Každý rok se najde spousta lidí, kteří vyrážejí na dovolené bez zdravotního pojištění. Přece se nemůže nic stát, když jde jen o pár dní pohody na lyžích nebo lenošení u moře. A přesně to je ta chyba. Nikdy nevíte, co vás potká, a bez pojištění se vaše dovolená může hodně prodražit.
V některých zemích lze použít EHIC
Kartička EHIC je kartička zdravotního pojištění, kterou má každý pojištěnec v ČR a kterou byste měli neustále nosit u sebe doma i v zahraničí. Právě i v zahraničí, především v rámci Evropské unie, vám může pomoci v nouzi. Kromě EU tato kartička platí také v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku a na Islandu. Pokud tedy nemáte cestovní pojištění, ale pouze tuto kartičku, tak se vám dostane stejné péče jako tamním obyvatelům. Dostanete tedy stejně kvalitní péči za stejnou cenu jako občané dané země. Ale pozor, ne ve všech zemích je zdravotnictví bezplatné. To se většinou týká i přeprav horskou službou nebo vrtulníkem do nemocnice anebo služeb v soukromých nemocnicích, které nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou.
A jak je to mimo EU?
Mimo EU vám je kartička EHIC k ničemu a vycestovat tam bez zdravotního pojištění je určitý hazard. Výjimkou, kde díky kartičce EHIC dostanete alespoň bezplatnou neodkladnou péči, jsou země, se kterými ČR uzavřela tzv. bilaterální dohodu. Mezi takové státy se řadí např. Makedonie, Srbsko, Černá Hora nebo Turecko. Ale kvalita neodkladné péče se může podle jednotlivých zemí lišit. Lidé ale pochopitelně cestují ještě mnohem dál do zemí, se kterými ČR nemá uzavřenou bilaterální dohodu, a tak cestování bez zdravotního pojištění je příliš velký risk. V takovýchto zemích musíte uhradit plnou výši ošetření, která může být až nesmyslně vysoká.
Bez cestovního pojištění můžete zaplatit i miliony
Ano, i takovéto částky po vás může chtít někdo, komu jste, sice neúmyslně, poškodili majetek či jinak ublížili. Standardně se pro takovéto případy sjednává pojištění odpovědnosti. U nás by v případě, že někoho srazíte na lyžích, ublížíte mu a poničíte vybavení, nešlo o moc velké drama. Ale v zahraničí za to mohou specializovaní advokáti vybojovat statisíce až miliony korun.
Některé země vás odmítnou přijmout
I toto může být jeden ze scénářů, co se vám může stát v případě, že nebudete mít cestovní pojištění. Celou situaci ještě zkomplikoval koronavirus, kvůli kterému si jednotlivé státy stanovují vlastní podmínky pro vstup do země. Standardem už je očkování a negativní test, ale některé státy navíc vyžadují i cestovní pojištění. Když se podíváte na to, kolik byste mohli platit v případě nehody, tak vám jednoznačně vyjde, že je výhodné si cestovní pojištění vždy zaplatit, ať už jedete kamkoliv. S náklady dovolenou v zimě i v létě vám potom může pomoci půjčka na účet.