Při uzavření manželského svazku většina lidí nepřemýšlí nad tím, že by se vztah v budoucnu mohl rozpadnout. Avšak jestliže si plánujete půjčit peníze od finanční společnosti, je důležité se zajímat, co se s půjčkou v případě rozvodu stane.
Co všechno je v manželství společné?
Do společného jmění manželů patří jednoduše vše, co tento pár nabyl v průběhu manželství. A patří sem jak majetek, tak i dluhy.
Jestliže se váš protějšek zadlužil ještě před vstupem do manželství, vy nemáte s jeho dluhy co do činění. Při rozvodu tedy v tomto případě můžete starost s vypořádáním dluhů hodit za hlavu.
Rozvod je velmi náročný proces, který negativně ovlivňuje psychiku. To je jeden z důvodů, proč si ujasnit, kdo a jak bude v takovém případě úvěr splácet, a zbavit se tak dalších nepříjemných starostí.
Co se s dluhem stane po rozvodu?
Při vstupu do manželství většina lidí touží po vlastním bydlení. Nejčastěji si tedy berou hypotéku. Jestliže jeden z manželů bude zůstávat nadále v bytě či domě, který manželé pomocí hypotéky financovali, doplatí dlužnou částku sám. Pokud tomu bude jinak, hypotéku si mezi sebe manželé rozdělí.
Hojně se využívá také půjčka na účet, kterou najdete jak u bank, tak i u nebankovek. V takových případech zpravidla připadá každému polovina dluhu.
Důležité je zmínit, že se můžete vy sami dohodnout, jak s dlužnou částkou naložíte. Jestliže jeden z manželů uzná, že druhý do společného jmění vložil větší částku, může navrhnout, že bude odpovědný za větší část dluhu.
Zkomplikovat situaci může finanční společnost
Výše zmiňovaná pravidla udává zákon. V realitě může situace vypadat úplně jinak. Nesmíte totiž zapomínat, že půjčku vám umožnila finanční instituce. Ta má tudíž právo se významně podílet na rozhodnutí o tom, co se s úvěrem po rozpadu manželství stane. Pokud se manželé dohodnou, že půjčku doplatí jeden z nich, který však nebude dostatečně bonitní, banka či nebankovní společnost může tento návrh zamítnout.
Co když si protějšek sjednal půjčku bez vašeho souhlasu?
Do společného jmění manželů bohužel patří i dluhy, které si váš partner sjednal za vašimi zády a vy se o nich dozvíte až při rozvodu. Nezoufejte však předčasně. Povinnost splácet má ten, kdo si dluh zařídil. Jestliže ho však váš protějšek nebude splácet spolehlivě, mohou se vymahači i exekutoři obrátit na vás. Proto, jakmile utajené dluhy objevíte, ihned kontaktujte věřitele a proti dluhu se ohraďte.