V dnešní době je financování podnikání z cizích zdrojů nejen poměrně běžné, ale také v mnoha případech nezbytné. Pokud jste OSVČ a hledáte půjčku, v tomto článku se dozvíte, pro které příležitosti se hodí ta podnikatelská a pro které spotřebitelský úvěr. Také se podíváme na to, v čem vlastně spočívá rozdíl mezi těmito půjčkami.
Jaké charakteristiky má půjčka ihned?
Na spotřebitelské půjčky neboli půjčky ihned se váže část občanského zákoníku, konkrétně zákon o spotřebitelském úvěru, jehož smyslem je chránit spotřebitele před možnými nekalými praktikami poskytovatelů úvěrů. Jelikož spotřebitel je oproti firmám hned v několika ohledech v méně výhodné pozici (například nemusí být tak informovaný, nemá prostředky na drahé právníky apod.), zastává stát názor, že je třeba ho ochraňovat.
Toho docílil například ustanovením toho, že banky i nebankovní společnosti musí mít speciální licenci od České národní banky, aby mohly poskytovat spotřebitelský úvěr. Aby ho získaly, musí ČNB shledat, že jsou procesy i obchodní podmínky v souladu se zákonem, i poté však stále zůstávají po jejím dozorem. Za zmínku stojí i možná pomoc spotřebiteli v podobě finančního arbitra.
Čím se liší podnikatelský úvěr?
Na druhou stranu, podnikatelská půjčka je smluvním vztahem mezi dvěma podnikateli, a tedy dvěma stranami na rovnocenné pozici. Tudíž stát nevidí důvod, proč v této oblasti zavádět větší regulace. Výsledkem toho je absence ochrany dlužníka. Občanský zákoník také zmiňuje ohledně požadavků na průběh podnikatelského úvěru jen minimální pravidla a hlouběji do nich nevstupuje, až na omezení sankcí za nesplácení pro živnostníky (nikoli však firmy).
Jaké jsou typy půjček pro OSVČ?
Podle způsobu použití peněz je můžeme rozdělit na úvěry účelové, které většinou využívají podnikatelé k různým investicím, a na úvěry neúčelové neboli provozní, kde mohou peníze posloužit dle aktuální potřeby. Také existují jak klasické půjčky na splátky, tak různé formy přečerpání účtu.
V jaké situaci je tedy každá z těchto možností výhodnější?
V pozici podnikatele je OSVČ v situacích, kdy potřebuje peníze pro svou firmu. V tomto případě pak jde o daňově uznatelné náklady na půjčku, což ji významně zlevní, je však třeba nezapomenout, že u této půjčky chybí spousta prvků ochrany.
Naopak pokud má OSVČ zájem si půjčit na osobní potřeby (např. hypotéka, koupě rodinného vozu), pak je v roli spotřebitele, a může využít úvěr spotřebitelský s vyšší ochranou dlužníka. V takovém případě se může hodit například půjčka ihned.