V dnešní době mnozí z nás hledají způsoby, jak ulevit svému rozpočtu a jak s ním zacházet efektivněji. To, že šetříte, ale nemusí nutně znamenat, že žijete v úsporném režimu a zakazujete si všechny možné radosti. Naopak, s trochou důvtipu a plánování můžete ušetřit, aniž byste se museli příliš omezovat.
Plánujte předem
Jedním z klíčových kroků, které vedou k promyšleným nákupům i vyrovnanému rozpočtu, je plánování. Proto vždy začněte sestavením rozpočtu. Rozpočet není jen dobrým vodítkem k tomu, jak porazit finanční krizi, je i skvělým pomocníkem v době hojnosti. Proto si vytyčte, kolik peněz vám měsíčně zbývá, a tyto peníze si také rozdělte na jednotlivé kategorie – potraviny, běžné domácí výdaje, oblečení a obuv, zábavu apod.
Než vyrazíte do obchodu, znovu si tento rozpočet projděte a vytvořte si seznam toho, co chcete nakoupit. Zaznamenejte si vše, co potřebujete, a tohoto seznamu se držte. Tento krok vám pomůže zabránit impulzivním nákupům a snáze díky němu nakoupíte jen to, co skutečně potřebujete.
Udělejte si doma generální úklid
Projděte si, co všechno doma máte. A to jak z pohledu zásob jídla, tak i ve svém šatníku a botníku. Pak si znovu projděte svůj nákupní seznam a ujistěte se, že v něm nefiguruje něco, co již doma máte nebo co ve skutečnosti nepotřebujete.
Ač to může znít přehnaně, žijeme v době blahobytu a oproti předchozím generacím se má většina z nás ve skutečnosti stále dobře. Kdykoliv si můžeme zajít do obchodu a potraviny dokoupit. Není proto potřeba nic hromadit a tzv. syslit, abyste pak po několika měsících přišli na to, že se vaše spíž prohýbá pod tíhou prošlých potravin, které navíc stály neskutečné množství peněz.
Porovnávejte ceny
Pokud lze některé položky z vašeho seznamu koupit online, podívejte se, za jakou cenu je můžete na internetu pořídit. Online si totiž snadněji porovnáte nabídky různých obchodů a můžete si také vybrat tu výhodnější. Někdy se sice může zdát, že je rozdíl v ceně opravu malý, ale pokud danou položku nakupujete pravidelně, může být měsíční rozdíl vysoký.
Předtím, než za zboží zaplatíte, si ověřte, zda na něj můžete použít nějaký slevový kód nebo akci typu 1 + 1 zdarma. Tuto informaci můžete najít v letácích, přímo na webu obchodníka, u spřízněných influencerů či na různých slevových portálech.
Mnoho obchodů navíc nabízí věrnostní programy a slevové kupóny na další nákupy, které vám mohou pomoci ušetřit peníze. Přihlaste se k věrnostním programům svých oblíbených obchodů a sledujte jejich nabídky. Tyto programy často nabízejí různé výhody – např. slevy na vybrané produkty nebo možnost sbírat body za každý nákup a následně je směnit za slevy.
Využívejte sezónních slev
Mnoho obchodů nabízí na své produkty také sezónní slevy. Například oblečení, které se prodává na konci sezóny, můžete často získat s velkou slevou. Totéž platí třeba i pro různé sportovní vybavení, obuv apod. Stejně tak můžete ušetřit na konci léta na letních grilech a zahradním nábytku nebo na vánočních dekoracích na začátku roku. Pokud je to možné, počkejte si na tyto sezónní slevy a ušetřete.
A na sezónu pamatujte i při nákupu potravin, zvláště pak ovoce a zeleniny. Nakupujte tehdy, kdy u nás vybrané ovoce a zelenina opravdu roste. Mimo sezónu ho totiž nakupujete se zbytečnou přirážkou. V létě a na podzim navíc můžete využít i samosběr jahod, jablek a jiných druhů ovoce a zeleniny. Získáte je tak za mnohem nižší cenu než v obchodě.
Investujte do kvality
Nakupujte chytře. I když se to může zdát jako paradox, investování do kvalitních a dražších výrobků vám nakonec může nemalé peníze ušetřit. Kvalitní výrobky obvykle mají delší životnost a vyžadují méně oprav. Z dlouhodobého hlediska tak vlastně ušetříte, ačkoliv je pořizovací cena těchto produktů vyšší.
A nehovoříme pouze o domácích spotřebičích. Také kvalitní oblečení, obuv či kabelka zpravidla vydrží mnohem déle než levné produkty, které k nám docestovaly často až z daleké Asie. Nákupem kvalitních produktů z Česka podpoříte nejen domácí podnikatele a místní produkci, ale uděláte i malý krůček k ochraně naší planety.
Kvalitu však sledujte i u jídla. Laciné potraviny plné náhražek a cukru nedělají dobře vašemu zdraví a ve finále ani vaší peněžence. Čtěte složení na obalech a dávejte přednost opravdovému jídlu, ne náhražkám, které se skutečným jídlem nemají nic společného. Brzy přijdete na to, že se po kvalitním jídle cítíte lépe a že vám stačí sníst menší množství.
A sledujte i hodnocení obchodníků a recenze zákazníků. O kvalitě zboží, které chcete nakoupit, vám mnoho napoví recenze osob, které si již tento produkt zakoupily. Recenze a hodnocení vám pomohou rozhodnout se pro kvalitní a cenově výhodný produkt.
Nenaleťte na marketingové pasti
V neposlední řadě myslete i na to, že jsou zkušení obchodníci a prodejci vždy o krok před vámi. Obchodníci znají řadu triků a taktik, jak zákazníky přimět k nákupu. Ačkoli ne všichni obchodníci používají neférové praktiky, uvědomte si, že i férový obchodník vás může přimět k neuváženému nákupu.
Jednou z běžných taktik je např. tzv. „limitovaná nabídka“ nebo „poslední kusy na skladě“. Je to oblíbená metoda, jak přimět zákazníka k rychlému rozhodnutí. Často vás totiž navede k impulzivnímu nákupu, aniž byste zvážili svou reálnou potřebu nebo skutečnou hodnotu vybraného zboží.
Uvědomte si, že pokud své nákupy nedokážete udržet pod kontrolou, nemáte pod kontrolou ani své peníze. To vás v důsledku může přivést do velkých finančních problémů a zadlužování se, čehož následně využívají jen další a další obchodníci – třeba nabízením nevýhodných produktů jako je půjčka bez registru.
Chytré nakupování tak není jen o tom, jak najít co nejnižší cenu zboží, které si chcete koupit. Podstata takového nakupování totiž tkví v tom, jak efektivně využít svého rozpočtu a jak za své peníze získat co nejkvalitnější zboží, díky kterému ve finále ušetříte. Nezapomeňte na to, že šetření není jednorázová záležitost, ale kontinuální proces. A to, že opravdu ušetříte, se může ukázat až v dlouhodobém horizontu.