Máte peníze uložené doma pod polštářem, nebo jste nadšení do všech inovací a nových aplikací, které dnešní svět nabízí? Kdo chce držet krok s dobou, musí chtě nechtě alespoň trochu nové trendy sledovat. Pojďme se na to společně podívat!
Úsporám v polštáři už odzvonilo
Veškeré peníze pěkně pohromadě doma má dnes nejspíš už jen málokdo. Není to totiž vůbec jednoduché – výplata chodí elektronicky na účet, v některých obchodech je platba kartou dokonce jednodušší, v některých zemích, především těch asijských, mnohdy dokonce jinak než elektronicky už ani nezaplatíte.
Současná generace už bere bankovní účty vedené online jako samozřejmost. Všechno je mnohem jednodušší, když můžete své finance řídit z pohodlí domova nebo kanceláře a máte o nich dokonalý přehled. Snad všechny banky už dnes nabízejí vedení základního účtu zcela zdarma, a to včetně příchozích i odchozích plateb.
Ve správě našich financí nám dnes pomáhá řada finančních nástrojů. Co to vlastně je? A s jakými finančními nástroji (neboli instrumenty) můžeme pracovat, abychom si usnadnili život?
Finanční nástroje – co to vlastně je?
S finančními nástroji (známými také jako finanční instrumenty) se setkáte, jakmile byť jen drobátko vplujete do světa financí a finančních trhů. Pro začátek si tyto nástroje můžeme rozdělit na dvě hlavní velké skupiny: první, která je snadno použitelná i pro naprosté laiky, a druhá, která vyžaduje další znalosti a vědomosti. My se dnes podíváme na zoubek té první variantě.
Mezi snad nejznámější finanční nástroje patří a nejspíš vždycky patřily nejrůznější úvěry a půjčky. Může jít o půjčky bankovní, ale také o úvěry typu půjčka ihned nebo třeba půjčka od přátel či rodiny. Jak už tomu bývá, každá z těchto variant má svá pro i proti; musíme ovšem zdůraznit, že jde-li o půjčku osobní a není životně důležitá, je dobré si několikrát promyslet, jestli ji opravdu potřebujete. Bez myšlenek zatížených obavou o splácení půjčky nebo dokonce půjček se žije mnohem lépe.
Další do řady jsou bezpochyby finanční nástroje, které souvisejí s investováním. Sem spadají akcie a dluhopisy, ale také všemožné nové možnosti v investování, které vás už určitě oslovily, pokud se o svět investic zajímáte. Tady bychom měli zmínit například kryptoměny. Patří sem ale také akcie, což je de facto vlastnický podíl – jakmile je na burze zakoupíte, stáváte se vlastně spoluvlastníkem a máte nárok na výplatu dividend, pokud je daná společnost vyplácí. Dluhopisy jsou cenné papíry, které vám slibují daný obnos, až nadejde předem stanovený čas – odtud samotný název, jde vlastně o dluhový cenný papír.
Ať už se rozhodnete pro investice jakéhokoli typu, myslete na to, že zdravé a stabilní portfolio by mělo být dobře diverzifikované, aby vás potom nezaskočil nějaký nenadálý vývoj v jedné z oblastí.
Finanční nástroje a Evropská unie
Pokud jste se doposud domnívali, že fondy Evropské unie nabízejí pouze dotaze, vězte, že tomu tak není.
Disponují také finančními nástroji, které umožňují získat podporu přímo z evropského rozpočtu projektům, které jsou nadějné a ekonomicky životaschopné, ale potřebují finanční injekci do začátku. Ve srovnání s dotacemi jsou paradoxně výhodnější – je s nimi méně papírování a celkově je celé vyřízení žádosti jednodušší.
Finanční nástroje jsou výhodné i pro samotnou Evropskou unii – zjednodušeně řečeno jí umožní použité finanční prostředky využít znovu a podpořit díky tomu větší množství projektů. Dotace jsou totiž nevratný grant, který žadatel získá po splnění všech (mnohdy velmi přísných) podmínek. Finanční nástroje jsou oproti tomu vratné (také ovšem musejí být využité na předem stanovený účel) a peníze tak mohou sloužit užitečným a potřebným projektům stále dokola.
Nespornou výhodou finančních nástrojů je jejich dlouhodobost a větší stabilita. Na rozdíl od dotace můžete půjčku získat už v řádech týdnů. Nesmíme opomenout ani fakt, že v případě dotací je často nutné projekt všelijak ohýbat a přizpůsobovat předem vypsaným pravidlům pro získání dotace (a nezřídka čekat velmi dlouhou dobu, zda vám bude dotace vůbec po všech těch peripetiích přiznaná).
Zato díky finančním nástrojům můžete představit projekt přímo vám na míru a usilovat o zvýhodněné financování s hotovým návrhem, o kterém jste přesvědčení, že má reálnou šanci uspět a posléze generovat zisky sám.
Projekty podporované formou finančních nástrojů bývají často životaschopnější – jednoduše jsou schopné si na sebe vydělat a nedochází k umělému navyšování nákladů na celý projekt, který častokrát nevede ke kýženému výsledku a jen v sobě utápí další případné dotace. Typickým příkladem jsou luxusní penziony, v nichž sice peníze zmizí, ale zisk z nich je ve srovnání s výší dotace minimální.
Zajímat se, či se nezajímat?
Pokud jste podnikatel a stále váháte, jestli „do toho jít“, tedy požádat o pomoc s financováním, je důležité si říct, že z finančních nástrojů rozhodně nemusíte mít přehnaný strach. Ne náhodou jsou velmi oblíbené právě u menších a začínajících podnikatelů, ale také menších obcí nebo dokonce u projektů v oblasti výzkumu – všechny tyto subjekty hůře dosáhnou na dotace, ale po „nastartování“ jde o projekty velmi životaschopné a byla by škoda je nepodpořit.
Než se do samotné žádosti pustíte, pečlivě si zjistěte všechny podmínky a neopomeňte důkladně propočítat své možnosti a vyhlídky. Pokud si ale jste jistí a svému projektu věříte, není na co čekat – hrdě do toho!