Spoření a investování jsou nástroje k zajištění finanční jistoty, dlouhodobé stability, ale v ideálním případě také k větší nezávislosti. Ačkoli se tyto termíny někdy používají poměrně zaměnitelně, je důležité si uvědomit, že jde o dvě velmi odlišné věci. Pojďte se s námi na toto téma podívat trochu blíže a představit si jednotlivé pojmy i s jejich klady a zápory.
Spoření – mít to své jisté
Spořit si peníze, tedy odkládat si určitou částku stranou, v nejlepším případě v pravidelných časových intervalech, je pravděpodobně záměrem většiny lidí a domácností. A to s větší či menší úspěšností. Těmi nejčastějším důvody, proč si lidé v České republice odkládají peníze stranou, jsou nečekané výdaje, dovolená a odchod do důchodu. Často se ale setkáme také se spořením na jistinu k hypotečnímu úvěru. Kasičku s nápisem „svatba“ bychom však také našli v mnoha domácnostech.
Moderní způsoby spoření jsou vynikajícím způsobem, jak naplňovat své krátkodobé finanční cíle. Představte si to jako vkládání peněz do prasátka, ale místo skutečného prasátka můžete použít například spořicí účet, kde se vaše uspořené finance budou ještě zhodnocovat úrokovou sazbou. To se vám s penězi v prasátku nikdy nepoštěstí.
Pravidelným odkládáním peněz stranou si také můžete vytvořit polštář, který vám pomůže překonat nepříjemné situace. Mnoha lidem proto skutečnost, že si šetří peníze stranou, přináší také klidnější, a tedy i kvalitnější život.
Klady a zápory spoření
Jak se můžete přesvědčit o pár řádků výše, výhod spoření je mnoho. A jde o velmi silné argumenty. Kromě záchranné finanční sítě však mezi velké plusy patří i to, že v případě, že se objeví potřeba něco ihned uhradit, můžete mít obvykle peníze k dispozici okamžitě, protože je prostě máte.
Spoření je nízkorizikové. Nepřijde-li vysoká inflace nebo nespoříte-li si doma do obálky v šatní skříni, jako to dělají naše babičky, nemusíte se bát, že byste o peníze přišli, ani kdyby vaše banka třeba vyhořela.
Nevýhodou je, že u některých spořících účtů a dalších bankovních produktů benefit vysoké likvidity, tedy možnosti s penězi nakládat kdykoliv, nemusí platit. Jednoduše proto, že se očekává, že budete spořit dlouhodobě. Jde zejména o stavební a důchodové spoření. Předčasný výběr či ukončení těchto dlouhodobých nástrojů pak často znamená nutnost zaplatit poměrně vysoké poplatky nebo přijít o zhodnocení ušetřených peněz. V takových případech proto bývá oblíbeným řešením půjčka ihned, kterou mnohdy najdete s podmínkami, jež jsou výhodnější než případné ukončení spoření.
Smířit se musíte také s tím, že protipólem bezpečnosti spoření je minimální ziskovost.
Investování – promyšlený risk je velký zisk
I v tomto případě jde o způsob, jak finančně dosáhnout na určité cíle. Jde ale spíše o cíle dlouhodobější. Lidé své peníze, nejčastěji úspory, zhodnocují prostřednictvím nejrůznějších investičních finančních nástrojů. Může jít o populární kryptoměny, které však v poslední době zažily poměrně dramatické chvilky, akcie, podílové fondy, P2P, dluhopisy nebo třeba o investování do nemovitostí.
Důležité je znát nejen své možnosti, ale také hranice. Investovat byste měli pouze peníze, které máte navíc, a jejichž ztrátou byste nepřišli o svůj životní standard. Návod na 100% úspěšné investování neexistuje a je třeba si uvědomit, že stejně jako lze peníze investicemi vydělat, o ně můžete ve vteřině přijít. A vůbec to nemusí být vaše vina. Svět investic je jednoduše živý organismus, který se neustále hýbe a proměňuje. Úspěšný v něm je ten, kdo má trochu štěstí a situaci na konkrétním investičním trhu dokáže dobře číst, predikovat, a následně na ni i adekvátně reagovat.
Míra zhodnocení vkladu většinou závisí také na riziku, které jste ochotní podstoupit, a na vytyčeném časovém horizontu. V souvislosti s tématem zhodnocování peněz se setkáme také s pojmem diverzifikace investičního portfolia. Zní to složitě, ale jde jen o to chytře rozložit své investice do různých sektorů a oblastí tak, aby se navzájem co nejméně ovlivňovaly. V případě propadu jedné akcie se vám tak díky diverzifikaci nezhroutí celý investiční plán.
Klady a zápory investování
Mezi největší plusy investování patří potenciál vysokého zisku. A to často dokonce i s minimálním vkladem, jste-li ochotní čekat. Do jisté míry totiž můžete svůj úspěch ovlivnit sami právě tím, že se o vývoj investic a trhu obecně budete aktivně zajímat a reagovat na jeho proměny. Díky tomu pochopíte nejen to, kdy a kam investovat, ale dost možná se i naučíte, jak si vytvořit zdravé finanční návyky.
Pokud už se rozhodnete věnovat studiu investování svůj čas a úsilí, zjistíte, že na internetu existuje poměrně velká komunita investorů z celého světa. Tito lidé jsou často ochotní se s ostatními podělit jak o tipy na zajímavé investiční příležitosti, tak o strategii, která jim přinesla úspěch. Koneckonců je to i v jejich zájmu, protože hodnota investic roste se zájmem lidí.
Nevýhodou pro někoho může být právě nutnost se o investování zajímat a dovzdělávat se. Znalosti jsou při investování jednoduše potřeba, a pokud si nechcete platit drahé služby poradců, musíte jimi disponovat vy sami.
Investujete-li v krátkodobém horizontu s vidinou extra rychlých výdělků, pravděpodobně nepůjde o investici s potenciálem většího úspěchu. A pokud ano, pak rozhodně nebude možné si na takové investici postavit spolehlivý pasivní příjem, což je cílem pro většinu investorů. Proto musíme, kromě možných rizik ztráty zhodnocení i vkladu samotného, mezi nevýhody investování zařadit i nutnost trpělivosti a potřebu dokázat přemýšlet kriticky i během opojení z případného úspěchu.