Na nebankovním trhu naleznete přes 50 tisíc společností, které nabízejí krátkodobé i dlouhodobé půjčky. Vy jako žadatel si vyberete produkt dle vaší potřeby a čekáte na schválení žádosti o půjčku. Schválení nebo zamítnutí žádosti vyhodnocuje poskytovatel na základě takzvané bonity. Tu si analyzuje každá společnost úvěry individuálně. Ovšem je všeobecně známé, že dosáhnout na půjčku u nebankovní společnosti je snazší než na tradiční půjčku u banky. Co si o vás zjišťují nebankovní firmy?
-
Osobní údaje
Tento bod nejspíše nikoho nepřekvapí, ale jedná se o naprostý základ. Tyto informace musíte vyplnit i v případě, že si necháváte doručit zásilku od kurýra. Při každé žádosti o půjčku musíte vyplnit své osobní údaje, jako je jméno, e-mail či trvalé bydliště. Prokázat svou totožnost budete navíc muset i přes jeden až dva doklady. Nejčastěji je třeba předložit občanský průkaz a druhý doklad je již na vás. Zvolit můžete například pas nebo rodný list.
-
Kontrola registru dlužníků
V tomto případě se jedná opravdu pouze o kontrolu. Banky kladou na registr veliký důraz a zápisy v něm mohou značně ovlivnit vaši bonitu. U nebankovních společností tomu tak není. Ano, musí registry zkontrolovat, ovšem nepřisuzují jim tak velkou váhu.
Ptáte se, co jsou to vlastně registry dlužníků? V České republice jich máme mnoho, ovšem mezi nejuznávanější patří NRKI, BRKI a Solus. Tyto tři kontroluje téměř každá firma poskytující úvěry. Registry vedou záznamy o vašich uplynulých i stávajících půjčkách. Jsou zde i informace o tom, zda řádně a včas splácíte.
Jednotlivé zápisy mohou být pozitivní či negativní. Pozitivní zvyšují vaši bonitu, negativní naopak. Negativní záznamy mohou zabránit půjčce u nebankovní společnosti v případě, že se jedná o velmi rizikového klienta, který má veliké problémy s dluhy. Jeden negativní zápis nemusí být v případě nebankovního úvěru zásadní překážkou.
-
Přehled o vašich příjmech
Aby se dala vypočítat ideální výše splátek, musíte mít přehled o svých pravidelných příjmech a výdajích. Tento přehled chce mít i poskytovatel. Proto by vás nemělo zaskočit, když po vás bude společnost požadovat doložení vašich příjmů. Ať už je ve hře dlouhodobá, nebo krátkodobá půjčka, měli byste si sami dobře rozložit své splátky. Klíčem k tomu je mít přehled o svých příjmech a výdajích.
Toto jsou tři nejčastější body, na které nebankovní společnosti dbají při prověřování klienta. Tato kritéria budou však u každé firmy individuální a budou mít jinou váhu.