K půjčkám se přikláníme v mnoha životních okamžicích. Zatímco někdy je to z důvodu úhrady nutných výdajů, jindy chceme jen uspokojit naše potřeby. V některých případech si půjčujeme na dovolenou, jindy z důvodu koupě mobilního telefonu. Ať už se k půjčkám schyluje z jakékoli příčiny, vyhněte se těmto 5 chybám, které mohou z nového závazku učinit doslova noční můru.
Na vybavení domácnosti i nový automobil
Z posledních průzkumů vyplývá, že se uvazujeme k poskytovatelům úvěrů z různých podnětů. Někdy jsou tyto důvody vážné a půjčky jsou jediným východiskem ze situace, jindy hraje roli naše nedočkavost.
Nejvíce si půjčujeme na vybavení domácnosti, konkrétně na nákup nábytku nebo domácích spotřebičů. V tomto případě převládají nebankovní poskytovatelé půjček, kteří nabízejí finance rychle a na ruku bez přílišného zkoumání úvěrové historie klienta. Dále si půjčujeme na osobní automobil nebo vlastní bydlení.
Nezřídka se však stává, že si půjčujeme na jiné půjčky. Sjednávání úvěrů takto odůvodněné však nedoporučujeme, dostáváte se totiž hlouběji do dluhové pasti, ze které se posléze „nevyhrabete“ snadno ven. Naopak to může dojít až k tomu nejčernějšímu, čímž je vyhlášení osobního bankrotu.
Ať už jste se k žádosti o půjčku dostali z jakékoli příčiny, vyhněte se několika chybám, které by mohly tento závazek rapidně zkomplikovat a znepříjemnit. Sice se říká, že chybovat je lidské. V tomto případě by nás ale přešlapy mohly šeredně bolet a stát nás víc než jen stovky či tisíce korun navíc, které bychom na úvěrech přeplatili.
-
Nastavujeme si příliš vysoké splátky
Mezi nejčastější chyby, kterých se dopouštíme v souvislosti s půjčkami a jejich sjednáváním, patří nastavování si příliš vysokých splátek. Lidé chtějí mít úvěr co nejrychleji „z krku“, zapomínají však na to, že příliš vysoké splátky mohou významně narušit jejich běžný každodenní komfort či život. Neúměrně vysoké splátky mohou člověka dovést k dalšímu půjčování, a to hlavně v případě, že dojde k dočasnému nebo nepředvídatelnému výpadku příjmů.
Zejména pokud nemáte žádnou finanční rezervu, která by vám pokryla splátku i v případě, že by došlo k výpadku příjmů, měli byste výši splátky opravdu zvážit.
-
Nečteme smlouvu
Půjčka ihned nebo jiné úvěrové produkty jsou jednoznačně velmi lákavé a v našich očích nám házejí záchranné lano. Vždy ale buďte střízliví a sjednávejte si půjčku pouze za předpokladu, že vám na nose nesedí růžové brýle. Pročtěte si smlouvu, kterou se chystáte podepsat, a to opravdu důkladně. Pozornost přikládejte hlavně tomu, co je napsané pod čarou nebo malým písmem, případně co je označené hvězdičkou.
Ve smlouvách se totiž velmi často nacházejí například pokuty, ale také akční kroky při nastolení nějaké nepříjemné situace vyplývající z nezodpovědného chování žadatele nebo věřitele. Stejně tak se alespoň dozvíte, jaké jsou podmínky pro případný předčasný odchod ze závazku.
-
Nesrovnáváme nabídky
Když se vrátíme na začátek, a sice do chvíle, kdy vám půjčka ihned teprve vyvstala na mysli jako jedna z možností a východisek z nepříjemné situace, musíme zmínit ještě jednu zásadní chybu. Naším problémem je nulové srovnávání půjček na trhu. Nesrovnáváme nabídky. Neporovnáváme poskytovatele mezi sebou. Jdeme pouze do té první, protože (i vlivem nulového srovnávání) se nám jeví jako nejvýhodnější a nejlepší.
Než se upíšete tomu prvnímu poskytovateli úvěru, který vám při zadání dotazu do políčka internetového vyhledávání vyjel, projděte si vícero nabídek na trhu. Srovnejte si zejména několik klíčových parametrů, mezi něž patří především:
- RPSN,
- výše splátek,
- maximální doba splácení.
A případně další parametry, které jsou pro vás důležité. Neupínejte se pouze na úroky, protože úroky jsou pouze jedním z mnoha poplatků, jež v rámci splácení úvěru hradíme. Daleko důležitější a směrodatnější je hodnota RPSN, která je roční procentní sazbou všech vynaložených nákladů.
-
Neověřujeme si pokuty
Nebankovní půjčka se nám zdá být atraktivní jak z ohledu výše splátek, tak i po stránce hodnoty RPSN, proto se už uchylujeme k podepsání smlouvy. Pokud však ze smlouvy přímo a jasně nevyplývá, jak vysoké budou pokuty v případě nesplácení nebo v případě jiného podobného nepředvídatelného scénáře, informujte se o nich dříve, než dopadne vaše propiska na lejstro.
Nejdůležitější jsou hlavně pokuty za pozdní splátky, které bývají velmi vysoké. Dokonce až tak vysoké, že ve výsledku zaplatíte navíc i několikanásobek původní půjčky.
Jestliže si zjistíte, jak vysoké pokuty v případě nesplácení jsou, vyhnete se tomuto scénáři, případně si opět uděláte konkrétnější obrázek o poskytovateli úvěru.
-
Neprověřujeme si poskytovatele úvěru
Čeho se vyvarujte taktéž, tak důvěře ke každému, kdo se vám namane. I poskytovatele úvěru si musíme „proklepnout“. S narůstajícím množstvím poptávek po krátkodobých i dlouhodobých půjčkách vzrostl také počet neférových věřitelů. Ti z vás jen chtějí dostat poslední vaše peníze na bankovním kontu, případně od vás chtějí získat osobní informace, se kterými posléze nebudou správně nakládat.
Tím, že si poskytovatele úvěru prověříte, minimalizujete riziko i těchto nepříjemných scénářů. Informujte se zejména o tom, jestli poskytovatel splnil nároky České národní banky, jestli uvedená adresa sídla odpovídá a zda jsou totožné informace uvedené také v obchodních podmínkách nebo zásadách o ochraně osobních údajů.