Pro mnoho lidí je vlastní bydlení snem, za jehož splněním jdou celý život. Bohužel se dnes málokomu podaří pořídit si byt nebo dům bez finanční injekce. A stejné je to i se sháněním peněz na rekonstrukci, máte-li starší nemovitost.
Materiál potřebný k rekonstrukci vás vyjde dráž než dřív
Ať už jste se rozhodli rekonstruovat právě koupenou nemovitost nebo svůj starý domov, bez peněz to nepůjde. A to ani v případě, že máte manžela zedníka, tatínka instalatéra a bratra elektrikáře.
Největší položkou při rekonstrukci je totiž dlouhodobě materiál. Ten je navíc v posledních letech velmi drahým a často nedostatkovým zbožím. I na něco tak základního, jako jsou tvárnice nebo dlaždice, můžete čekat měsíce. Celosvětová pandemie v roce 2020 způsobila prodlevy dodávek stavebních materiálů a jejich skokové zdražování.
Vyplatí se půjčka na rekonstrukci?
Z toho důvodu museli rekonstrukci zastavit nebo odložit tisíce rodin. Cenový odhad projektu se totiž po těchto změnách zvedl často i o 40 %. Lidé, kteří čekat nemohli nebo nechtěli, proto často museli přistoupit k řešení zvanému nebankovní půjčka. A to i ti, kteří už jednu půjčku na rekonstrukci sjednanou měli.
Vzhledem k tomu, že se nepředpokládá výraznější zlevňování stavebních materiálů ani služeb řemeslníků, se ale není čemu divit. Další čekání by totiž mohlo rozdíl v nákladech ještě prohloubit. Rekonstrukce, byť s půjčkou, je investicí, která se jednoznačně vyplatí. Je potřeba si uvědomit, že investujete do svého majetku a koneckonců také zhodnocujete danou nemovitost.
Jaký typ půjčky je na rekonstrukci ideální?
Potřebujete půjčku na rekonstrukci vaší domácnosti? Podle průzkumů vychází jako jedna z vhodných variant takzvaná půjčka na účet. Jedná se o bezhotovostní půjčku, jejíž schválení a vyplacení bývá většinou rychlejší než u půjček v hotovosti. Obzvláště pak u nebankovních společností není výjimkou ani vyřízení během jednoho dne. Kritéria nebankovních věřitelů totiž nejsou tak přísná, jako je tomu v bankách.
Před sjednáním půjčky na rekonstrukci byste měli vědět, kolik peněz budete přesně potřebovat. Od toho, ale také od vaší úvěruschopnosti, se totiž odvíjejí podmínky půjčky a splácení, které vám věřitel nabídne.