Půjčka ihned

Máte už dárky na Vánoce? Měli byste na ně šetřit už od podzimu

Vánoce jsou tady, Vánoce jsou tady… Nejspíš ani vám se každoroční „vánoční masáž“ nevyhnula. Jak to ale udělat, aby byly Vánoce skutečně svátky pohody, klidu a míru? Na co si dát pozor, aby se nestaly spíše noční můrou? Máme pro vás pár tipů.

Kdy začít nakupovat?

Patříte do týmu, který kupuje dárky v průběhu celého roku, nebo do týmu druhého, který shání vánoční dárky až na Štědrý den po všech čertech a obchodech, které mají ještě otevřeno? Jakkoli je tato otázka formulovaná s nadsázkou, důležitá je informace, že většinou se vyplatí dárky shánět už začátkem podzimu – a to jak po stránce finanční, tak v zájmu zachování duševní pohody.

Pokud tedy nějaké dárky pořizovat chcete, nejlepší je samozřejmě mít oči na stopkách v průběhu celého roku. V celém tom koloběhu pracovních povinností a dalších všemožných starostí to ale pro řadu lidí nepřipadá moc v úvahu, pokud nemají na mysli pro své blízké už něco konkrétního.

Co ale v průběhu roku určitě dělat můžete, to je na nákup dárků myslet alespoň tím, že si budete odkládat peníze stranou. Potom vás nezaskočí extra výdaj, kterým nákup vánočních dárků bezesporu je.

Půjčit si, nebo si nepůjčit?

Vánoce jsou kromě svátků rodinné pohody také obdobím mnohdy agresivních reklam, které často hraničí s citovým vydíráním: „Pokud nekoupíte svým blízkým tohle, tamto a ještě támhleto, zkazíte jim celičké Vánoce.“ Spolu s těmito reklamami jdou ruku v ruce nejrůznější nabídky půjček – kreditní karta, půjčka ihned, nákup na splátky…

Než se do půjčování pustíte, pokuste se na moment zastavit a s klidnou hlavou promyslet, jestli skutečně půjčku potřebujete. Reklamy nás totiž nezřídka strhnou k bezhlavému nakupování a my potom pořizujeme zbytečnosti, které bychom si jinak v žádném případě nekoupili.

Odpověď na otázku „Půjčit, si nebo si nepůjčit?“ je tedy prostá: vánoční dárky jsou položka, kvůli které se půjčka v drtivé většině případů nevyplácí. Navíc psychologie dluhu je neúprosná – jen stěží se vám podaří během svátků skutečně vychutnat příjemnou atmosféru, pokud budete mít pořád na paměti všechny ty dluhy, které bude po Vánocích potřeba splatit…

Dopis Ježíškovi a losování

Jedním z nejlepších způsobů je domluvit si seznam dárků. Už dávno neplatí, že seznamy přání si píšeme pouze jako děti, naopak. Většinou jsou to dospělí, u kterých tápeme a marně si lámeme hlavu. Všichni si totiž obvykle to, co potřebují, rovnou koupí, a nikdo z nás nemá nafukovací bydlení, kam by se vešly všechny ty dárky, které nám někdo koupí jen proto, aby něco koupil.

Zkuste se proto letos domluvit, že si každý bude sepisovat seznam svých přání, který potom zavčasu nasdílí s ostatními. V některých rodinách si dospělí kupují dárky spíš už jen symbolicky – dokonce si můžete vylosovat jen jednoho člena rodiny, kterému letos budete dárek shánět, a nemusíte potom myslet na všechny ostatní.

Možná to zní jako „okleštění“ nebo ošizení Vánoc, ale opak je pravdou: jakmile přestanete myslet na zběsilé nakupování a na všechno, co vám ještě pro ty dokonalé Vánoce chybí, zjistíte, že začínáte doopravdy vnímat tu kouzelnou atmosféru, že máte čas uvařit si dobrý čaj nebo se zastavit na svařák a s těmi, které máte rádi, si navzájem darujete to, co je beztak pro nás všechny nejcennější – čas.

Šetřete na Vánoce s předstihem a další tipy

Dalším užitečným tipem je už zmíněné průběžné odkládání do obálek – ať už skutečných nebo ještě lépe virtuálních. Můžete začít už od ledna – odkládaná částka bude o to menší, než když se do šetření pustíte až po letních prázdninách. Navíc ani nemusíte mít stanovenou konkrétní částku, jakou budete potřebovat – když se vám podaří uspořit větší obnos, než nakonec utratíte, bude to alespoň příjemné překvapení.

Pokud hledáte další tip, jak ušetřit, zaměřte se na ručně vyráběné dárky, které se stávají hitem poslední doby – jednoduše si začínáme uvědomovat, že čas, který nám někdo věnuje osobně nebo v podobě dárku, je nenahraditelný.

Ručně vyráběné dárky navíc nemusí být k zahození a spoustu věcí se díky nim naučíte: někdo peče vlastní kváskový chleba, jiný vyrobí svíčky nebo mýdla, příznivci kombuchy můžete založit vlastní kulturu a pak mu ji předat i s návodem na pěstování. Milovníkům květin sežeňte za pár korun řízky na namnožení, labužníkům vyrobte domácí čokoládové pralinky.

Všechny podobné dárky mají navíc tu skvělou vlastnost, že jsou oblíbené víceméně u všech a nestane se, že by skončily pohozené v koutě, kde budou jen zabírat místo a lapat prach.

Hlavně klid a nohy v teple

Staré, ale stále platné poučení – hlavně zachovejte klid, nohy v teple a ideálně něco dobrého na zub v ruce. Dětem kupte několik dárečků, které je opravdu potěší, a pak si s nimi raději společně napečte cukroví a ozdobte domov světýlky, která jim rozzáří oči.

S dospělými se v klidu posaďte, popovídejte a strategii vánočních dárků vymyslete společně. Třeba se nakonec ukáže, že se dárky nechce shánět nikomu, a mnohem víc ocení, když spolu nachystáte štědrovečerní večeři, zavzpomínáte na staré časy a naplánujete další dobrodružství do dalšího roku.

Méně je zkrátka někdy více – a u vánočních dárků to platí dvojnásob. Nenechte se strhnout vánočním šílenstvím v obchodních domech a na billboardech a vytvořte si vlastní, neuspěchanou a doopravdy vánoční atmosféru, na kterou se budete těšit rok co rok.

A co vy? Máte dárky na Vánoce?

Call Now Button