Půjčka bez registru se může zdát jako ideální půjčka, kterou je možné poskytnout komukoliv. Dříve ji opravdu lidé hojně vyhledávali a poskytovatelé nabízeli. V dnešní době se už ale ze zákona nevyskytuje. Existuje nějaká její alternativa?
Proč se půjčka bez registru neposkytuje?
Půjčka bez registru, jak nám název napovídá, byl úvěrový produkt, během jehož schvalování poskytovatel nenahlížel do registrů dlužníků. Samozřejmě pro klienty, kteří měli negativní zápisy, to bylo velmi výhodné. Zároveň tento postup s sebou nesl mnoho rizik.
To, že se poskytovatelé půjček dívají do registrů dlužníků, není proto, že by se snažili najít co nejvíce vašich vroubků, aby vám půjčku nemuseli poskytnout. Jde o kontrolu vaší finanční situace a důvěryhodnosti, tedy zda budete schopni novou půjčku řádně splácet. Je to tedy ochrana jak vás, tak i poskytovatele. Protože pokud vy nebudete schopni platit splátky, budou vám naskakovat zbytečné poplatky a poskytovatel bude přicházet o své peníze.
A čím více naskakovaly poplatky a sankce, tím více se klienti propadali do dluhové pasti. A aby se z ní dostali, vzali si nový úvěr na zaplacení toho předešlého. A takto to šlo pořád dokola.
Reforma a změna v poskytování úvěrů
V roce 2016 proběhla reforma zákona o spotřebitelském úvěru a začaly se dít velké změny. Od této doby mohou úvěrové produkty poskytovat pouze vlastníci licence od České národní banky. Také existují určitá pravidla, kterých se poskytovatelé musí držet. A jednou z podmínek je právě kontrola registrů dlužníků. Riziko pádu do dluhové pasti se tak snižuje.
Navíc existuje také dluhové poradenství pro lidi, kteří neví, jak ze svých dluhů ven. Porada s nimi je rozhodně lepší variantou než zkoušet získat pochybnou půjčku bez nahlížení do registrů.
Jiné alternativy
Půjčku bez registru již tedy neseženete, a pokud ano, s největší pravděpodobností se bude jednat o ne příliš spolehlivou společnost a musíte být velmi opatrní.
Na druhou stranu existují společnosti, které jsou ve svých kontrolách mírnější i přesto, že kontrolují registry. Jedná se o nebankovní společnosti s licenci na poskytování úvěrů od ČNB, stejně jako mají banky.
Na rozdíl od bank však nemají tak přísné podmínky pro poskytování úvěrů a jejich vyřízení také trvá mnohem kratší dobu. Neposkytují ale tak veliké částky jako banky. Poskytované sumy se pohybují v řádu tisíců až desetitisíců. Představují tak rychlou záchranu při nečekaných výdajích.