Úvěry jsou skvělým způsobem, jak vyřešit nepříjemnou finanční situaci. Do problému se splácením se však můžete dostat nejen u dlouhodobých půjček. K vymáhání pohledávek může dojít i v případě nesplácení krátkodobého úvěru.
Kdy dojde k vymáhání pohledávek?
S vymáháním se ve finančním světě setkáte v případě, že máte na svém kontě nesplácený dluh. Do problémů se tak můžete dostat s jakoukoliv půjčkou.
I půjčka na účet, kterou máte splatit během pár měsíců nebo let, vás může nadměrně zatížit. Vy se tak můžete dostat do bodu, kdy nebudete mít na splátky. S nezaplacenou splátkou pak rostou poplatky, roztáčí se kolotoč dluhové pasti a na řadu přichází vymáhání.
Jak probíhá vymáhání pohledávek?
Úplně prvním krokem, který nastává v případě nezaplacených splátek, je zaslání upomínky. Ta ve většině případů nijak nepoškodí vztah s obchodním parterem.
V případě, že upomínka nesplnila svůj účel, přechází věřitel k předžalobní výzvě. Pokud je i ta neúspěšná, přistoupí k samotnému vymáhání.
U vymáhání tedy rozlišujeme dva typy:
- Mimosoudní vymáhání
Během něj posílá věřitel dlužníkovi upomínky a žádá o uhrazení dluhu. Pokud je mimosoudní vymáhání neúspěšné, přechází žadatel k soudnímu vymáhání. - Soudní vymáhání
Jak již z názvu vyplývá, společnost, které dlužíte, podá žalobu na zaplacení dluhu k obecnímu soudu dle místa bydliště dlužníka.
Co se děje, když ani poté dluh nesplatíte?
Když věřiteli nesplatíte dluh ani po soudním řízení, které vyhrál, může začít vymáhat pohledávku prostřednictvím exekutora. V těchto případech podá věřitel, kterému dlužíte peníze, návrh na nařízení exekuce.
Jak vymáhání předejít?
V případě, že se vám již dluh podařilo vytvořit, nezbývá než najít cestu, jak jej splatit.
Pokud chcete problémům se splácením předcházet, doporučujeme především správné rozvržení splátek na základě důkladné analýzy vašich příjmů a výdajů.