Krátkodobá půjčka

Ženám se v investování daří! Co je klíčem k jejich úspěchu?

By 4. 4. 202415 dubna, 2024No Comments

Třebaže heslem naší doby je rovnost mezi pohlavími, přece jen stále najdeme oblasti, ve kterých k rozdílům zkrátka dochází. Věděli jste, že kromě těch očividných sem patří třeba i rozdílný přístup k investování? Je to tak, ženy investují čím dál víc a jsou v tom skutečně dobré!

Ženy – investorky

Už dávno neplatí, že se ženy o politiku, finance a podobné „pánské“ záležitosti nezajímají. Investování přestává být doménou mužů. A není pochyb, že je to další z oblastí, kde se ženám bude dařit. Liší se vůbec nějak od svých mužských kolegů? A pokud ano, v čem?

Nelze samozřejmě zobecňovat a jednoduše rozdělit investory na mužské a ženské. Přesto lze vysledovat určité trendy, jimiž se ženy a muži ve svém přístupu k finančnímu plánování liší. Ženy začaly investovat zejména v poslední době, a to především kvůli potřebě zajistit si klidné stáří a zabránit inflaci, aby z jejich majetku rok co rok ukrajovala nemalé částky.

Společný mají ženy rovněž problém, s nímž v rámci investování bojují – chybí jim sebedůvěra. Jen 9 % českých žen o sobě řeklo, že jim jejich finanční a investiční znalosti připadají dostatečné.

Investorky v České republice

Pojďme se rovnou podívat na situaci v naší rodné kotlině. Jak jsou na tom české ženy a investování?

Do investičních vod se pustila už téměř polovina Češek – ve srovnání s muži jen o 7 % méně. Jinými slovy – investuje každá šestá Češka a každý čtvrtý Čech. Více než 80 % žen investuje, podle svých slov, pravidelně.

Jaké jsou jejich oblíbené investice? Využívají například nějaké nové možnosti v investování? Největší oblibě se mezi ženami těší především méně rizikové investice. Raději investují menší částky a pravidelněji, než by se pouštěly do velkých a nebezpečných podniků.

Nejpopulárnější jsou (stejně jako u mužů) podílové fondy. O něco méně pak své peníze investují také do komodit, akcií, dluhopisů nebo například kryptoměn. Dbají na diverzifikaci svého portfolia a málokdy sází všechno na jednu divokou kartu.

Ženy začínají myslet na budoucnost už v mladém věku – za posledních pět let se podle veřejných výzkumů zvýšil podíl investorek do čtyřiačtyřiceti let o celých 10 %. A podle odborníků se zdá, že se průměrný věk investorek bude ještě snižovat.

Komu ženy v oblasti investic důvěřují a jaká je jejich motivace?

V otázkách peněz ženy věří nejčastěji bankovním poradcům a zavedeným investičním společnostem. Dávají na rady odborníků až třikrát častěji než muži. Nejdůležitějším kritériem je pro ně relativně nízké riziko a naopak vysoká likvidita.

Velká část žen dává přednost investicím do likvidních aktiv, aby měly jistou rezervu a jistotu, že v případě potřeby budou mít své peníze rychle po ruce. V neposlední řadě se ovšem ohlížejí také na vliv, který má jimi zvolená investice na životní prostředí – také v tom předčí své mužské protějšky.

Jak už jsme zmínili výše, nejsilnější je u žen, ostatně stejně jako u mužů, motivace zajistit se na stáří a chránit své úspory před inflací, která byla v posledních letech velkým strašákem.

Dalším neméně důležitým faktorem jsou děti – rodiče chtějí pro své potomky naspořit dostatek peněz, aby se nemuseli obávat o jejich budoucnost. V tomto případě však stále dominují spořicí účty a různá stavební spoření, na které jsou už lidé zvyklí z dřívějších let.

Kolik ženy investují?

Bohužel stále platí, že řada žen má nižší příjmy než muži na obdobných pozicích. Podle průzkumů mají ženy menší úspory než muži a polovina z dotazovaných žen dokáže měsíčně uspořit maximálně 5 000 Kč. Celých 30 % dokonce žádné úspory nemá, nemluvě o ženách, které dokonce musejí sahat k nejrůznějším půjčkám, ať už je to půjčka u přátel, krátkodobá půjčka nebo obyčejná bankovní půjčka.

Vraťme se však k těm, které vždy mohou dát část peněz stranou a nechat své finance „vydělávat“. Většina žen investuje zhruba 20 000 Kč ročně (muži průměrně o 30 000 Kč víc), tedy 1 600 Kč v průměru každý měsíc.

Je škoda, že si české ženy v investování příliš nevěří. Polovina dotazovaných považuje své znalosti za průměrné a necelá druhá polovina dokonce za podprůměrné – ostatně také proto se mnohem víc spoléhají na rady finančních poradců, zatímco muži si věří mnohem víc a nebojí se například ve větší míře používat aplikace a investovat na vlastní pěst.

Na druhou stranu přístup žen má řadu zřejmých plusů. Jsou konzervativnější a opatrnější, což sice přináší nižší zisky, nicméně také menší riziko – a ve výsledku mohou být stejně úspěšné jako muži, kteří naopak často touží porazit trh a častěji o část investovaných peněz přicházejí. Ženy jednají především rozvážně, zajímají se hlavně o stabilní portfolia s bezpečným a jistým výnosem.

Závěrem

Jsou tedy lepší muži nebo ženy? Platí tady stejné pravidlo jako snad pro všechno, co v životě děláme: když postupujeme svým tempem, nikam nespěcháme, ale ani na nic zbytečně nečekáme, daří se nám. A to bez ohledu na věk, pohlaví nebo výši investic.

Je dobře, že se ženy stále odvážněji pouští do vod investičního světa a vnáší tam nové názory a přístupy. Jedině tak mohou svůj přístup k finanční gramotnosti a plánování rodiče dál předávat svým dětem a učit je, že o své peníze musíme pečovat, spravovat je a využívat tak, aby nám sloužily v maximální možné míře.

Call Now Button