Doba digitální s sebou přinesla řadu vymožeností, jejichž účelem je usnadnit náš život. A kromě řady mobilních aplikací do našich životů přišly i online peněženky, což je věc stále častěji využívaná. Jak konkrétně novodobá verze původně módního doplňku vypadá a jaké jsou její benefity?
Co je to online peněženka?
Online peněženka neboli také digitální peněženka neoznačuje nic jiného, než elektronické zařízení či službu online, jejímž prostřednictvím můžeme provádět různé elektronické transakce. Domnívat se, že se jedná pouze o jednu mobilní aplikaci, ve které máme nahrané naše karty, je mylné.
Označení může zahrnovat řadu podob. Zatímco v jeden moment jsou něčím, čím nakupujeme zboží online na počítači, v druhém případě mluvíme o smartphonu a kartě, kterou jsme si do něj nahráli, abychom platili pouze přiložením zařízení k platebnímu terminálu.
I když se z počátku řada lidí bála nahrávat své platební karty do mobilního telefonu nebo podobného zařízení, s postupem času strach zcela zmizel, respektive se velmi minimalizoval. Z posledních průzkumů jasně vyplývá, že zájem o tento krok vyplývající z celosvětové digitalizace stále stoupá, a to hlavně díky přednostem, které v sobě online peněženky ukrývají.
Jaké jsou výhody online peněženek?
Běžnému placení pomocí hotovosti samozřejmě neodzvonilo, i když mnozí zlí jazykové tvrdí, že se tak brzy stane. Hovoříme ale zatím jen o výkřicích do prázdna, na které si můžeme udělat svůj vlastní názor. Zabývejme se však tím, co je jasné a neprůstřelné – benefity online peněženek, díky kterým se platební karty do mobilních zařízení nebo aplikací skutečně přidávají.
Mezi hlavní výhody patří především pohodlí, které je dnes tak žádoucí. Celkové zjednodušení procesu nákupu a díky tomu také lepší využití volných časových možností, které máme k dispozici. Už zdlouhavě nepátrejte v kabelce a nepřemýšlejte nad tím, kam jenom jste peněženku zašantročili. A nepanikařte, pokud zjistíte, že se v ní kýžená kreditní karta nenachází.
Navíc nemusí být „naplněná“ pouze kreditními či debetními kartami, na které se vám během chvíle připíše půjčka na účet, pakliže o ni z nějakého důvodu požádáte. Také může schovávat řadu důležitých dokumentů, které byste jinak nosili po kapsách či ve zmiňovaných věčně zašantročených šrajtoflích. Těmito dokumenty se myslí například účtenky, doklady, nejrůznější certifikáty (nedávno například o očkování) nebo občanské průkazy či řidičáky, pokud je v některých zemích mají již v digitální podobě. U nás si na digitalizaci těchto dokladů musíme ještě chvíli počkat.
Co online peněženkám nemůže nikdo upřít, je fakt, že mohou vyřešit problémy spojené s digitální identitou. Obsahují totiž takzvané „tokeny“, díky nimž budete mít pod kontrolou to, jaké informace o sobě s ostatními institucemi a dalšími vlastně sdílíte. Bankovní identita, konkrétně tedy osobní údaje, jsou dnes napadané ve velkém a s příchodem války na Ukrajině se rizikovost napadení účtů ještě zmnohonásobila.
Online peněženky ve velkém schvaluje také vláda naší republiky. Nejen, že je to možnost, jak bezpečně platit digitálně. Ale také se používáním této vychytávky snižuje celková administrativa a podporuje HDP čili hrubý domácí produkt.
Jak správně vybrat online peněženku
Už víme, proč jsou online peněženky takovým hitem. Zmínili jsme si nespočetně mnoho důvodů, proč tomu tak je. Pokud jste k výkřiku moderních technologií a vymožeností nyní také přitíhli, nabízí se otázka, zdali neexistují nějaká konkrétní specifika, která by usnadnila výběr.
Žádné elektronické neboli online peněžence nemůžeme upřít to, že se jedná o službu zprostředkovávající rychlé, bezpečné a také levné platby přes internet. Při pátrání po „té pravé“ však zjistíte jedno – je jich až příliš mnoho. A výběr se tím pádem protahuje.
Sledujte tedy například funkce, na základě kterých si ujasníte a ujistíte se, že digitální peněženka slibuje všechno, co od ní očekáváte. Zpravidla má umožňovat platby přes internet i v kamenných prodejnách, zajišťovat platby prostřednictvím mobilních telefonů a jiných chytrých zařízení, případně může nabízet i využívání virtuálních karet k platbám či založení několika účtů v cizích měnách.
Abyste si však stránkou funkcí byli jistí nebo si ji dokázali alespoň konkretizovat a charakterizovat, odpovězte si na několik otázek. A to:
- K čemu konkrétně peněženku potřebujete? Budete s ní jen platit a tím veškeré využívání technologie končí?
- Jakým zařízením budete platit? Budou to hodinky nebo mobilní telefon, který vám dnes a denně dělá parťáka?
- Jste naklonění také k investování prostřednictvím oné online peněženky?
Po zodpovězení těchto otázek dále zjistěte výši poplatků a limity, které se s online vymožeností pojí. Zatímco některé online peněženky slibují bezplatný tarif, jiné se vysokými transakčními limity netají (respektive alespoň ne na začátku při zřizování peněženky).
Zajímejte se výhradně o bezpečnost čili míru zabezpečení. Není pravdou, že platby internetové peněženky jsou chráněné stejně jako platby běžnou bankovní kartou.
Online peněženky a budoucnost
Můžeme nyní pouze odhadovat, jak konkrétně budou vypadat online peněženky v budoucnu. Digitální peněženky jsou už nyní na vysoké úrovni. Podle mnoha odborníků začnou pravděpodobně více interagovat s dalšími technologiemi, a to i s chytrými domácnostmi nebo blockchainovými sítěmi. To značně zvýší flexibilitu a rychlost při platbách.