Člověk není neomylný a neštěstí nechodí po horách. A to bohužel ani ve chvílích odpočinku, na které se člověk měsíce dopředu těší – na dovolené. Ať už se vám v zahraničí stane autonehoda, nešikovně zakopnete nebo vaše dítě dostane vysoké horečky, musíte mít krytá záda. Nikde na světě vám totiž neposkytnou zdravotní péči zdarma. Proto je potřeba si ještě před odjezdem do ciziny zařídit cestovní pojištění. Podívejte se s námi, podle čeho vybírat a na co si dát pozor.
Kolik stojí cestovní pojištění?
Cena cestovního pojištění se pochopitelně liší podle destinace, do které cestujete, počtu osob, doby, kterou v zahraničí strávíte, i aktivit, které tam chcete provozovat. Rozhodujícím faktorem je také rizikovost země. Mezi destinace, za které zaplatíte nejdražší cestovní pojištění, patří USA, Kanada, Nový Zéland a Austrálie.
Rozhodují ale i další faktory, jako je věk pojištěných osob nebo to, zda jedete na poklidnou dovolenou, budete odpočívat aktivně, provozovat rizikové sporty nebo jestli třeba necestujete za účelem zúčastnění se sportovních závodů. A jde samozřejmě i o to, jak vysoké krytí léčebných výloh si zvolíte. Pojišťovny totiž nabízejí mnoho druhů cestovního pojištění.
V každém případě jde však většinou o částku, která se v objemu plateb za dovolenou doslova ztratí, neboť ve standardních případech jde většinou maximálně o stokoruny na osobu. Nicméně by i toto téma mělo být součástí diskuzí o tom, jak rozhodovat o výdajích na rodinnou dovolenou. Pokud cestujete často, vyplatí se vám sjednání celoročního cestovního pojištění. To dokonce v Čechách nabízejí i některé banky jako příjemný bonus při založení bankovního konta.
Jak sjednat cestovní pojištění?
Už dávno není třeba si domlouvat schůzku s pojišťovacím agentem, vyhradit si čas, a dostavit se do pojišťovny osobně. Cestovní pojištění dnes uzavřete online v několika málo krocích, které vám zaberou pouhých pár minut. To je skvělé řešení i pro dobrodruhy, kteří ráno ještě nevědí, že v poledne koupí letenku a večer odletí. Cestovní pojištění si totiž můžete ve svém chytrém telefonu sjednat klidně až při čekání na letišti. V podstatě jde jen o to vybrat si cílovou destinaci, zvolit typ zájezdu a zadat osobní údaje všech pojištěných.
Po zvolení způsobu úhrady a zaplacení pojištění vám na zadaný e-mail v kompletním znění i se všemi produktovými podmínkami a informacemi přijde smlouva, kterou jste s pojišťovnou uzavřeli. Přílohou tohoto e-mailu by měla být taktéž kartička s vašimi údaji, číslem cestovního pojištění a také telefonním číslem na nonstop asistenční službu, na kterou se v případě potřeby můžete v zahraničí obrátit. Tuto kartičku si buď můžete vytisknout, nebo si ji stáhnout do chytrého telefonu. Tak jako tak byste ji však v zahraničí měli nosit u sebe, protože nikdy nevíte, kdy ji zrovna budete potřebovat použít.
Nejčastější omyl: Cestuji v rámci EU, stačí mi zdravotní kartička z Česka
Je pravda, že Česká republika je členem Evropské unie a i na zdravotní kartičce najdete informace o evropském pojištění. Je skutečně pravda, že v rámci EU se se zdravotní kartičkou můžete nechat ošetřit v jakémkoliv zdravotnickém zařízení, které není soukromé. Musí se ovšem jednat o neodkladnou péči, tedy úraz nebo zdravotní stav, který je natolik závažný, že nesnese odkladu.
Dalším pravidlem však je, že zákrok v takovém případě vaše pojišťovna hradí pouze do částky, kterou byste podle jasně daných limitů zaplatili ve své domovině. To znamená, že pokud například v Německu proděláte po autonehodě operaci v přepočtu za 500 000 Kč, avšak v České republice by vyšla na 300 000 Kč, budete muset onen rozdíl doplatit ze své kapsy.
Neznalost bohužel neomlouvá ani v tomto případě a na mnoho Čechů tak po návratu z už tak zkažené dovolené čeká ještě nepříjemné a drahé řešení vzniklé situace. A vzhledem k tomu, že Česká republika patří mezi země s relativně levnou zdravotní péčí, je rozhodně potřeba si cestovní pojištění sjednat i při cestování v rámci EU.
Vybírejte raději z pojistek s co nejvyšším pojistným plněním
Stejně jako nelze předpokládat, zda na dovolené cestovní pojištění nakonec uplatníte, nejde předvídat ani závažnost případného zdravotního problému, a tedy ani cenu jeho léčení. Proto by bylo bláhové vybírat si s vidinou ušetření peněz z pojištění s nízkým limitem. To byste mohli rovnou hledat i info o tom, která půjčka na účet po vašem návratu bude schopna pokrýt nedoplatek pojišťovně.
Často nabízený limit 5 milionů korun by měl být naprosté minimum. Je třeba si uvědomit, že i když někam jedete jen na víkend, neznamená to, že stejně dlouhou dobu bude trvat i případná léčba. Klidně se při jednodenním lyžování v alpách můžete zranit tak, že vás nebude možné k doléčení do Čech převézt ještě několik týdnů.
Kromě toho pojištění zahrnuje i výlohy, jako je transport do nemocnice. A v případě potřeby vrtulníku, jde jen tahle položka v přepočtu do statisíců korun. V případě úmrtí v zahraničí se pak z cestovního pojištění hradí také repatriace ostatků. I ta, pokud by se jednalo o úmrtí například v Asii či USA, může přijít na statisíce korun.
V rámci sjednávání cestovního pojištění zvažte také další služby. Připojištění odpovědnosti za způsobenou škodu se vám bude hodit nejen, jedete-li na dovolenou autem. Nikdy nevíte, kdy si vaše děti budou na pláži házet tak šikovně, až vysklí okno plážového baru, nebo kdy při jízdě na kole neodhadnete vzdálenost a odřete řídítky něčí auto. Vhodné je také pojištění právních služeb, ztráty zavazadla nebo zrušení plánovaného zájezdu.