku stranou. Kdo je připravený, není překvapený. Skutečný život však často ideální není ani v nejmenším, a tak se snadno může stát, že se ocitnete v situaci, kdy nebude peněz nazbyt. Do další výplaty daleko, zato neuhrazené položky se kupí a kupí…
Jako první přichází myšlenka půjčky od rodiny nebo známých. Má ovšem svá pro i proti: nejspíš si nebudete muset dělat hlavu s úroky nebo přesným datem další splátky, ale může ve vašich vzájemných vztazích napáchat neplechu. Pořádek dělá přátele a o finančních záležitostech to mnohdy platí dvojnásob. Potom přichází na řadu další z možných řešení: půjčka od bankovní nebo nebankovní instituce.
Peníze do pár minut? To zní dobře!
Dobře to určitě zní. Problém ale může nastat v okamžiku, kdy se do půjčky vrhneme bezhlavě. Půjčka na účet sice dorazí za pár chvilek, ale spolu s ní často i velmi nepříjemné podmínky.
Jestliže potřebujete peníze co nejrychleji, nejspíš to bude právě půjčka, kterou vám internetový vyhledávat nabídne. Než se pustíte do vyplňování a podepisování, ještě se na malou chvíli zastavte a zkontrolujte, jestli je vyhledaná možnost pro vás skutečně ta pravá.
Na co si dát pozor?
Půjčit si peníze, to je velký krok, byť by šlo jen o pár tisíc. Jakmile totiž do téhle řeky vstoupíte, může být velmi těžké z ní vykročit. A dluhová spirála není nic, co byste si ve svém životě přáli. Co si tedy ohlídat a jak rozpoznat nevýhodnou půjčku?
- Prověřte si instituci, kterou hodláte o půjčku požádat. Na trhu najdete nepřeberné množství bankovních i nebankovních poskytovatelů. U některých z nich ovšem hrozí, že jde v horším případě o podvodníky, v tom „lepším“, že na vás vyrukují s neuvěřitelně nevýhodnými podmínkami. Než se tedy upíšete, nezapomeňte daného poskytovatele důkladně prověřit.
Dobrou službu vám prokážou internetová srovnávače. Významným ukazatelem jsou také přehledné webové stránky a dobré recenze ověřených klientů. Nebojte se poskytovatele přímo kontaktovat a požádat o radu a pomoc – půjde-li o důvěryhodnou instituci, její zástupce se s vámi ochotně sejde a poradí vám bez ohledu na svůj prospěch. Možná vám pomůže vymyslet plán, který bude výhodnější než půjčka, kterou jste měli vybranou původně.
- Pečlivě čtěte veškeré podmínky. Výhodou dnešních půjček je bezesporu právě jejich rychlost. Častokrát ani nepotřebujete přijít na pobočku osobně – stačí jen zadat veškeré potřebné údaje do formuláře na internetu, párkrát kliknout, a do pár hodin máte peníze na svém účtu, případně v hotovosti v ruce. O to nebezpečnější pak ovšem může být brát si takovou půjčku u neověřených poskytovatelů.
Dalším plusem je pro mnohé klienty fakt, že jejich poskytovatelé často ochotně přimhouří oko, když dojde na výpis z rejstříku trestů nebo váš záznam z registru dlužníků. Není to samozřejmě zadarmo. Čím rizikovější klient, tím přísnější podmínky a tím vyšší poplatky a sankce hrozí.
Je ve vašem nejlepším zájmu zkontrolovat, jestli nejsou poplatky nepřiměřeně vysoké (také s tím vám pomohou internetové srovnávače). Stejně tak zjistěte, jestli a jak vysoké poplatky budete muset platit, pokud se se splátkou opozdíte nebo pokud budete chtít naopak splatit svůj dluh dříve.
- Nezapomeňte si všechno propočítat. Než se vůbec do jakéhokoli půjčování pustíte, spočítejte, jestli budete schopní půjčku splácet. Jakmile se zřítíte do kolečka dluhů, proměníte se skutečně jen v onoho křečka, který ze svého kolečka nedokáže vystoupit.
- Nenechte se poblouznit líbivými hesly. Tento bod souvisí s naším prvním tipem, avšak je natolik důležitý, že ho musíme uvést ještě samostatně.
Mnohem důležitější je, aby vám poskytovatel ještě před podpisem smlouvy přehledně dodal veškeré smluvní podmínky včetně nejrůznějších poplatků a termínů, na nichž se společně domluvíte. Lákavá reklama a neurčité mlžení místo konkrétních odpovědí na veškeré vaše dotazy nevěstí nic dobrého – od takových poskytovatelů rozhodně ruce pryč.
Dvakrát měř, jednou řež
Prostá poučka, kterou si můžeme brát k srdci i několikrát za den. V otázce financí to platí dvojnásob.
Než si peníze půjčovat začnete, v klidu se posaďte a sepište si veškeré své rodinné výdaje a příjmy, abyste viděli černé na bílém, jak na tom skutečně jste – jestli si skutečně peníze půjčit potřebujete, a pokud ano, jakou částku jste schopní splácet.
Zodpovědné půjčování je jedním ze zlatých pravidel všech, kdo si peníze půjčili, spořádaně vrátili a žijí dál spokojený život. Příběhy těch, kteří to podcenili, možná vídáte v televizi jako odstrašující příklady dlužníků zabořených až po uši do problémů s exekucí. Pravdou totiž je, že existuje spousta věcí, bez nichž se můžeme (třeba jen krátkodobě) obejít.
Jestliže musíme počítat každou korunu, není docela rozumné vyrážet na drahé dovolené nebo pořizovat luxusní dárky – to jsou položky, které bychom v okamžicích s napjatým rozpočtem měli z plánování vyškrtnout úplně. Jsou to koneckonců věci, které bychom si s myšlenkou na neustále narůstající dluhy beztak vůbec neužili.