Banky teď už neposkytují hypotéky s nízkými úroky, ale stát vám může pomoct. Díky státní půjčce budete mít lepší sazbu a dosáhnete i na vyšší úvěr.
Kdo má na půjčky nárok?
Program Vlastní bydlení poskytuje letos úvěry v celkové hodnotě 700 mil. Kč. Tyto prostředky lze využít na pořízení či modernizaci obydlí. O peníze mohou žádat zájemci, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, pokud alespoň jednomu z nich není k podání žádosti o úvěr 40 let. Také mohou žádat osoby do 40 let, které trvale pečují o dítě do 15 let.
Mezi další podmínky patří skutečnost, že jste v minulosti takovýto úvěr od státu ještě nečerpali a zároveň nesmíte být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí (netýká se úvěru na modernizaci) ani nájemcem obecního bytu (stejně jako váš trvalý partner). Vlastnictví chaty nebo domu bez čísla popisného ale není překážkou.
Jak o půjčku zažádat?
Žádost o úvěr můžete zaslat nebo osobně podat na pracovištích Státního fondu podpory investic (SFPI) v Praze a Olomouci nebo ji poslat elektronicky přes datovou schránku. V době podávání žádosti už musíte mít jasno o nemovitosti, protože s žádostí přikládáte i odhad nemovitosti a u výstavby projektovou dokumentaci. Lhůta pro vyřízení žádosti na pořízení nemovitosti a zaslání smlouvy je 60 dnů, pro vyřízení úvěrů na modernizaci je to 30 dnů.
Jak je to se zajištěním úvěru
Pokud je úvěr do 750 tis. Kč, zajišťuje se ručitelským prohlášením. Ručitel musí být ve věku do 55 let, s průměrným měsíčním příjmem nad 15 000 Kč za poslední tři měsíce. Případně lze ručit nemovitostí.
Je-li úvěr nad 750 tis. Kč, zajištění ošetřuje zástavní právo v prvním pořadí ve prospěch fondu a vinkulace z pojistného plnění ze živelního pojištění nemovitosti (vč. povodně i záplavy), nebo zástavní právo ve druhém pořadí ve prospěch fondu, ručitelské prohlášení a vinkulace z pojistného plnění ze živelního pojištění nemovitosti.
Jak vypadá úroková sazba a splácení
Nyní stát nabízí úvěry se sazbou 2,49 % ročně s fixací na 5 let. Poté se úrok přepočítává podle základní sazby EU. Tento úrok se snižuje o 0,2 % za každé dítě do věku 15 let, o které žadatel trvale pečuje a které s ním trvale bydlí. Ale zároveň sazba nesmí být nižší než 1 % ročně. Pokud budete potřebovat, tak můžete požádat o odklad splátek jistiny až o 6 měsíců. První půlrok tak budete splácet jenom úroky, ne jistinu.
Co když to nevyjde?
Samozřejmě se může stát, že z nějakých důvodů na tento úvěr od státu nedosáhnete. To ale neznamená, že neexistuje jiná možnost, jak sehnat půjčku. Můžete se obrátit třeba na jednu z nebankovních společností, a vaše potřeby pokryje krátkodobá půjčka.