Za dopravu do práce pravidelně platí 84 % pracujících Čechů. V průměru za tuto položku vydají každý měsíc 1 027 Kč. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT.
Pouze 16 % dotázaných v průzkumu uvedlo, že neplatí za dopravu do práce vůbec nic. 15 % naopak připustilo výdaje vyšší než 1 tisíc korun a 7 % dokonce více než 2 500 Kč měsíčně. „Pro statisíce Čechů znamenají výdaje na dopravu do práce nezanedbatelnou položku, za kterou za rok vydají více než 30 tisíc korun“, upozorňuje Pavel Klema, generální ředitel PROFI CREDITu.
Z obsáhlého dotazníkového šetření uskutečněném na vzorku 1 500 respondentů dále vyplývá, že téměř polovina (48 %) Čechů dojíždí do práce vlastním autem. Hromadnou dopravu využívá 29 % pracujících. Výrazně méně častějšími formami cestování jsou jízda na kole (4 %) nebo spolujízda s kolegou (4 %). 15 % dotázaných uvedlo, že chodí do práce pěšky.
Z průzkumu je patrné, že městskou hromadnou dopravu využívají především obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a dalších velkých měst. Platí také pravidlo, čím menší je obec, ze které respondent pochází, tím spíše se do práce dopravuje vlastním vozem. Pěšky nejčastěji chodí obyvatelé středně velkých měst. Ačkoliv více než polovina Čechů (55 %) bydlí do 10 km od svého pracoviště, mnozí musí denně zdolávat výrazně delší vzdálenost. 6 % respondentů cestuje více než 50 km a 1 % dokonce více než 100 km.
Průměrná vzdálenost, kterou Češi do zaměstnání cestují je tak 18 km. Na cestě do zaměstnání stráví Češi v průměru 24 minut. Téměř polovina dotázaných (49 %) stihne být v práci do 15 minut. Do 30 minut dorazí 31 % pracujících. 12 % respondentů uvedlo, že jim cesta trvá mezi 30–60 minutami. Více než hodinu dojíždí do práce pouze 8 % Čechů.