S postupem času se stále populárnějšími stávají bezhotovostní úvěry. Často lze úvěr sjednat online a peníze převést rovnou na účet. Cesta k úvěru je proto velmi snadná. Zkomplikovat nám ji ale může nízká bonita, kvůli které nám poskytovatel úvěr neschválí. Jak je to s ověřováním úvěruschopnosti zájemce o bezhotovostní půjčku?
Prověření bonity je povinností věřitele
Každý poskytovatel úvěrů musí bonitu žadatelů prověřovat, tuto povinnost mu uděluje zákon o spotřebitelském úvěru. Jestliže tak neučiní, jedná tedy protizákonně. Poskytovatel díky důkladnému ověřování předchází komplikacím jako je pozdní splácení závazku či jeho nesplacení.
Pokud by bonitě nevěnoval pozornost, do potíží by se dostal jak klient, tak on sám. Je tedy i v zájmu klienta poskytovat vždy pravdivé informace, které k důsledné kontrole dopomohou. A o jaké informace se vlastně jedná?
Co bude společnost zajímat?
Na bonitě se podepisuje mnoho faktorů. O některých, jako je náš věk, výše příjmů a výdajů, pracovní poměr či počet členů v domácnosti, informujeme společnost my. K dalším si najde cestu sama. Sem patří zejména záznamy v registrech dlužníků, v nichž je zapsaná naše finanční minulost. A to jak naše přešlapy, tak i úspěchy.
Banka či nebankovní společnost z registru vyčte, jaké jste měli kdy půjčky a jak poctivě jste je spláceli. Pokud jste tedy měli dříve problémy se splácením, poskytovatel to zjistí. Tato informace pak může mít za následek právě neschválenou žádost.
Každá společnost je jinak náročná
Půjčka na účet je rozšířeným produktem. Na finančním trhu se můžeme setkat s mnoha variantami. Bezhotovostní půjčku nabízejí jak bankovní, tak i nebankovní společnosti, které se od sebe v mnohém liší. Často právě i v ověřování bonity. Může se tak lehce stát, že jedna instituce vám půjčku schválí, ale u druhé s žádostí nepochodíte.
Nižší nároky na úvěruschopnost mají obvykle nebankovní společnosti, a proto jsou jejich produkty dostupné pro širší okruh lidí. Nikdy by však nemělo dojít k úplnému vynechání kontroly bonity. Ano, společnost může nad některými z vašich škraloupů přivřít oči nebo mu vůbec nevěnovat pozornost, ale jen v určitých mezích.
Jak získat půjčku, když mám nízkou bonitu?
Jestliže máte potíže s bonitou, navýšíte ji zejména snížením svých výdajů a zvýšením příjmů. Zkuste se poohlédnout, zda nemáte možnost lepšího výdělku nebo brigády navíc. Snažte se také šetřit. Jestliže jsou vaším problémem záznamy v registrech, zajímejte se, jestli je již nelze smazat.
Pokud peníze opravdu potřebujete, v neposlední řadě je také dobré vyzkoušet zažádat o úvěr u více společností. Co není akceptovatelné pro jednoho poskytovatele, může být normou u jiného.