S novým rokem přicházejí často nové změny a výzvy. Kdo z nás si, alespoň v duchu, nedává skutečně žádné novoroční předsevzetí? Měnit se mohou také nejrůznější pravidla – a mezi ně patří i pravidla týkající se financí. Víte, co nás v roce 2024 čeká a nemine? A je načase se začít obávat?
Konsolidační balíček
Předlužená státní kasa si vyžádala takzvaný konsolidační balíček. Jde o více než padesát opatření, která mají pomoci schodek státního rozpočtu snížit.
Změny, které vláda schválila a podepsal je prezident, se dotknou bez přehánění snad úplně každého. Upravují pravidla v oblasti důchodového systému, podnikání i daní. Klesnou nejen výdaje na platy zaměstnanců, ale také například na výzkum.
Pojďme se na některé z těchto změn podívat blíže.
-
Sazby DPH
Nově se budeme setkávat pouze se dvěma sazbami DPH: 12 % a 21 %. Do vyšší kategorie budou spadat kupříkladu úklidové práce, sběr a svoz komunálního odpadu, kadeřnické služby nebo nápoje, jako je čepované pivo. Do dvanáctiprocentní sazby budou patřit potraviny, léky nebo zdravotnické prostředky, ale také třeba stavební práce na bytech a domech.
Největší (a navíc velmi příjemné) změny se dočkají milovníci knih – knihy by se nově měly těšit nulové DPH.
-
Daň z příjmů
Od Nového roku by se měla snížit částka, od které je třeba odvádět vyšší daň z příjmu. Zatímco doposud šlo o čtyřnásobek průměrného platu a vyšší (třiadvacetiprocentní) daň z příjmů platí aktuálně lidé s příjmy nad 161 300 korun, od prvního ledna 2024 by mělo jít o částku 121 000 korun, tedy pouze o trojnásobek průměrné mzdy.
Stejně tak firmy nejspíš čeká zvýšení daně z příjmů z devatenácti na jedenadvacet procent.
-
Daň z nemovitosti
Příliš nadšení nebudou ani majitelé nemovitostí. Zvýšení daně z nemovitých věcí by mělo být v rámci nových opatření až dvojnásobné a měla by začít platit automatická valorizace v závislosti na inflaci.
-
Slevy na dani pro fyzické osoby
Další z položek, které nás všechny zajímají. Jste-li ještě studenti do věku šestadvaceti let (případně student prezenční formy doktorského studia), doposud jste mohli uplatnit slevu na studenta, která činila 4020 Kč. V daňovém přiznání za rok 2023 ji uplatníte naposledy – od roku 2024 se ruší. A není jedinou takovou slevou, kterou bylo možné z daní odečíst, ale v novém roce se s ní musíme rozloučit.
Rozrušenou debatu rozproudilo zrušení takzvaného školkovného, tedy proplacení výdajů vynaložených na umístění dítěte do předškolního zařízení. Zatímco doposud bylo možné proplatit tyto náklady až do výše minimální mzdy (tedy 17 300 Kč), v novém roce o tuto výhodu zcela přijdeme.
Řada lidí počítala také se slevou na manžela/manželku. Ta se proplácela ve výši 24 840 Kč a váš protějšek nesměl svým příjmem přesáhnout 68 000 Kč za rok. Nově bude možné tuto slevu uplatnit pouze na manžela či manželku pečující o dítě do tří let věku.
Jestliže jste do nynějška uplatňovali základní slevu na poplatníka, na kterou mají nárok všichni poplatníci, kteří měli aspoň po část roku zdanitelné příjmy, můžete si oddechnout – tato sleva se v novém roce neruší a nadále bude činit 30 840 Kč.
Stejná zůstává i sleva na invaliditu. Základní činí 2 520 Kč, rozšířená (invalidní důchod třetího stupně) 5 040 Kč.
Nemění se ani výše slevy na vyživované dítě – i v roce 2024 bude možné uplatnit ji ve výši 15 204 Kč ročně.
Dojde ovšem k omezení nepeněžních benefitů pro zaměstnance – budou moci dosáhnout maximálně poloviny průměrné roční mzdy.
-
Špatné zprávy pro kuřáky a milovníky alkoholu
Pokud holdujete cigaretám a nějaké té skleničce, nejspíš pocítíte další nepříjemné změny. Zavedou se nové daně z náplní do elektronických cigaret. Stejně tak se zvýší daně z klasických cigaret, doutníků i tabáku na kouření o 10 % (a v dalších letech bude docházet k dalšímu zvyšování). Stejný osud čeká daň z lihu, i ta se v roce 2024 zvýší o 10 % a k navýšení dojde i v roce 2025.
Utahujeme opasky
Třebaže se nevzdáváme všech slev a výhod, zdá se, že v roce 2024 nás přece jen utažení opasků čekat bude. Možná už teď řešíte, že není peněz nazbyt. Co teprve se všemi těmi změnami? Kde na všechno vzít a nekrást? Jestliže se vám peněz zrovna nedostává a potřebujete si skutečně půjčit, řešením je třeba půjčka od známých nebo půjčka ihned. Nejprve se ale důkladně zamyslete, jestli je to opravdu nutné.
Než se pustíme do radikálních kroků, je dobré všechno v klidu zvážit
Ke změnám sice samozřejmě dojde, ale není třeba panikařit. Může se stát, že ze všech těch nových pravidel nabydete dojmu, že se docela určitě zadlužíte. Bydlení, potraviny, doprava do práce, všechny ty poplatky, které musíte dětem platit ve školkách a školách, kroužky… A do toho všeho ještě hrozí, že se rozbije některý z dražších a nepostradatelných spotřebičů v domácnosti nebo třeba auto, kterým denně potřebujete dojíždět.
Jak se vyhnout dluhové pasti? Rada na tuhle otázku je vcelku prostá: nezadlužit se. Jenomže jak na to? Člověk má pocit, že poslední dobou všechno jen a jen zdražuje.
Než se začnete shánět po dalším zdroji příjmů nebo půjčce, nejdříve se s chladnou hlavou posaďte a spočítejte si černé na bílém, jaké jsou vaše měsíční výdaje. Podtrhněte ty nezbytné a všechny ostatní zkuste, pokud potřebujete začít šetřit, omezit. Když proškrtáte zbytečně drahé dárky, kávu do ruky cestou do práce v některé z drahých kaváren si koupíte jen občas a obědy začnete nosit vlastní, zjistíte, že to nedalo zas takovou práci a dluhové pasti jste se vyhnuli velikým obloukem.