Správa financí. Jsou v ní lepší ženy, nebo muži? A liší se jejich přístup vůbec nějak? V dnešním článku se podíváme na to, jak se ženám a mužům daří v oblasti financí, investic i podnikání a posvítíme si na rozdíly – pokud ovšem nějaké jsou.
Mužský přístup – risk je zisk?
Hned v úvodu je třeba zmínit, že svět není černobílý a rozhodně nemůžeme tvrdit, že by všechny ženy měly přístup takový a všichni muži makový. Přesto lze vysledovat určité trendy, ke kterým muži nebo naopak ženy tíhnou víc. Které to jsou? Jak se liší přístup k financím u žen a mužů?
Pokud bychom měli vybrat, kdo má „ostřejší lokty“, byli by to právě muži. Bylo tomu tak ostatně snad odpradávna, kdy muži byli lovci, zatímco ženy pečovaly o děti, sbíraly plody a udržovaly domácnost v chodu.
Řada mužů se dodnes nebojí riskovat a sázet mnohdy na jednu jedinou kartu. To se samozřejmě může častokrát ukázat jako velká výhoda, na druhé straně je ale tahle vlastnost takovou jejich Achillovou patou. Problémem pak v některých případech bývají dokonce i dluhy – a muži mají bohužel tendenci dluhy ve vztahu příliš neřešit a před partnerkou je spíše tutlat, aby si před ní zachovali tvář.
Výhodou mužů v oblasti financí bývá výše platu, která je ještě dnes nezřídka vyšší než u žen na obdobných pozicích. Mají proto víc finančních prostředků, se kterými disponují a které mohou následně investovat.
A jaký přístup volí častěji ženy?
Ženy naproti tomu většinou hledí především na stabilitu a jistotu, a to obzvlášť, pokud už mají rodinu. Zvládají udržovat v chodu domácnost, dětské kroužky a školu, ale také vlastní práci a zájmy. Bývají proto velmi kreativní a zvyklé uvažovat nad všemi věcmi spíše v dlouhodobém horizontu.
K financím přistupují ženy spíše opatrně. V poslední době roste počet žen – investorek, protože vnímají, že časy jsou nejisté podobně jako čas odchodu do důchodu, a díky lepší představě o tom, kolik stojí domácnost a další potřeby, které rodiny mají, mívají konkrétnější vizi, kolik by potřebovaly mít „mít v prasátku“, kolik mohou investovat a za jakých podmínek.
Zatímco muži se do dobrodružství a rizika vrhají po hlavě, ženy jsou opatrnější. Snáz se zaleknou případných potíží a víc si uvědomují své nedostatky – bohužel se často dokonce podceňují a nevěří si tolik, kolik by měly.
Jedna z věcí, které ženy v průzkumech uvádějí, je fakt, že se cítí nedostatečně vzdělané v oblasti financí. Častěji se tedy svěřují do rukou odborných finančních poradců.
Jak řeší finance muž a žena společně?
Jakmile spolu muž a žena sdílejí domácnost, role jsou rozdané víceméně jasně: žena spravuje domácnost, má přehled o tom, kolik se kde za co utratí a co je kdy potřeba pořídit a koupit. Většinou to bývají právě ony, kdo má na starosti vedení společného účtu a pravidelné platby, ačkoliv i tady se samozřejmě najdou výjimky.
Muži mívají víc času na otázky týkající se investování a zhodnocování peněz. Mnohé ženy také pocházejí z rodin, kde zhodnocování peněz řešil otec, zatímco matka měla na starosti „pouze“ běžné provozní záležitosti a další zařizování ohledně peněz mohla úplně vypustit z hlavy. Doba se ale mění a ženy začínají také postupně objevovat nové a nové možnosti týkající se financí.
Jakmile nastoupí žena na mateřskou a posléze rodičovskou dovolenou, její příjem výrazně poklesne a mnohdy se stává závislou na manželovi. Je potřeba zdůraznit, že to není něco, za co by se ženy měly stydět, ale tento pocit se proměňuje jen velmi pozvolna. Často se snaží zaplatit všechno jako doposud, ale rodičovský příspěvek je ve srovnání s jejich dřívějším platem samozřejmě mnohem nižší.
V takové chvíli by měla být schopná domluvit se s partnerem na změně finančních poměrů tak, aby byli oba spokojení. Je to koneckonců ona, kdo musí pozastavit kariéru a vzdát se vyššího výdělku, a bylo by nanejvýš smutné, pokud by ji tíživá finanční situace dohnala až k půjčce (ať už by to byla půjčka bankovní nebo například půjčka bez registru).
Závěrem: co ženám popřát?
Ženy nejsou o nic méně schopné nebo méně inteligentní než jejich mužské protějšky, a je proto jen a jen dobře, že se víc a víc zapojují do dění okolo sebe – a tedy i do světa financí. Ukazuje se, že jsou schopnými investorkami, které umí i s málem finančních prostředků nadělat hodně muziky a vydělat velmi příjemné částky.
Jestli ženy potřebují, abychom jim něco do budoucna popřáli, pak je to sebevědomí. Sebevědomí pro ženy na mateřské a rodičovské, aby se nesnažily vyžít jen z rodičovského příspěvku, ale fungovaly s partnerem jako rovný s rovným. Sebevědomí všem začínajícím podnikatelkám, které váhají, jestli obstojí v drsné mužské konkurenci. Sebevědomí všem ženám, které uvažují o tom, že by se pustily do světa investic, ale nevěří si a obávají se, že jejich finanční gramotnost je nevalná.
Ženy a muži už z principu věci nejsou a nemohou být naprosto totožní, ale to rozhodně nemusí být na škodu. Pokud si budou ve vztahu, ať už partnerském nebo obchodním, skutečně naslouchat, budou se doplňovat jako ony známé čínské principy jin a jang.
Souhra a ženská sebedůvěra jsou bezpochyby důležité také při výchově dětí. Když dívky i chlapci uvidí, že spolu rodiče jednají na rovinu, že spolu řeší veškeré záležitosti ohledně domácnosti včetně finančního plánu, budou se tímto vzorcem velmi pravděpodobně řídit i časem ve svém vztahu a vyrostou z nich silní a sebevědomí dospělí lidé. A to je to nejlepší, co si naše společnost může přát.