Průzkumy hovoří jasně. Peníze mají na svědomí nejedno rozpadlé manželství a zároveň jdou ruku v ruce se zvýšenou mírou stresu. Přičemž největší finanční stres mají rodiče dětí do 18 let. Oproti bezdětným nebo lidem se staršími potomky pociťují horší míru finančního zabezpečení. Přesto se o penězích v rodinách tolik nemluví, často jsou dokonce až tabu.
Rodina a peníze na prvním místě
Peníze jsou bezesporu citlivým tématem. A spory ve finanční oblasti či hádky o peníze mohou ničit vztahy. Je jasné, že ne všichni členové domácnosti mají vždy stejný názor na to, jak s penězi naložit. Do jisté míry lze říci, že jsou peníze jakousi emocionální záležitostí. Je proto nutné tuto oblast našeho spolužití a našich vztahů řešit s rozmyslem a s čistou hlavou.
Jestliže plánujete koupit nějakou drobnost, pak to problém nejspíš nebude. Pokud byste ale chtěli investovat větší částku, rozhodně byste měli otevřít diskuzi s vaším partnerem a společně se dohodnout. Jestliže se ale na finančních věcech domluvit nedokážete, je dobré najít si externího poradce. Může jít o účetní, finančního poradce nebo třeba kouče, který se na tuto oblast specializuje.
Není samozřejmé, že se partneři na všem, co se týče financí, dohodnou. Každý z nich má za sebou jiné dětství, jiný život. Každý si prožil něco jiného, vyrůstal v odlišných podmínkách, a je tedy logické, že i životní partneři mohou mít odlišný pohled na svět financí.
Z pohledu druhé strany je pak vhodné toto začít řešit co nejdříve. Jestliže o penězích nezačnete hovořit včas a řešit vše společně, může to být postupem času poměrně velký problém. A je vcelku jedno, zda máte peněz hodně nebo málo. Jde o schopnost vzájemně se poslouchat, naslouchat si, tolerovat se a podporovat.
Vytvořte si rodinný rozpočet
Abyste měli ve svých rodinných financích jasno, měli byste si vytvořit nějaký svůj vlastní rodinný rozpočet. Snadno tak zjistíte, kolik měsíčně společně vyděláte a kam všechny vaše peníze odcházejí. Následně si můžete snadno spočítat, kolik peněz vám zůstává na každý další den, případně na nákupy zbytných věcí.
Abyste měli doma v oblasti financí klid, je vhodné, aby váš partner měl alespoň nějaké ponětí o tom, jak to na vašem bankovním účtu vypadá. Ostatně je i ve vašem zájmu, abyste si pohyby na účtu pravidelně kontrolovali, minimálně jednou za měsíc. Snadno si tak zkontrolujete i případné poplatky, které vám banka měsíčně účtuje. Zjistit ale můžete například i to, zda z vašeho účtu neodešla omylem nějaká platba, ke které jste nedali souhlas. Nebo zda jste prostřednictvím některé platby neposlali omylem víc či míň, než jste měli.
Vše byste pak měli sledovat pravidelně ve svém internetovém bankovnictví. Nechcete-li svému partnerovi z nějakého důvodu dát do této aplikace přístup, rozhodně by měl mít povědomí alespoň o tom, kde jsou přihlašovací údaje či jak se do aplikace přihlásit. Může dojít k situaci, kdy bude potřeba, aby něco udělal místo vás, a nebude-li mít údaje k přihlášení, nastane problém.
Jestliže máte s partnerem finance provázané a vše řešíte společně nebo v některých případech i jeden za druhého, je vhodné, aby měl váš protějšek k vašemu účtu disponibilní právo. To znamená, že bude mít přístup na váš účet a může s ním operovat a provádět na něm transakce. Právo se však netýká nabídky produktů, jako je půjčka ihned nebo kreditní karta. Na to je pochopitelně nutný váš plný souhlas.
Spořte společně
Jestliže jste se s partnerem rozhodli pro nákup nějaké finančně náročnější věci, je třeba řešit společně i nastřádání financí. Může jít například o nákup automobilu nebo letní dovolené. Budete-li odkládat peníze bokem, je rozhodně žádoucí, abyste měli k financím přístup oba. Jde o vaše společné finance a tudíž máte stejné rozhodovací právo na to, kam následně půjdou.
V takové situaci je vhodné zřízení například spořícího účtu. Takový účet vám může rychleji pomoci získat cílovou částku, kterou pro pořízení nové věci potřebujete. Zároveň ho můžete nastavit tak, abyste se k naspořeným penězům nedostali hned. Tedy abyste je nevybrali dříve a neutratili za něco jiného. Můžete si dát lhůtu například rok spoření, teprve poté budete moci příjemně zúročenou částku vybrat.
Půjčky berte společně a společně je i splácejte
Budete-li potřebovat koupit cokoliv okamžitě, například z důvodu, že se v domácnosti nějaký spotřebič rozbil, je k dispozici půjčka ihned nebo jiná bankovní či nebankovní půjčka. I zde však platí, že o jakémkoliv půjčování peněz by měli nejen vědět, ale i vzájemně rozhodovat oba partneři. Není možné, aby si půjčku zařídil jeden, aniž by tento krok s druhým prodiskutoval. U nižších částek to sice ani v manželství nenakazuje přímo zákon, je to ale otázka důvěry. Pokud si půjčku vezmete bez vědomí partnera či manžela, zaděláváte si na velké problémy s důvěrou a dáváte v sázku váš vztah.
Jakmile se společně rozhodnete pro půjčku, naplánujte si také, kolik z rodinného rozpočtu můžete dát na měsíční splátku. Ideálně také určete, z účtu koho z vás budou peníze odcházet. Samozřejmostí by mělo být, že jakmile se stane a jeden nebude moci svou část splátky uhradit, druhý z partnerů přispěchá na pomoc.
Nikdy si ale peníze a nutný „záskok“ ve splácení navzájem nevyčítejte.
Plánujte své nákupy
Stejným způsobem je nutné nakládat s penězi i v případě běžných nákupů. Vždy záleží jen na vaší vzájemné domluvě, za co peníze utratíte a co nakoupíte. Máte-li větší děti, můžete do diskuzí o nákupech zapojit i je.
Nakupujete-li potraviny, je nutné přihlížet nejen k tomu, co máte rádi vy, ale je třeba zaměřit se i na stravovací návyky ostatních členů rodiny. Jestliže je partner například vegetarián, měly byste nákupy přizpůsobit i jemu. Plánováním nákupů a jídel můžete značně ušetřit na vašich rodinných výdajích.
Podobně byste měli řešit i peníze, které dáváte na kulturu. Dohodněte se spolu s partnerem, kam byste rádi šli, případně za co byste rádi utratili peníze. Ať už to bude koncert, divadlo nebo třeba večeře v dobré restauraci. Domluvte se, jakou částku jste za takový večer ochotní utratit a své dohody následně už neměňte, případně pouze po domluvě.