Život v páru znamená nejen řešení běžných denních záležitostí, ale také společnou péči o finance. Stabilní zázemí je rozhodně jedním z faktorů, které mohou vašemu vztahu pomoci překonávat překážky všedního života. Páry, které spravují své finance dohromady, společně i rostou. Pro udržení zdravého vztahu je proto nezbytné, abyste se o vaše finanční záležitosti zajímali oba.
Společná péče o finance
Existují tři hlavní způsoby, jak může pár hospodařit se svými financemi. Samostatně, společně nebo kombinovat samostatný a společný účet. Kterou možnost zvolíte, je pochopitelně jen na vás dvou. Žádná z těchto možností není méně či více dobrá nebo špatná. Rovněž je nutné podotknout také to, že neexistuje nic jako „jednoznačně správné hospodaření s penězi v páru“. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat jinému. Je proto důležité, abyste si společně našli cestu, která bude vyhovovat vám oběma.
Můžete například najít oblasti, ve kterých se cítíte sebejistě a rádi o ně budete pečovat. Ale v jiných budete zase muset dosáhnout kompromisu, jelikož váš protějšek bude mít na některé věci jiný názor. Než se však do vzájemných nastavování jakýchkoliv finančních modelů pustíte, hodně s partnerem/partnerkou diskutujte a snažte se navzájem pochopit přístup a postoj k penězům. To vám i pomůže odkrýt oblasti, ve kterých jste na jiné názorové vlně. Můžete tak odhalit případné potenciální problémy dříve, než nastanou.
Pravidla hospodaření s penězi
Pokud budete mít společný účet, budete oba dva zodpovědní za případné dluhy nebo přečerpání účtu. Je proto naprosto nezbytné, abyste si vzájemně věřili. Stejně tak musíte přesně vědět, jak na tom váš protějšek po finanční stránce je. Zda nemá žádné dluhy, nebo pokud nějaké úvěry či kreditní karty má, zda je poctivě splácí. V takovém případě vám může situaci pomoci vyřešit třeba i úrokově výhodná krátkodobá půjčka, kterou splatíte všechny nebo většinu stávajících dluhů a společně se pak postaráte i o splacení této společné jedné půjčky. Je však nutné si dobře propočítat, jestli toto konsolidování vyplatí.
Ostatně, ať už o úvěrech, nebo naspořených penězích, mluvte otevřeně. Nesnažte se před svým protějškem nic tajit. Každý z partnerů má právo vědět, v jakém finančním stavu se nachází ten, se kým žije pod jednou střechou. Upřímnost a důvěra jsou nedílnou součástí každého vztahu. Cokoliv tajit je nefér jednání. Zvlášť v oblasti financí.
Stejně důležité je pak hovořit také o svých finančních cílech. Chcete naspořit nějaké peníze? Toužíte cestovat nebo si třeba koupit dům či nové auto? Promluvte si o svých plánech se svým partnerem/partnerkou. Díky tomu pak můžete tyto plány uskutečnit rychleji a společně.
Oddělený nebo společný účet?
Upřímnost v oblasti financí je pro zdravý vztah přímo nezbytná. Spravovat své peníze můžete prostřednictvím zcela samostatného nebo společného účtu. Případně prostřednictvím kombinace obou variant.
Oddělené účty pomáhají vyhnout se hádkám, jelikož váš protějšek nevidí na vaše příjmy ani výdaje. Vyžaduje to však více plánování a také obrovskou dávku důvěry.
Společný účet zase umožní sestavování rodinného rozpočtu. Může však vést k dalším konfliktům, pokud se partneři neumí na všem domluvit.
A kombinace společného a soukromého účtu umožní sledovat společné výdaje a zároveň minimalizuje konflikty ohledně financí.
Rozhodně vždy myslete na to, že o finančních záležitostech musí vědět oba v páru. Vše proto plánujte a pravidelně komunikujte. Nic vás pak nepřekvapí. A při rozhodování o výdajích myslete vždy na svého partnera. Pokud by jeden z páru příliš mnoho utrácel, druhý by na to doplácel. A to je cesta, která rozhodně nikam nevede.
Založení společného účtu
Je na vás, jak budete s financemi hospodařit. Finanční experti však doporučují založení společného účtu pro správu společných výdajů. To znamená, že to bude účet, kam budete oba posílat každý měsíc peníze na pravidelné výdaje na domácnost, nájem či hypotéku, zaplacení energií, vody a také na potraviny. To vám usnadní sledovat výdaje, které každý měsíc společně máte.
Budete-li si potřebovat nějaké peníze půjčit, pak to můžete udělat prostřednictvím tohoto společného účtu. Následně pak budete finanční produkt (úvěr, hypotéka, krátkodobá půjčka, kreditní karta…) splácet společně.
Pokud na účtu nebudete mít nastavené trvalé příkazy, měli byste se také domluvit, kdo o tento účet a o případné platby bude pečovat. Tedy kdo zajistí, že peníze každý měsíc odejdou tam, kam mají. Rovněž tím minimalizujete opožděné nebo zapomenuté platby.
Na druhou stranu je nutné, abyste k účtu měli oba dva přístup a pravidelně na tento účet chodili a kontrolovali jej. Tím zajistíte, že budete mít přehled o společných financích a budete si moci vše kontrolovat a hlídat.
Mějte o financích přehled
I přes společný účet byste měli mít povědomí, jak protějšek nakládá s penězi, které mu zůstanou. Zkuste si společně nastavit jakési „limity útraty“. Tedy pokud by jeden z vás chtěl koupit cokoliv dražšího, nad určitou částku, bude muset mít souhlas druhého partnera.
Dohodněte se předem, jak velkou nezávislost budete oba mít a co hodláte ještě tolerovat. Budete-li mít jasná pravidla, vyhnete se do budoucna případným neshodám. Nastavte si i pravidla, podle kterých bude jasné případné zadlužování se. Ať už jsou to úvěry, půjčka ihned nebo jen nějaká krátkodobá výpůjčka třeba od kolegy z práce, měl by o tom váš protějšek vždy vědět.
Chcete ušetřit? Žijte z jednoho příjmu
Zajímavou možností partnerské péče o finance je i netradiční spoření. Jestliže vyděláváte oba, pak se pokuste jeden celý plat dávat bokem. Například na spořící účet. A žijte jen z jednoho příjmu. Peníze druhého partnera se mohou zhodnocovat do doby, než je budete potřebovat k nějakému účelu využít. Ať už jde o dražší nákup, základ pro vlastní bydlení nebo například pro situaci, kdy se dostanete do finančních problémů. Díky této metodě budete mít poměrně snadno našetřeno.
Jde však o postup, který není vhodný pro každého.