Do finanční tísně se člověk často dostane, ani neví jak. A je přirozené, že jako jedna z možností, jak finančně náročnou situaci řešit, vyvstane půjčka od blízkých lidí. Pokud i vy jste se ocitli v roli někoho, koho o tento druh přátelské pomoci někdo požádal, a stále váháte, následující shrnutí je přímo pro vás.
Půjčit, či nepůjčit? Toť přímo shakespearovská otázka
Stalo se vám, že vás kamarád nebo třeba sourozenec požádal o finanční injekci a vy nevíte, co odpovědět? V první řadě je třeba vyložit karty na stůl. Máte-li někomu půjčit peníze, musíte znát účel půjčky, abyste byli schopní posoudit, jaký z toho máte pocit. Jak dobře znáte člověka, který vás o peníze žádá? Má zdravé finanční návyky, nebo chce půjčené peníze využít pro vás nezodpovědným způsobem?
Jde o vaše peníze, a proto máte právo se ptát a chtít odpovědi. Uvědomte si ale také, že stejně jako je tato situace nepříjemná pro vás, přijít za vámi s prosíkem také jistě nebylo jednoduché. Zachovejte proto jisté dekorum a nesnažte se působit jako někdo, kdo má navrch.
Poskytnout někomu finanční pomoc je špatný nápad, pokud se kvůli tomu ocitnete ve finančním stresu. Jak se ale rozhodnout, zda jednomu z vašich nejbližších půjčit? Pokuste se o půjčce přemýšlet jako o daru. Tím není myšleno, abyste nepožadovali vrácení peněz. Spíše jde o to, že byste si měli uvědomit, kolik peněz můžete postrádat, aniž by to znamenalo, že budete muset měnit svůj životní standard.
Pokud si například šetříte na auto nebo jistinu na hypoteční úvěr, asi těžko byste část těchto peněz vzali a věnovali je komukoliv k narozeninám, že? A stejně byste měli uvažovat i o půjčce pro blízkou osobu.
Kdy je půjčování přátelům či rodině vhodným rozhodnutím?
Blízká osoba vás poprosila o pomoc s financemi, ale vy si nejste jistí, jestli je to správné rozhodnutí? Lidé obvykle u rodin a přátel o úvěr žádají v momentě, kdy se nacházejí ve složité životní situaci. Například, když se náhle rozbije auto, bez něhož není možné vykonávat zaměstnání či vozit děti do školy, a banka nedokáže půjčku zprocesovat dostatečně rychle. Nebo když požadovaný úvěr nabízí poskytovatel s příliš vysokými úroky.
Často tento typ pomoci ale potřebují i lidé, kteří nesplňují požadavky kvůli tomu, že jsou aktuálně v pracovní neschopnosti, mají invalidní důchod nebo pracovní smlouvu na dobu určitou. Dobrých důvodů pro přátelskou půjčku může být spoustu a to, že jste se rozhodli pomoci, vás šlechtí.
Jak jsme již zmiňovali, je však dobré zhodnotit, jaké zkušenosti s vaším kamarádem a budoucím dlužníkem máte. Dali byste za něho ruku do ohně? Pokud bez váhání kýváte hlavou na znamení důvěry, pak jde nejspíše o člověka, kterému byste pomoci měli. Pamatujte ale vždy v první řadě na sebe a svou vlastní finanční jistotu. Vždy by mělo jít o peníze, které máte stranou, a se kterými nemáte v dohledné době konkrétní záměry.
Nechte si to podepsat
Pokud už se rozhodnete své rodině nebo přátelům finančně vypomoci, sepsat smlouvu o půjčce je velmi vhodné. Tato zdánlivě zbytečná formalita vám totiž může pomoci předejít různým nedorozuměním, která by vás ve finále mohla připravit nejen o půjčené peníze, ale také o dobré vztahy v rodině nebo o přátele.
Sepsání smlouvy o půjčce, na které se s dlužníkem vzájemně dohodnete, a kterou dobrovolně podepíšete, objasní, jaká jsou práva a povinnosti dlužníka, ale i vás jako věřitele. Zároveň však závaznou smlouvou získáváte možnost kdykoliv právní cestou řešit, dojde-li na nedodržování dohodnutých podmínek.
Také ale záleží na částce, kterou kamarádovi nebo rodinnému příslušníkovi půjčujete. Jde-li o pár tisícikorun, zvažte, zda na smlouvě lpět. Obecně se ovšem doporučuje, aby smlouvu pro úvěry vyšších částek sepsal právník. To může být pro dlužníka komplikací, potřebuje-li, aby mu byla vaše půjčka ihned k dispozici. Nenechte se ale dotlačit k unáhleným rozhodnutím. Koneckonců smlouva kryje záda vám oběma.
Právník či finanční poradce vám pak může poradit i ohledně vhodné výše úrokové sazby. Úroky v evidentně přemrštěné výši se totiž dají považovat za lichvářství, které zákon zapovídá. A to i v případě, kdy se na nadstandardní výši sazby obě strany dohodnou. Nejčastěji se ale v rámci rodiny a přátel setkáváme s půjčkami bezúročnými.
Co by smlouva o finanční půjčce mezi blízkými osobami měla obsahovat?
Jako každý dokument, který k něčemu zavazuje dvě strany, musí i půjčka mezi přáteli splňovat určité parametry, aby byla platná. Samozřejmostí je uvedení celého jména, příjmení a adresy jak věřitele, tak dlužníka. Pokud některý ze zúčastněných nebydlí v místě svého trvalého bydliště, je potřeba doplnit také adresu místa, kde skutečně žije. A to proto, aby mu bylo možné v případě potřeby doručit důležitou poštu přímo do jeho rukou.
Na smlouvě by také měla být jasně uvedená dohodnutá výše splátek a datum, kdy by mělo dojít ke konečnému doplacení celé půjčky. Proběhla-li mezi vámi dohoda o úrokové sazbě, také její výši spolu s výpočty navýšení půjčky nezapomeňte ke smlouvě přiložit.
Do kontraktu uvádějte také částku, kterou vašemu blízkému člověku půjčujete, a datum, kdy došlo k předání této slíbené sumy. Půjde o převod finančních prostředků bankovním převodem, nebo dlužníkovi peníze hodláte dát takzvaně na ruku? V případě hotovosti si nechte druhou stranou podepsat doklad o obdržení prostředků. A to pochopitelně i během splácení dluhu. Bankovní transakce lze v případě problémů dohledat a doložit bez problémů, u hotovosti tomu tak bohužel není.
Na smlouvě by se měla objevit také dohodnutá výše splátek, jejich frekvence a datum, kdy by mělo dojít k doplacení celého úvěru. A nakonec – možná se vám to zdá zbytečné, avšak je dobré se v kontraktu o půjčce zmínit taktéž o sankcích či důsledcích, dojde-li z jedné ze stran k porušení dohodnutých závazných podmínek.