Půjčka bez registru

Jaké jsou důležité aspekty výběru poskytovatele půjčky a na co si dát pozor?

„Potřebuji půjčku.“ Věta, která nám rezonuje v hlavě v okamžiku, kdy nám došly veškeré dostupné zdroje a uvědomili jsme si, že do další výplaty je daleko. Jenže na koho se obrátit a jakým způsobem se podívat po vhodném poskytovateli půjčky, který by nám pomohl, ale zároveň nás nenapálil?

Spolehlivost na prvním místě

Na prvním místě při výběru poskytovatele rozhodně stojí jeho důvěryhodnost. Podívejte se, jak dlouho už působí na trhu a jaké má recenze od jiných zákazníků. Zároveň si také ověřte jeho licenci ČNB.

Na našem trhu působí dvě skupiny subjektů, u kterých lze půjčku sjednat. A to bankovní a nebankovní společnosti. Dále jsou tu také zprostředkovatelé, kteří mají smlouvu s jednotlivými společnostmi a jsou potom pouhým prostředníkem.

Pozor bychom si měli dát na internetové srovnávače, které jsou sice schopné porovnat jednotlivé nabídky, ale zároveň se snaží upoutat pozornost, abychom si vybrali právě je. Většinou pak nabízí zdánlivě výhodnější podmínky nebo bonus za zprostředkování. Ten je sice v danou chvíli pro spotřebitele lákavý, ale v konečném důsledku může být velmi nevýhodný.

Na obrázku předává obchodník smlouvu a pero ženě k podpisu

Pozor na půjčky, které jsou „bez podmínek“

Půjčka bez registru je produkt, na který bychom si měli dát velký pozor. Zdánlivou výhodou u této půjčky je to, že poskytovatel nenahlíží do registru dlužníků a není třeba prokázání příjmů. Poskytovatel také obvykle není tak přísný co se týká potřebných dokumentů. Peníze se k vám tak dostanou velmi rychle.

Na druhou stranu ne vždy jsou sjednané podmínky naprosto zřejmé a bez kliček. Může se stát, že se dlužník zaváže ke splátkám, které nejsou jen jednou měsíčně, ale třeba jednou týdně. Případně se RPSN vyšplhá tak vysoko, že se nakonec půjčka od dané společnosti vůbec nevyplatí. A v neposlední řadě mohou na klienta čekat opravdu likvidační sankce například za zpoždění se splátkou.

Poznejte své výchozí podmínky

Při zvažování půjčky je důležité si nejprve pročíst podmínky, které daná společnost nabízí, a ujistit se, zda splňujete všechny požadavky pro získání úvěru. Patří sem věk, příjem, zaměstnání, kreditní historie a zápisy v registrech dlužníků.

Zkontrolujte také své možnosti, jak dlouho můžete půjčku splácet a zda jsou podmínky půjčky přizpůsobitelné vašim potřebám. Nejprve se zamyslete, kolik peněz vlastně v danou chvíli potřebujete a na jak dlouho si je chcete půjčit, resp. kolik můžete měsíčně splácet. Přemýšlejte nad tím, zda je váš příjem pravidelný a vy budete moct jednotlivé splátky platit včas a bez problémů.

Úroková sazba, RPSN a poplatky za sjednání

Dostáváme se k porovnání nabídek od jednotlivých poskytovatelů. K tomu právě slouží buď finanční poradce nebo internetový srovnávač. Na místě je porovnat úrokové sazby, které mohou zdánlivě být tím nejdůležitějším. Ovšem opravdu jen zdánlivě. Kromě ní se zaměřte také na RPSN, která zahrnuje veškeré poplatky s půjčkou spojené, včetně již zmíněných úroků.

Dále si pohlídejte také poplatky, které mohou souviset se sjednáním úvěru. Někteří poskytovatelé totiž účtují například poplatky za posouzení žádosti o půjčku, za vedení půjčky, za předčasné splacení a další. Tyto poplatky mohou být vysoké a mohou výrazně zvýšit náklady na půjčku, proto by měly být dalším z rozhodujících faktorů při výběru společnosti.

Půjčka bez registru, kterou můžeme považovat za velmi rychlý způsob získání nezbytných prostředků, je dobrým příkladem toho, kdy se s lákavou reklamou nese celá řada poplatků. Ty se mohou projevit i třeba až po sjednání smlouvy nebo v době, kdy budete potřebovat změnu splátkového kalendáře.

Nabízí poskytovatel i další bonusy?

Při porovnávání nabídek také zvažte výhody, které by mohly vyplývat ze sjednaného úvěru u toho či onoho poskytovatele. Podívejte se na jeho dostupnost. Má ve vašem okolí nějaké kanceláře či zástupce? Dá se s ním jednat i osobně, nebo jen prostřednictvím online světa? Tyto kroky mohou být velmi významné nejen při sjednávání půjčky – to lze většinou zprostředkovat i online, ale především v okamžiku, kdy se objeví nějaké nejasnosti či problémy.

Zároveň se podívejte na úroveň zákaznické podpory dané společnosti. Dále je dobrou vizitkou společnosti, pokud nabízí online či mobilní aplikace pro správu půjčky, případně další nabídku služeb, které si můžete k nově zřízenému úvěru sjednat.

Na obrázku jsou předávány bankovky z ruky do ruky

Kontrola smlouvy do všech jejích zákoutí

Ne každý plně porozumí všem náležitostem smlouvy mezi poskytovatelem úvěru a žadatelem. V případě, že máte jakékoliv pochybnosti nebo něčemu nerozumíte, je na místě si smlouvu nechat zkontrolovat právníkem. Tento krok sice získání půjčky o nějaký čas oddálí, ale v konečném důsledku může žadateli ušetřit peníze.

Problémy se splácením, kterým je radno se vyhnout

Klíčovým faktorem, který byste měli při výběru poskytovatele zvážit, je jeho postoj k problémům se splácením. Nečekané výdaje a okolnosti totiž bohužel mohou nastat u kohokoliv. Je proto na místě pořádně pročíst podmínky a postupy společnosti pro případ, že nebudete moct pravidelné splátky platit.

Někteří poskytovatelé půjček nabízejí pro tento případ pojištění schopnosti splácet. Zvažte, jaké jsou důsledky, pokud nedojde k včasnému splacení půjčky, a jaký je postup vymáhání pohledávky. K vymáhání pohledávek totiž může dojít i v případě nesplácení krátkodobého úvěru, jako je třeba půjčka na účet.

I proto je na místě zvážit, zda opravdu nutně potřebujete využít úvěr, a pokud ano, v jaké výši a s jakou měsíční splátkou.

Call Now Button