Věděli jste, že zkušenost s půjčkou má více jak 75 % Čechů? To není jediný znepokojivý fakt. Kromě toho má také každá desátá domácnost sjednaný rizikový úvěr. I když se situace oproti předcházejícímu roku výrazně zlepšila, přesto jsou výsledky do jisté míry znepokojivé. Pojďme se problematice a míře zadluženosti podívat trochu více „pod pokličku”.
Jak mluví statistiky
Úvodem stojí za bližší přiblížení aktuální situace u nás. Více jak 75 % Čechů má nějakou zkušenost s půjčkou, každá desátá rodina je zadlužená rizikově. Ovšem přesto všechno je schopnost Čechů splácet své závazky na velmi dobré úrovni. Dokonce lze říct, že se zlepšujeme, i když stále dlužíme miliardy korun.
Z průzkumů také vyplývá, že k půjčkám jsme se v posledních měsících uchýlili víc než kdy dřív. Za vinu to můžeme dávat recesi, která v nedávných dnech začala pukat. Jelikož tuto část hospodářského cyklu hlavně mladá generace doposud nezaznamenala a nezažila, navíc ji média až příliš nafukují, jsou půjčky víceméně pojistkou pro budoucnost. Zatímco někdy mají vytvořit finanční rezervu (platí pro kontokorentní úvěry), jindy vyřešit aktuální situaci v domácnosti.
Podle všeho nedojde k úpadku zájmu o úvěry, naopak s příchodem výraznějšího ohrožení mladých rodin půjčky budou i nadále velmi atraktivní.
Buď hodně, nebo málo
Než se však ponoříme do konkrétnějších statistik toho, na co si nejčastěji půjčují ženy, muži nebo rodiny, stojí za zmínku jedna zajímavost. Češi si totiž půjčují buďto hodně, nebo naopak málo. Zatímco v některých případech požadujeme několik desítek tisíc korun, jindy půl milionu a více.
Ať už vyžadujeme půjčky menší nebo větší, vždy jsme však obezřetnější. Přestáváme si půjčovat na to, na co jsme se dříve půjčit nebáli. Konkrétně si už odpouštíme pořizování sportovního vybavení nebo dovolenou. Možné vznikající závazky zkoušíme raději dvakrát promyslet, než se do nich ponoříme.
Na co si nejčastěji půjčují ženy?
Dost ale bylo obecných statistik pojednávajících hlavně o tom, jaká je míra zadluženosti u nás a jak k půjčkám přistupujeme. Pojďme se podívat blíže na to, za co jsme ochotní nejen utratit, ale také kvůli čemu se nebojíme upoutat na několik let v rámci úvěru.
Kupříkladu ženy si většinou berou půjčky v případě, že potřebují vyřešit nějaký konkrétní problém. Zástupkyně něžného pohlaví se chtějí co nejrychleji vytáhnout z bryndy, do které spadly svou nebo cizí vinou.
Není výjimkou, že půjčka bez registru učaruje spíše matkám, které chtějí pomoct svému dítěti. To se mohlo dostat do šlamastiky nebo mu jen jiný poskytovatel půjčku zamítl. A rodič se nabídl, že to zkusí sám. Na tento typ úvěrů bychom si ale všichni měli dát pozor. Někdy je prostě bezpečnější milému potomkovi říci „Ne“.
Na co si nejčastěji půjčují muži?
Pánové jsou trochu jiní, co se půjček týče. I když se samozřejmě také neodklání od toho, aby pomohli svým dětem, důvodem jejich žádosti o půjčku bývají i osobní potřeby. Chtějí si koupit například nové auto nebo rozjet podnikání.
Je však pravdou, že pánové jsou trochu opatrnější v tom, od koho si půjčují. Nebankovní půjčka je pro ně spíše pojistkou pro případ, že by nevyšla půjčka od přátel. Právě za přáteli, případně rodinnými příslušníky jdou daleko dříve než ke komerčnímu poskytovateli. Nechtějí, aby je vázala smlouva a podmínky, které ze sjednaného úvěru vyplývají.
Rodinné domácnosti půjčkou zaštiťují i koupi elektroniky
Jak je vidno, půjčky iniciované ženami a půjčky iniciované muži jsou zpravidla určeny k něčemu jinému. I když existují věci, na které si půjčují všichni stejně.
Sem patří například vlastní bydlení. Hypotéka z pohledu úvěrových statistik jasně vítězí. Také z nich vyplývá, že právě na nemovitosti si Češi umí půjčit opravdu rekordní částky.
Rodinné domácnosti si však půjčují i na mnohem banálnější věci, na které by dosáhly, pokud by si nějaký ten pátek odkládaly peníze z výplaty stranou. A mezi tyto banální věci patří také elektronika. Tu pokrývají zpravidla takzvané spotřebitelské úvěry, jež využívá k tomuto účelu zhruba třetina českých rodin. Nebezpečná půjčka bez registru mezi ně ale naštěstí tak často nepatří.
Domácí mazlíčkové nebo nová prsa
Kupodivu elektronika není tím jediným důvodem, proč si půjčujeme a na co bychom si půjčovat neměli. Za zmínku stojí také domácí mazlíčkové nebo nová prsa. Lidé se dnes příliš neumí ovládat. Neumí si říct: „Dost, nyní budu odkládat tisícovku měsíčně stranou a ušetřím si na to.” Někdy je zkrátka ona potřeba daleko silnější než vytrvalost, která v krvi řady z nás bohužel nekoluje.
Zejména nová prsa neboli plastickou chirurgickou operaci můžeme zařadit na pomyslný seznam kuriozit čili toho, za co jsme ochotní utratit nemalé peníze. V tomto seznamu bychom kromě tohoto bodu však našli také koupi domácího mazlíčka, koupi smutečních věnců či vánoční dárky.
Pokud budeme brát v potaz to, že jsme ochotní si brát půjčky na takové věci, nemůžeme se divit, že až čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě. Chudobou, i přes obecně velmi dobrou bonitu lidí našeho národa, trpí každý desátý Čech.
Nejdříve rodina a přátelé, potom větší závazky
Ano, naplnit se mohou i takové scénáře, ve kterých nebudeme mít na výběr. Než se však uchýlíte k poskytovateli finančních produktů, za zvážení stojí návštěva rodiny nebo přátel. Pokud to samozřejmě situace umožňuje.
Půjčky „z vlastních řad” jsou většinou méně rizikové, nejsou tak opředené podmínkami splácení a ani doba návratnosti není fixně stanovená. Rozhodně bychom však této skutečnosti nikdy neměli využívat ve svůj prospěch a zbytečně splácení dluhu oddalovat.