Pokud se rozhodneme zažádat o půjčku, bankovní i nebankovní instituce bude zajímat naše úvěruschopnost. Ta se z části odvozuje od naší finanční historie. Poskytovatel posuzuje, jestli jsme minulé finanční produkty řádně splatili či zda jsme neměli potíže s komunikací se společností v případě potřeby. V neposlední řadě zkoumá, jak jsme si vedli v úhradě měsíčního závazku.
Jestliže poskytovatel vyhodnotí nějaké naše jednání za problémové, šance na získání půjčky výrazně klesá. V tomto článku si objasníme, co pro nás bude znamenat pozdní splácení rychlé půjčky při žádosti o další úvěr.
Co se stane, když půjčku ihned splácím pozdě?
Jestliže své závazky neodvádíte ve správný čas, finanční instituce vytvoří záznam v registru. K této informaci se potom dostane každý poskytovatel, u kterého v budoucnu budete žádat o výpůjčku. Tímto způsobem mezi sebou společnosti komunikují, a předávají si tak důležité informace o klientovi.
Některé společnosti, zejména nebankovní, po vás za pozdní splácení mohou chtít zaplatit poplatek navíc. Zajímat o jeho výši byste se měli již při žádosti.
Jak se pozdní splácení promítne do budoucího čerpání úvěrů?
Jestliže jednorázově neuhradíte splátku včas, ať už ze zapomnění, nebo kvůli těžší finanční situaci, nehruťte se. Finanční instituce zajímají zejména opakované prohřešky. V takových případech pak často úvěr poskytnou za horších podmínek (vysoký úrok a další poplatky) nebo vám žádost zcela zamítnou.
Každý jednotlivý poskytovatel však přisuzuje potížím se splácením jinou váhu. Jestliže peníze opravdu potřebujete, zkuste o úvěr zažádat u jiné společnosti. Nižší nároky na bonitu klienta mají zpravidla nebankovní společnosti. Půjčka ihned od „nebanky“ by tak pro vás mohla být vhodnou možností. Musíte však počítat s tím, že vás úvěr vyjde dráž. Nižší úvěruschopnost u klienta je pro finanční instituci riziková, což se odrazí i na výši přeplatku. Chyby z minulosti už nevrátíte zpět, je však potřeba se z nich poučit.
Pozdnímu splácení se snažte vyhnout
Aby byl průběh vaší půjčky bezproblémový, zvažte ještě před žádostí, jestli dokážete pravidelně každý měsíc odvádět potřebný obnos peněz na splátku. Zhodnoťte své příjmy a výdaje a půjčte si jen tolik, na kolik máte. Raději si rozložte splácení půjčky do delšího časového úseku, a měsíčně tak plaťte méně.
Někteří z nás nemají takové nesnáze s nesplácením kvůli nedostatku peněz, ale z důvodu zapomnění. V takovém případě je dobré si nastavit měsíční upomínku do telefonu či počítače, která nám úhradu vždy připomene.
Pokud potíže už nastaly nebo je očekáváte, co nejrychleji kontaktujte poskytující společnost a snažte se s ní domluvit na následujícím postupu. Instituce vám může nabídnout odložení splátek nebo jejich snížení.