Podvody na internetu nejsou žádnou velkou novinkou, naopak nám komplikují život posledních několik let. Za dvanáct po sobě jdoucích měsíců se však rozšířily markantně a celosvětově. Zejména takzvané phishingové útoky obsadily digitální prostředí. Právě vlivem přetrvávajícího konfliktu počet krádeží peněz stoupá.
Co je to phishing
Setkali jste se s pojmem phishingový útok, ale nedokázali jste ho definovat? Samotné slovo „phishing“ vychází z anglického „fishing“ čili rybaření. Zdroj označení není neuvážený nebo střelený od boku, naopak krásně popisuje, co se v případě napadení vlastně děje. V praxi není phishingový útok ničím jiným než lákáním vytipovaného jedince na návnadu. Ve chvíli, kdy se „rybka“ v podobě běžného člověka chytí, dojde k napadení jeho bankovního konta a krádeži všeho, co se na něm nachází.
Někdy to dochází do jiných extrémů, a to konkrétně do takových, že zloději ukradnou identitu napadenému. A díky ní si jeho jménem sjednají úvěry, které mohou dosahovat rekordních výšin. Bohužel, jelikož se klient banky chytil na návnadu a svým vlastním vědomím a přičiněním poskytl přístup do svého bankovnictví, jsou úvěry sjednané na jeho jméno, i když ne výhradně klientem, platné. A i když se stal obětí trestného činu, splácet sjednanou půjčku musí.
Jak mohou phishingové útoky vypadat?
Tyto nástrahy, které jsou součástí phishingového útoku, mohou vypadat různě. V minulosti se jednalo spíše o osobní komunikaci, kdy přišel e-mail se zašifrovaným, nebezpečným odkazem. S příchodem antivirové ochrany se dostavila druhá forma, kterou jsou podezřelé internetové stránky. I když i proti nim fungovala zmiňovaná kontrola, hackeři se stali více lstivými a weby propracovanějšími a k nerozeznání podobné od jejich bezpečných sester.
Velmi často se totiž nebezpečné a napadené webové stránky na první dobrou podobaly těm, které běžně navštěvujeme. Co mohlo odtajnit, že se jedná o rizikový web, jsou maličkosti, jež běžný člověk nezaregistruje. Na mysli máme například nefungující obchodní podmínky, neuvedení reálné osoby nebo firmy do obchodních podmínek nebo chybějící kontaktní informace. Ostatně to jsou věci, které vám pomůžou rozeznat, jestli jste na stránce, kde je phishingový útok nastražen, či nikoliv.
V případě, že vám dorazil do vaší e-mailové schránky podezřelý e-mail, alarmující budou následující věci:
- Neformální oslovení, které není skloňované.
- Nedostatečná čeština, respektive špatně používaný jazyk a špatná gramatika.
- Vysoká, až do očí bijící důležitost sdělení, které má tendenci vyvolat strach nebo jinou podobnou negativní, prakticky však okamžitou emoci.
- Výhodné nabídky, které jsou doprovází nějaké ultimátum. Opět s cílem vyvolat odezvu v ukvapeném a prakticky okamžitém kliknutí.
Jak se bránit phishingovému útoku?
Půjčka bez registru ani žádná jiná nesmí být schvalená bez vašeho přičinění. Abyste předcházeli tomu, že si ji vaším jménem sjedná někdo nevyžádaný, všude si nastavte nutnost buď dvoufázového ověření, nebo multifaktorové autentizace. Jinými slovy další straně neumožníte dostat se k internetovému bankovnictví skrze jednu jedinou aplikaci, ale musí se provést kroků rovnou několik.
V současné době si můžete nainstalovat nejen do mobilních telefonů, ale také do webových prohlížečů několik antivirových programů a podobných ochran. Člověk o nich prakticky neví, ale jsou neviditelnými strážci, kteří nám neumožní přechod na nebezpečnou stránku.
Ochranu mějte nasazenou i ve vaší e-mailové schránce. Spam filtr je prakticky nutností a možná až samozřejmostí. Mějte však stále na paměti, že se jedná o strojový filtr, kterému může něco uniknout.
Není to jen o phishingu
I když mluvíme převážně o phishingových útocích jako o aktuálních hrozbách ve světě internetu, není to jen o nich. Jen se s nimi setkáváme v posledních letech stále více a více, protože jich přibývá rychlostí blesku. Abyste nemuseli řešit, jak se dostat z dluhové pasti, měli byste mít na paměti řadu dalších podvodů, které vás mohou stát i ty poslední peníze, jež vám na účtu dřímají.
Z internetového pole neunikají ani hrozby, jako jsou smishing nebo vishing. Dále mezi nejčastější typy podvodů patří i reverzní inzertní podvody (konkrétně internetové bazary a platformy, které k nákupu a prodeji slouží), podvodné reklamy se taktéž stále aktivně zobrazují (nejčastěji se vztahují ke zlatu, kryptoměnám nebo lékům) a samozřejmě romance scamy.
U posledního zmíněného ještě chvíli pobudeme. Takzvané romance scamy neboli příběhy osob poutají lidské emoce, což z nich dělá hrozbu skutečně velkou. Lidé totiž na životy ostatních skutečně slyší. A jsou zvědaví na to, jak si druzí žijí. A tak klikají a klikají, ale tím se chytají na udičku hackerům. A jejich bankovní konto se prohýbá v zádech.
Sundejte své růžové brýle
Internetové prostředí je v současné době rizikovější než kdy dřív. I proto k působení zde přistupujme s rozvahou a bez růžových brýlí nasazených na nose. Dříve, než na cokoli klikneme nebo cokoli otevřeme, zkontrolujme si náležitosti webové stránky nebo e-mailu, který nám dorazil do schránky. Pokud chybí zásadní relevantní informace nebo se zdá být gramatika textu na nízké úrovni, raději akci pozdržme.
Pravidelně také aktualizujte svou antivirovou ochranu, kterou vývojáři jednou za čas upgradují, aby byla účinná proti aktuálním hrozbám kolujícím internetem. Například, aby byla efektivnější v boji proti již tolikrát skloňovaným phishingovým útokům.