Vánoce jsou sice svátky klidu a míru, ale pro mnohé také svátky zadlužování. Toužíme mít krásně vyzdobený byt či dům a svým blízkým chceme udělat radost krásnými dary. Ovšem pokud na to nemáme a peníze si vypůjčíme, mohou se rázem nejkrásnější svátky roku stát časem stresu, tlaku a úzkosti. Poradíme vám, jak si svátky užít a zůstat v klidu a duševní pohodě.
Vánoční nálada nemusí stát majlant
Podle průzkumů utratíme za vánoční dárky zhruba pět až patnáct tisíc korun. A nebojíme se ani půjček. S nějakou formou úvěru na vánoční výzdobu či dárky mají zkušenost dvě třetiny Čechů. Nejčastěji si půjčujeme částky do deseti tisíc korun, avšak jsou i tací, kteří se nebojí částek vyšších. Kvůli vánočním půjčkám se však poklidné sváteční dny mohou proměnit ve chvíle náročné pro naši psychiku i peněženku.
Většina těch, kteří si půjčí, přitom nepovažuje vánoční úvěry za bezpečné. Nejméně zodpovědní jsou v tomto směru lidé mezi 18 a 34 lety. Z průzkumů vyplývá i to, že obezřetnější jsou jedinci s vysokoškolským vzděláním. Pětina těch, kteří si v minulosti vypůjčili, měli problémy se splácením. Drtivá většina z nich pak dokonce musela finanční instituci žádat o odklad splátek. Případně o konsolidaci, pokud šlo o více úvěrů.
Vánoce si důkladně naplánujte
Nejlepší formou šetření na Vánoce je odkládání peněz bokem po celý rok. Každý měsíc odložte třeba jen tisícikorunu nebo dvě bokem a v prosinci nebudete muset řešit otázku, kde vzít peníze. Jestliže se vám však na letošní sváteční dny nepodařilo nic našetřit, stále ještě z toho můžete vybruslit poměrně dobře.
Přinášíme pár tipů, jak na to:
-
Vánoční hodování
Vánoční svátky rozhodně nejsou o jídle, přesto jsou jakýmsi synonymem dopřávání si a přejídání. Ve výsledku jsme z toho ale spíše nešťastní a v lednu řešíme, jak se rychle nabraných kilogramů zbavit. Zkuste to letos jinak. Bez přejídání se, bez sladkých limonád, chipsů a dalších lahůdek, za které zbytečně utrácíme nemalé sumy.
-
Netradiční dárky
Pod ozdobeným stromkem nemusí být hora dárků. Bohatě postačí jen jeden nebo dva, ale zato originální. Zkuste například nějaký dárek ručně vyrobit. Případně si zajděte na nějakou akci, kde se takové dárky pod vedením lektora vyrábějí. Vyjde vás to na zlomek ceny a udělá to ještě větší radost.
-
Dárky v rodině
Jestliže máte větší rodinu, dohodněte se na tom, že dárky koupíte třeba jen dětem a sami mezi sebou si dáte skutečně jen nějakou drobnost pro potěšení. Na dárcích pro děti se pak dohodněte, ať nejsou zbytečně zahlcené nesmyslnými hračkami. Kupte raději méně dražších dárků než horu levných, o které budete za chvíli jen zakopávat.
-
Sváteční výzdoba
Ozdobený byt či dům vypadá pochopitelně moc hezky, ale žádat o půjčku na vánoční výzdobu je naprosto zbytečné. Vytáhněte ozdoby z loňského roku, proberte je, a ty, které lze ještě použít, nainstalujte. Se zbytkem si poraďte ideálně formou vlastnoruční výroby. A zapojte i děti. Podle snadných návodů na internetu můžete hravě vykouzlit i nádherné svítící vánoční dekorace.
Nastavte si finanční rozpočet
Vánoce se blíží. Chceme-li však, aby byly skutečně klidnými svátky, měli bychom myslet na to, že mezi finančními starostmi a špatným duševním zdravím je rovnítko. Neustálé starosti o peníze a boj s nedostačujícím finančním rozpočtem mohou ovlivnit naši náladu a způsobit stres, úzkosti nebo dokonce deprese.
