Každý člověk je rád, když má nějaké to „věno“. S něčím se do dospělého života vstupuje rozhodně lépe než s ničím. V případě, že aktuálně přemýšlíte, že svým dětem začnete spořit na budoucnost, v hlavě se vám točí mnohé scénáře, jako kdy s odkládáním peněz začít, kolik vůbec dávat stranou a jak na to. A na všechny tyto dotazy si pojďme společně odpovědět.
Začátky na vlastních nohou nejsou procházkou růžovým sadem
Prakticky každý si vzpomíná na své začátky, když takzvaně „vyletěl z hnízda rodičů“. Nebylo to snadné, zejména hledání prvního zaměstnání, vlastního bydlení a zajetí do režimu dospělého života. Jistě však dáte za pravdu v tom, že když měl člověk „něco v peněžence“, bylo to najednou trochu snazší, méně stresové a obecně příjemnější.
Tento pocit si v sobě zachovejte i v případě, že se svým dětem rozhodnete něco odkládat stranou. Neodkládejte tuto nutnost na později, protože poté jen mrknete okem a z původně malých ratolestí budou velcí teenageři, kterým už stranou příliš mnoho neodložíte.
S výběrem ideálního spoření byste měli začít už v době, kdy o dětech vůbec ještě uvažujete. Finance a nový člen rodiny spolu úzce souvisí a jedno s druhým může pěkně zamíchat. Doba po narození je tak ideálním časem pro založení prvních spořících kont, případně započetí vkládání nějaké částky do jiného investičního instrumentu, než jakým je spořící účet.
Výběr spořícího instrumentu zvažte
Kdy začít se spořením dětem, už víme. Díky včasnému odkládání peněz rodičů stranou a pravidelnému ročnímu zvýhodnění se v dospělosti budou moct radovat z velmi zajímavého finančního příspěvku „do života“, díky kterému je půjčka na účet nebude tolik zajímat.
Klíčový je však také samotný výběr konkrétního investičního instrumentu, kterým v tomto případě může být například:
- spořící účet,
- termínovaný vklad,
- stavební spoření nebo
- jiné investice.
Spořící účet rovná se taková stará známá klasika. Výhodou je možnost prakticky okamžitě naspořené finance na jedno kliknutí vybrat, což se z pohledu dlouhodobého odkládání peněz dětem může jevit také jako nevýhodné. Zejména, pokud rodiče mají problém se svou finanční gramotností a velmi často sahají do svých úspor, pokud si to situace žádá (a vlastně i tehdy, kdy to není zrovna zapotřebí).
Termínové vklady jsou vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí vložit jistý obnos peněz jednou a nechat ho zhodnotit vyšším úrokem. Ten je zpravidla o chlup výraznější než u spořících účtů, případně také u stavebního spoření.
A tím se ostatně dostáváme k dalšímu velmi využívanému typu spoření, který rodiče zvažují – stavební spoření. Oblíbený produkt hlavně u starší generace, který však s sebou nese i několik podmínek a povinností. Například si člověk musí spořit po určité časové období. Pakliže ale odkládáte peníze stranou dítěti na jeho hezkou budoucnost, tato podmínka vám pravděpodobně nebude dělat problémy. Nutná doba odkládání je totiž stanovená na šest let čili v tomto případě dlouhodobé spoření touto formou dává smysl.
Samozřejmě se dnes, v současné moderní době, klade stále větší důraz na zhodnocování úspor prostřednictvím jiných investičních instrumentů. Mohou to být ETF, podílové fondy nebo akcie, případně kryptoměny. Finanční specialisté nejsou v zásadě proti, jen doporučují zvážit veškerá rizika daných investic a probrat si takzvaný investiční trojúhelník rizik. S ním zrovna nejdou ruku v ruce kryptoměny nebo akcie, protože patří k rizikovějším nástrojům v porovnání s podílovými fondy nebo zmiňovanými ETF.
Pomocí banky nebo na vlastní ose
Ke spoření dítěti se odhodlejte zavčasu, ať se odkládané peníze stranou znásobují co nejdéle. Z výše uvedených možností vyplývá, že tedy můžeme jít cestou bankovní nebo nebankovní po vlastní ose. Zatímco pomocí banky, případně profesionála z ní povolaného zainvestujeme do podílových fondů nebo dluhopisů, po vlastní ose se vydáme pravděpodobně za předpokladu, že nám učarují spíše ETF nebo podobné investiční instrumenty.
Pro co konkrétně se rozhodnete, je ryze na vás. Každý rodič má trochu odlišné požadavky a tužby. Ty se rozhodně vyplatí zvážit stejně jako „investiční trojúhelník rizik“, který do hry vstupuje za předpokladu, že své peníze dětem chcete odkládat právě do akcií, kryptoměn nebo podobných investic, u kterých není rizikovost na bodě mrazu.
Jděte svým dětem příkladem
Tím, že svému dítěti začnete odkládat peníze stranou, jenom potvrzujete, jak dostatečně svědomití a finančně gramotní jste. A tím pádem jak ukázkovým příkladem jste se stali. S budováním pevných základů finanční gramotnosti byste měli začít už velice brzy. Prakticky ve chvíli, kdy dítě začne docházet na základní školu.
V tento moment stojí za zvážení první kapesné, které sice nebudete brát z aktivního spoření, ale bude tím prvním impulsem k tomu, že se dítě naučí se získanými penězi správně nakládat.
Spořící účty je možné po dosažení dospělosti zrušit a vybrat, ale také je mohou rodiče přepsat na potomka, který i po vylétnutí z hnízda může ve svém spoření pokračovat. To v mnoha případech znamená také přijatelnější podmínky pro získání hypotečního nebo jiného úvěru.