Pokud jste nespokojeni s tím, že vám na bankovních účtech vaše úspory leží ladem a ztrácejí hodnotu kvůli inflaci, možná byste mohli zvážit možnost pustit se do investování. Investování nemusí být tak složité, jak může na první pohled vypadat. I přesto je však třeba pamatovat na to, že vaše úspory jsou výsledkem vaší odvedené práce, a proto byste se měli vyhnout skákání do rizika investic po hlavě. V tomto článku se podělíme o tipy, jak na to.
Udělejte si přehled ve vašich cílech
Zamyslete se nad odpověďmi na několik zásadních otázek. Na co vlastně zhodnocené finance chcete využít? Proč opravdu chcete začít investovat? Co od investování očekáváte? Vaše odpovědi totiž ovlivní, který typ investování je pro vás ten pravý. Je však důležité zmínit, že investování je spíše prostředkem, který nám pomáhá dosahovat dlouhodobé finanční a materiální cíle, nikoliv způsob, jak rychle přijít k bohatství.
Zorientujte se ve vašich financích
Nejprve si zjistěte výši vašich měsíčních příjmů – pokud vaše příjmy kolísají, je pro investování lepší počítat s menší částkou. Například spotřebitelský úvěr vám může pomoci finančně dosáhnout na možnost investovat. Dále si také zaznamenejte své měsíční výdaje a rozdělte je do tří kategorií. První jsou fixní položky, které jsou každý měsíc stejné (patří sem například nájem). Poté se zaměřte na ty variabilní, jejichž výše se mění, avšak nelze se jim úplně vyhnout (příkladem jsou částky utracené za jídlo či oblečení). Poslední kategorií jsou výdaje volné, které nejsou úplně nezbytné a jejichž účelem je zábava, odpočinek nebo potěšení (třeba výlety apod.).
Dalším krokem je si vytvořené seznamy důkladně projít, podle vašich preferencí optimalizovat a nakonec stanovit množství financí, které můžete dát každý měsíc stranou. Ještě před začátkem investování je však využijte na vybudování finanční rezervy. Ta pokryje neočekávané výdaje, a vy tak předejdete tomu, že byste museli čerpat finance ze svých investic, protože to by se vám nemuselo vyplatit.
Vyplatí se investovat menší částky?
Určitě, a obzvláště pokud se jedná o dlouhodobou investici – ta se může totiž během delšího období i znásobit. Ve většině případů vyjde lépe, pokud začnete dříve s investováním menších částek než později s částkami většími.
Jaká jsou rizika?
Hodnoty investic občas kolísají, trhy mohou padat a společnosti mohou časem zaniknout. Výhodou dlouhodobého investování je to, že trhy obvykle dlouhodobě rostou. Důležité je své investice diverzifikovat, tedy nedělat jednu velkou investici, ale raději více menších – toto vám pomůže přečkat i horší časy. Také zvažte, zda preferujete investice s nižší mírou rizika, ale také nízkým zhodnocením, či ty rizikovější, které mají větší možné zhodnocení.