Otázkou kreditního skóre se chtě nechtě musí zabývat každý, kdo se chystá žádat o finanční úvěr. Jde o součást bonitního scoringu bankovních i nebankovních institucí. Povědomí o tomto tématu by ale měli mít nejen žadatelé o půjčku. Z vysokého kreditního skóre totiž můžete profitovat i v mnoha dalších, mnohdy nečekaných oblastech. Máme pro vás základní informace a zajímavosti, které se kreditního skóre týkají.
Víte, co je kreditní skóre?
Kredibilita neboli kreditní skóre je údaj, který vypovídá o každém člověku, který má co do činění s finančními institucemi. Jde o výsledek mnoha propočtů věřitele a společně s dalšími údaji tvoří klientovu bonitu, na jejímž základě se rozhoduje o tom, jak spolehlivým plátcem jste. Bankovní i nebankovní instituce totiž půjčováním finančních prostředků podstupují určité riziko. A právě bonita je faktorem, který nejlépe vypovídá o tom, jak velké a reálné riziko případného nesplácení ze strany dlužníka existuje.
V případě sporných výsledků zkoumání kredibility je obvykle věřiteli nutné doložit další doplňující dokumenty. A to pochopitelně znamená jak časové, tak procesní komplikace. Sebemenší půjčka na účet i několikamilionová hypotéka však může být tím, co poskytovatel dokonce zamítne, vyvstane-li v rámci kreditního skóre o žadateli pochybnost. Proto je potřeba o své úvěrové a platební morálce přemýšlet do budoucna a na kreditním skóre pracovat ještě dlouho před podáním žádosti o důležitou půjčku.
Jak pozitivně ovlivnit svou kredibilitu?
Abyste si vytvořili a udrželi pozitivní kreditní skóre, není potřeba dělat nic nadstandardního. Stačí se chovat finančně gramotně a zodpovědně a stejným způsobem také operovat s finančními nástroji.
Uvádí se, že až 35 % z vypočítávané hodnoty kredibility tvoří fakt, že dlužník své pohledávky v minulosti splácel včas a v dohodnuté výši. Kromě toho vám ale můžeme doporučit i několik dalších tipů:
-
-
Pozor na časté nebankovní půjčky
Mezi nežádoucí chování, které může kredibilitu snižovat, patří časté nebankovní půjčky. Nemusíte se jich vzdávat úplně, koneckonců jde o finanční produkt, díky němuž věřitel získává další představu o vašem úvěrovém chování. Jsou ale lidé, kterým nebankovní půjčka na účet přistane každý druhý měsíc, protože jednoduše nevyjdou s výplatou. To ale působí nezodpovědně a snižuje jejich kredibilitu.
-
Nevyužívané úvěrové služby raději zrušte
Divili byste se, kolik lidí má v rámci svého běžného bankovního účtu také nastavenou možnost kontokorentu. I když ho nevyužíváte, může být pro kreditní skóre negativním faktorem. Totéž platí i pro kreditní karty, které byste taktéž měli zrušit, pokud je nepoužíváte. V obou případech jde totiž o druh krátkodobého úvěru.
-
Společný bankovní účet může dělat neplechu
Problémem může být i společný účet manželů či partnerů. Pokud je totiž jeden z disponentů bankovního účtu málo kredibilní, snižuje to šanci na uspokojivé kreditní skóre také druhému člověku. Je-li toto i váš případ a chystáte se v budoucnu žádat o půjčku psanou pouze na vás, založte si co nejdříve separátní bankovní účet.
-
Zodpovědná úvěrová morálka je základ
Při cestě za vysokým kreditním skóre byste také měli zapomenout na nejrůznější úlevy a změny v rámci vašich dluhů a pohledávek. Nejžádanějším klientem je jednoduše ten, který splácí tak, jak má. To znamená včas, pravidelně a ve výši, na které se s bankou dohodl. Vaše jméno v rámci úvěrové historie může poměrně značně pokazit i obyčejná žádost o odložení splátek.
-
Mějte úvěrovou historii
Aby měl bankovní či nebankovní věřitel možnost vaše kreditní skóre vůbec posoudit, musí logicky mít z čeho. Z toho důvodu jsou na tom při žádosti o úvěr ti, kteří si nikdy žádnou půjčku nevzali, často hůře než lidé, kteří měli v průběhu splácení pohledávek nějaké menší problémy.
Proč bych měl záměrně budovat své kreditní skóre?
Pokud se vám povede dostat své kreditní skóre na vysokou úroveň, můžete se často těšit na mnohé benefity. Bankovní i nebankovní společnosti se vám dokonce samy mohou ozývat s finančními produkty s až neuvěřitelně výhodnými podmínkami. A to jednoduše proto, že jste díky své dlouhodobé schopnosti hladce splácet půjčky zcela důvěryhodným dlužníkem, a tedy klientem snů každého věřitele. Předmětem nabízených výhod často bývá kupříkladu krátkodobá půjčka ve výši pouhých několika tisíc korun s nevídaně nízkou úrokovou sazbou.
Lidé s vysokým kreditním skóre ale mnohdy dostávají nabídky i na kreditní karty s vysokoprocentním cashbackem. Ten funguje tak, že se vám na kartu vrací dohodnuté procento z nákupu. Některé finanční instituce nabízejí cashback jen při nákupu u vybraných partnerských obchodníků. U jiných kreditních karet se tato výhoda uplatňuje při každé transakci nebo pouze při určitém typu platby.
Vysoká kredibilita vám otevírá dveře k dalším výhodám
Benefity plynoucí z vysoké hodnoty kreditního skóre ale rozhodně nekončí nízkou úrokovou sazbou půjček, cashbackem nebo jiným extra výhodným finančním produktem. Vykoledovat si můžete i hotovost, což je všeobecně nejoblíbenější bonus. Zejména v zahraničí pak mají lidé s vysokým kreditním skóre už dlouhá léta možnost výběru nejrůznějších služeb za používání konkrétní kreditní karty.
Většinou to funguje tak, že věřitel za kredibilním klientem přijde s určitou podmínkou. Například, že musí během měsíce kreditní kartou zaplatit určitou částku. A pokud dojde ke splnění dohodnuté podmínky, může si klient vybrat z několika možností služeb. Klasicky jde o nabídky letenek nebo pobytů v hotelech zdarma. Někdy je ale možné získat i slevu na zdravotní zákroky, které jsou jinak v dané zemi zpoplatněné.