Přemýšlíte, jak byste vyplnili svůj volný čas po dlouhém pracovním dni? Nebo jen toužíte budovat společné vzpomínky s partnerem, se kterým se vlivem povolání jednoho z vás tolik nevídáte? Odpovědí je nalezení společného koníčku, hobby. Může to být levná záležitost, ale taky extrémně drahá. A my se podíváme na tu druhou skupinu.
Sběratelé plné kapsy mají
Když se v dětství pro něco nadchneme, většinou se jedná o sbírání známek. I když mnozí konstatují, že tento typ koníčku už dávno vymřel, není tomu tak. Děti se zapálí pro aktivitu stejně snadno jako pro hraní videoher, pokud se jim tato možnost vůbec ukáže. Většina rodičů chybuje v tom, že sběratelství ani nenasadí mezi možnosti toho, co mohou děti ve volném čase vykonávat.
Zatímco někdy se tento koníček dostane do povědomí už v dětství a láska k němu vzroste už v útlém věku, v jiných případech si ke známkám nebo jiným sběratelským předmětům najdeme cestu později. V dospělém věku se však z původně velmi levného hobby může stát velmi drahá záležitost. Vždyť už naše pozornost nejde směrem ke známkám koupeným rodiči na poště, ale směřuje spíše k ikonickým kouskům, které dnes vyjdou i na několik desítek tisíc, ne-li stovky tisíc korun.
Aktuálně za nejdražší známku na světě označujeme jednocentovou červenou známku britské Guyany, která pochází z roku 1856. Před skoro deseti lety se prodala za 9,5 milionu amerických dolarů. Tou nejznámější známkou však nadále zůstává modrý Mauritius, který se sice prodal „jenom“ za 4,5 milionu amerických dolarů, ale je ho na světě jen několik. Jeden nebo dva kousky měla dokonce mít i nedávno zesnulá Alžběta II. čili je pravděpodobné, že tuto cennost nyní nalezneme ve jmění britské královské rodiny nebo u jejích členů.
Já v garáži veterána mám
Nesbírají se samozřejmě jenom známky, ale právě známky patří k nejvíce skloňovaným, když se slovo „sběratelství“ vyřkne. Sbírat však můžeme také automobily. Zejména veterány. Jen málokdo ví, že za veterána můžeme označovat vozidlo starší třiceti let. V našich očích jsou však veteráni taková auta, která známe ze starých filmů nebo válečných dob.
Jsou tedy veteráni a veteráni. Pokud vám však ve vaší garáži dřímá model jako například Buggati Veyron stojící kolem dvou milionů dolarů, můžete se poplácat po rameni, že vlastníte takový unikát. Za podobný zcela unikátní model označujeme také Mercedes 1954 Formule 1, který se nacenil na bezmála třicet milionů amerických dolarů. A to je už, panečku, částka!
Mám doma koně, co vy?
Ani domácí mazlíčkové nás nestojí zrovna málo. Podle posledních průzkumů jenom za pejsky utrácíme každým rokem milion korun, které investujeme do jejich stravování, péče o ně nebo potřeb, které jim pořizujeme. Mnohdy se nám dokonce hodí i půjčka na účet, která nám zalátá přechodné období mezi výplatami, aniž by náš psí mazlíček jakkoli trpěl.
Psi však nejsou tím nejdražším domácím mazlíčkem, jakého doma chováme. Daleko dražší jsou například koně. Těm sice obvykle neděláme stáje na zahradě (i když jsou i takoví chovatelé), ale za mazlíčky je rozhodně považovat můžeme.
Zejména, pokud se rozhodnete na koních jezdit, budete potřebovat mnohem víc než jen parťáka s kopyty místo prstů. I když jen takový kůň může stát několik tisíc až milionů korun. Záleží na tom, jakého koně a v jaké jeho životní kondici chcete pořizovat.
Vzhůru na vlny
Půjčka na svatbu vám může uhradit váš velký den a peníze, které získáte jako svatební dar, vám zase mohou uhradit plachetnici, kterou si pořídíte pro svou svatební cestu a další manželské výjezdy. Tedy, pokud vám do kasičky přispějí tolik, že si ji budete moct pořídit i jinak než na plakátě. Plachetnice totiž patří k nejdražším věcem, které si můžete pořídit. A plachtění jako takové rozhodně není tím nejlevnějším koníčkem.
Obvykle se jedná o hobby těch, kteří za sebou mají stabilní společnost a touží po vysokém komfortu během svých dovolených. Zpravidla do plachet ochotně investují další peníze, aby už tak dokonalou loď přizpůsobili k obrazu svému. A takové úpravy na míru jsou další příliš velkou položkou, která koníček na vlnách moře posouvají zase na vyšší úroveň v našem žebříčku.
Vzhůru na zelená hřiště
Jelikož je sportování zdraví prospěšné, zůstaneme ještě u nejdražších sportů, které můžeme praktikovat. Opomeneme-li koně, do hry se dostává golf. Těžké míčky, dlouhé kovové golfové hole, typická trička s límečkem a kšilty, které zamezují sluníčku zkomplikovat nám náš odpal.
I když se popularita golfu v posledních letech zvedá, stále ho zařazujeme mezi nejdražší koníčky vůbec. Kromě výbavy se platí také roční členství v klubech, případně se individuálně hradí pronájem golfového hřiště. A to opravdu nejsou malé položky, které by vám nezkomplikovaly váš rozpočet.
Tedy pakliže nejste podnikateli s prosperujícími velkými společnostmi za zády. Právě tito lidé si v golfu většinou najdou zalíbení a na zelených hřištích čistí svou hlavu od různých myšlenek, starostí a stresujících faktorů.
Pozor na závislosti
Sice je poněkud smutné, že to můžeme označit za koníčky, ale nemůžeme na ně zapomenout. Na závislosti. Něco, co nám ve výsledku ruinuje naše životy. Do této kategorie řadíme nejen kouření a alkohol, ale také gamblerství.
Za vysoce rizikový označujeme například poker, ve kterém se sází skutečně velmi mnoho peněz. I když o něm můžeme říct, že se vlastně jedná o „sport“. Ne každý k němu má predispozice, vesměs uspějí bohatí a bystří lidé.
Každá země má něco
Koníčků, za které utrácíme velké peníze, je mnoho. Stejně tak dokážeme vyjmenovat mnoho zemí, jež označíme za krále těchto extrémistů utrácejících své finance za zmiňovaná hobby. Pakliže však nejdou cestou závislostí, je to v pořádku.