Pokud jste si již někdy brali půjčku, jistě jste se setkali s ověřením bonity. Podílí se na ní mnoho faktorů, jako je věk, počet členů v domácnosti či výše příjmů a výdajů. Nejzásadnější je však vaše finanční minulost, kterou společnost vyčte z registrů dlužníků. Jak se vyvarovat negativních zápisů v těchto registrech?
Co jsou registry dlužníků?
Registr dlužníků je obrovská databáze, v níž je zapsaná finanční minulost a současnost lidí, kteří využili nebo využívají peněžních služeb. Přístup do něj má každá instituce poskytující úvěry. Vyčte zde důležité informace, díky kterým si následně může vytvořit obrázek o žadateli. Zároveň do něj záznamy také vkládá, jak pozitivní, tak i negativní.
Kdy záznam vzniká? Vždy, když uzavřete půjčku. Jestli bude záznam kladný či záporný, záleží čistě na vás. Důležité je zmínit i to, že některé společnosti zapíšou i neschválenou žádost, aby daly vědět, že daná osoba se již snažila půjčku získat.
Jak se vyhnout negativním záznamům?
Abyste mohli čerpat úvěrové produkty finančních společností, je důležité o svou bonitu pečovat. A jak tedy na to?
Snažte se vždy hradit všechny závazky včas. Nezapomínejte přitom, že bankovní převod se neuskuteční o víkendu či ve státní svátek, a je proto lepší odeslat ho několik dní před termínem. Pokud máte problém se zapomínáním, můžete si nastavit trvalý příkaz, který tento problém vyřeší.
Pokud se dostanete do finančních problémů a víte, že nebudete moct splácet, ihned kontaktujte poskytovatele svého úvěru a o celé situaci ho informujte. Domluvit si můžete odklad nebo snížení splátek. Společnost o této skutečnosti možná záznam vytvoří, nicméně bude méně poškozující než záznam o nesplácení.
Pokud budete o svoji bonitu pečovat, můžete získat různé výhody, jako je třeba nízký úrok.
Pozor na nekalé jednání
Na finančním trhu se vyskytuje i tzv. půjčka bez registru, o kterou projevují zájem klienti se škraloupem v registrech. Vědí, že jiná společnost by jim peníze nepůjčila. Nicméně tento úvěr poskytují společnosti bez licence. Kontrola registrů při schvalování žádosti o půjčku je totiž stanovena zákonem. Žádný poskytovatel tedy nesmí legálně půjčku bez nahlížení do registru nabízet. Dávejte si tedy pozor, abyste se nedostali do ještě větších problémů.