Místo radosti v rodinném kruhu se pak budete cítit skleslí, bez nálady a budete si dělat starosti ohledně nadcházejících dnů. Kde vezmu peníze na splátky? Podaří se mi půjčku bez problémů splatit?
Myslete rovněž na to, že právě peníze bývají nejčastějším zdrojem rodinných sporů a často vytvářejí mezi členy rodiny zbytečné napětí.
Jak správně postupovat?
-
Nejprve zaplaťte vše důležité
Prosinec je pochopitelně měsíc jako každý jiný. Tedy nejprve zaplaťte všechny nezbytné platby. Nájem nebo hypotéku, energie, vodu, zdravotní a sociální pojištění i běžné potraviny či potřeby pro děti do školy. Teprve až zbývající peníze rozdělte na jednotlivé položky, které před svátky máte v plánu nakoupit.
-
Rozpočítejte peníze za jednotlivé členy rodiny
Finanční rozpočet je důležitý po celý rok, ale právě okolo Vánoc je přímo nezbytný. Je třeba, abyste si v prosinci udělali speciální rozpočet na výdaje za dárky, jídlo, dekorace atd. Jen tak budete mít jasný přehled o svých finančních možnostech a budete mít nad utrácením kontrolu. Vyhnete se nadměrnému utrácení nebo shánění peněz na poslední chvíli.
-
Vyhněte se pasti zbytečného utrácení
Vánoce jsou výjimečné, a tak se zkrátka chceme výjimečně i cítit. Pokud utrácíme víc a kupujeme si věci, které nepotřebujeme, pak si takový pocit v sobě vyvoláme. Podvědomě ale po nevšedních pocitech toužíme a tak se nebojíme případné půjčky.
Jsme v danou chvíli přesvědčení, že ji bez problémů splatíme. Jen když nám pomůže, abychom si užili ještě hezčí Vánoce. V tu chvíli nám ale možná nedochází, že se dostáváme do ještě větších potíží.
-
Půjčku vybírejte zodpovědně
Nezapomenutelné vánoční oslavy jsou o vnitřním klidu a krásných zážitcích, nikoliv o hmotných statcích. Než tedy žádost o půjčku vyplníte, zeptejte se sami sebe, zda ji skutečně tolik potřebujete. Nebude to na vás později přílišný tlak? Pokud zvážíte všechna pro i proti a pro půjčku se rozhodnete, vybírejte ji zodpovědně.
Ať už to bude bankovní či nebankovní půjčka na účet, vždy si peníze raději vyberte v hotovosti. Jen tak přesně uvidíte, kolik celkově máte a kolik vám ještě zbývá. Je to sice jen malý psychologický trik, ale pokud si peníze, které máte k dispozici, můžete fyzicky „osahat“, budete o případných výdajích více přemýšlet.
Nechte si poradit od odborníků
Konec roku je časem, kdy bývá správa rodinných financí skutečně náročná. Pokud už tak musíte dělat ve svém rozpočtu škrty, jste nemocní nebo čerstvě nezaměstnaní, může být prosinec skutečně psychicky náročným obdobím. Nikdy však nedělejte nic, co by vás dostalo do ještě větších problémů. Pokud si nevíte rady, požádejte o radu odborníka.
A jak se vyhnout dluhové pasti? Dobrý finanční poradce vám může pomoci sestavit nebo upravit rodinný rozpočet. Když budete potřebovat nějaké peníze navíc, může po zhodnocení vaší finanční situace nabídnout nějaké optimální řešení situace přímo vám na míru.
Případně se zkuste poohlédnout po nějakém kurzu či webináři, kde odborníci nabízejí základy finanční gramotnosti či další vzdělávání v oblasti financí. Pokud budete mít v tomto oboru větší přehled, tím lépe pro vás. Nyní i do budoucnosti.